Blagdani su često vrijeme radosti i darivanja, ali i vrijeme koje možemo iskoristiti kako bismo proveli više vremena sa svojom djecom. Kroz atmosferu i zbivanja u svojoj obitelji dijete stječe iskustva emocionalne povezanosti, pripadnosti i vlastitog identiteta. Stoga djeci trebamo davati ne samo darove, nego i svoje vrijeme, pažnju i osjećaje. Tako ćemo i tijekom blagdana zadovoljavati djetetove emocionalne potrebe za ljubavlju, prihvaćanjem i uvažavanjem.
Obiteljska tradicija
Upravo su blagdani prigoda za razvijanje obiteljske tradicije – najveća dobrobit tradicije za djecu je značaj međusobnih odnosