Zaista ste se čuvali posljednjih nekoliko mjeseci, izbjegavali ste javni prijevoz, odlazak na koncerte i slična veća okupljanja većeg broja ljudi. Uvijek ste se tuširali toplom vodom i jeli ste više nego dosta naranči. No sada vam je ipak jasno da ste “zaradili” prehladu. Nije to ništa tragično – kada niste u drugom stanju. Pitate se, ne biste li trebali uzeti kapljice za nos. Možda tablete protiv grlobolje? Što da radite kako bi vam što prije bilo bolje, a da pritom ne naškodite djetetu?
Prije nego što prijeđemo na glavne znakove prehlade i sredstva protiv nje, treba zapamtiti glavno: za vrijeme trudnoće ne uzimajte nikakve lijekove bez da ste o tome razgovarali sa svojim ginekologom. Ono što vama pomaže, nije automatski dobro i za dijete. Premda posteljica neke tvari propušta prema djetetu, a neke ne, određene tvari čije su molekule takve veličine da mogu proći kroz zaštitnu mrežu posteljice, mogu doprijeti do djeteta, a da to nije povoljno. Takav prolaz osobito je opasan u prvom tromjesečju trudnoće jer se za to vrijeme stvaraju osnove organa djeteta, pa štetne tvari u tom razdoblju mogu dovesti do nakaznosti i drugih komplikacija. U embrio-toksikološkom smislu najopasniji su za dijete lijekovi koji se sastoje od nekoliko aktivnih tvari, koje su relativno nedavno pušteni u uporabu i čije dugoročno djelovanje nije još očito, a najmanje opasni oni koji sadrže samo jednu aktivnu tvar, koji su već dugo na tražištu lijekova i u uporabi i za koje je dokazano kako nisu štetni jer su ih uzimale već mnoge trudnice. Čak i lijekovi koji su naizgled bezazleni, mogu se pokazati štetnima. I tvari prirodnog podrijetla, koje su u slobodnoj prodaji, bez recepta, eterična ulja i sol mogu se resorbirati u tijelo preko kože i sluznica.
Što se vaše prehlade tiče, najbolje je da tjedan dana mirujete u krevetu. I iako većina lijekova u naputku u kutiji sadrži upozorenje o tome kako trudnice trebaju biti oprezne prilikom uzimanja, postoje neka sredstva koja smijete, a ponekad i morate uporabiti. Naime, ako se zbog prehlade vi loše osjećate, znači da vaše tijelo nije u dobrom stanju, a to se odražava i na dijete.
Hunjavica
Uzimate li uvijek kada imate hunjavicu kapi za nos ili neki oblik raspršivača? O tome treba razmisliti. Ne izgleda osobito opasno ako uzmete bezazlene kapi. No trebate znati da većina ovih sredstava (osim onih koja sadrže čistu, obično morsku vodu), sadrži u sebi kemijske tvari koje dovode do stiskanja krvnih žila u sluznici nosa. To je kod prehlade poželjno jer se tako smanjuje nabreknutost sluznice nosa i dolazi do lakšeg disanja, no te tvari se putem krvnih žila unose u krvotok. Bezopasno sredstvo je otopina sluzi sljezovog korijena, koja je poznato sredstvo protiv curenja nosa u dojenčadi, kao i prije spomenute kapi morske vode. No i kod kuće možete napraviti otopinu slane vode, koju možete ukapati pomoću kapaljke u nosnice. Također su bezopasni i homeopatski pripravci kapi za nos.
Kašalj
Imate trajni podražaj na kašalj, ali kada se iskašljate ne osjećate olakšanje. Tada prvo isprobajte najstarije sredstvo za iskašljavanje: pijte puno tekućine. To može biti voda, čaj, limunada ili drugi sokovi, mlijeko s medom. Za iskašljavanje dobro djeluje i staro sredstvo iz “kućne radinosti” – “špinani šećer” naših baka: nekoliko žličica šećera istopiti na laganoj vatri i miješajući ostaviti da dobije svijetlosmeđu boju. Zaliti s čašom mlijeka ili čaja i miješati dok se ne otopi. Popiti toplo. Antibakterijski i za razrjeđivanje iskašljaja dobro će poslužiti još jedan recept iz kućne radinosti: usitniti (najbolje naribati na sitni ribež) jedan veliki crveni luk ili 20 dag crne rotkve (povrtnice), pomiješati s 5 dag šećera i ostaviti da stoji nekoliko sati. Procijediti i uzimati preko dana četiri do šest puta po jednu čajnu žličicu. Možete također kupiti u ljekarni biljne kapi za iskašljavanje na bazi bršljana i timijana (timijan je bolje ne uzimati u prva tri mjeseca trudnoće). Od tvari koje ne bi smjele škoditi u trudnoći tu je acetilcistein. Ako pri kašlju naprotiv obilno iskašljavate, neka vam liječnik propiše sredstvo koje vam najbolje odgovara. No nikako ne možete pogriješiti ako kupite u ljekarni neko sredstvo namijenjeno djeci jer su ona u pravilu prirodnog sastava i neškodljiva u usporedbi s lijekovima za odrasle.
Samo kada je kašalj tako izražen da ometa uobičajene i normalne aktivnosti (primjerice kad se od njega ne može spavati), potrebno je pribjeći uzimanju “jačih” sredstava, ali treba provjeriti ne sadrže li možda kodein (to je derivat morfina). Niti njegov sadržaj u sirupu obično nije dovoljan da izazove posebne učinke, ali pri dugotrajnom uzimanju u razdoblju neposredno pred porod može izazvati poteškoće prilikom disanja djeteta ili čak grčeve. Sirupi koji se nalaze u prodaji bez recepta ne sadrže kodein, već se od djelotvornih tvari u njima može naći dekstrometrofan.
Grlobolja
Uobičajene lijekove za ovakvu vrstu tegobe nemojte uzimati tijekom trudnoće. Tablete za grlo koje se cuclaju poput bombona bolje je izbjegavati, a umjesto njih napraviti kod kuće čaj od žalfije (kadulje), kojeg treba grgljati više puta dnevno u ravnomjernim vremenskim razmacima. Možete si pomoći i vanjskim oblozima od kuhanog krumpira. Krumpir kuhan u ljusci zgnječiti i staviti u kuhinjsku krpu, omotati njime vrat i povrh svega staviti još jedan šal.
Što kada se simptomi još više pojačaju?
Tada morate ostati mirovati u krevetu. Toplina pomaže imunološkom sustavu tijela da se “sabere” i lakše obrani organizam. U slučaju povišenja temperature morate se obratiti liječniku jer ona, osobito kada je viša od 39 stupnjeva C, može poremetiti opskrbu djeteta krvlju, a u uznapredovaloj trudnoći i izazvati početak trudova. Kod jake prehlade s glavoboljom i bolovima u cijelom tijelu, mnogi liječnici preporučit će paracetamol. Ovaj je lijek dobra zamjena uobičajenoj acetilsalicilnoj kiselini (aspirinu, andolu), koja ako se uzima u većim količinama neposredno prije poroda može dovesti do nezatvaranja Botalijevog duktusa, žile koja prije rođenja povezuje aortu i plućnu arteriju fetusa, no nakon rođenja mora postati neprohodnom. Ako se to ne dogodi, dijete može imati ozbiljnih srčanih tegoba. Visoka temperatura je razlog za odlazak liječniku i stoga jer ju može uzrokovati ozbiljnija infekcija od obične viroze, odnosno prehlade. Može se raditi o bronhitisu, upali sinusa, srednjeg uha ili pluća, tako da tada treba uzimati i antibiotike. Trudnice se obično boje uzimanja antibiotika, a za to postoje valjani razlozi. Mnogi od njih mogu naškoditi djetetu, i to ne samo u onom, najosjetljivijem razdoblju od prva tri mjeseca. No postoji i niz dokaza o antibioticima koji se mogu bez bojazni uzimati tijekom trudnoće, ali naravno nikako samovoljno i uvijek pod kontrolom liječnika. Tijekom trudnoće može se primjerice uzimati penicillin, a u slučaju da postoji alergija na njega, umjesto njega eritromicin, te cefalosporini. Ne smiju se uzimati tetraciklini jer oni oštećuju osnovu zuba u djeteta, niti kloramfenikol jer može doći do oštećenja koštane srži djeteta.
Bojite li se gripe?
I u ovom slučaju, kao i u mnogima drugima vrijedi stara mudrost:”Bolje spriječiti nego liječiti”. Općenito je u trudnoći imunološki sustav žene promijenjen, zbog čega je potrebno hraniti se raznoliko (ali umjereno), uz obilje voća i povrća. Isto tako mogu se, pod kontrolom liječnika, uzimati vitaminski dodatci prehrani, od kojih danas postoje i oni posebno namijenjeni trudnicama. Samovoljno uzimanje vitamina u količinama po želji apsolutno je zabranjeno jer u prva tri mjeseca trudnoće neodgovarajuća količina pojedinih vitamina može više škoditi nego koristiti. Šetnje i lagana tjelovježba na svježem zraku također doprinose jačanju imunološkog sustava. Ako ste u drugom stanju, a po prirodi posla morate dolaziti u dodir s mnogo ljudi ili djece, posavjetujte se s liječnikom o koristi od uzimanja pripravaka koji jačaju imunološki sustav (to su najčešće pripravci biljaka). Isto tako postoji i mogućnost cijepljenja protiv gripe, ali potrebno je odvagnuti korist koju se cijepljenjem može imati naprama opasnosti (iako minimalnoj jer se radi o cjepicu od umrtvljenih virusa), ovisno o dobi trajanja trudnoće kada se za cijepljenjem ukaže potreba.
Autor teksta: Doc. dr. sc. Milan Kos, spec. ginekologije i opstetricije, Poliklinika “Ginekos”, Zagreb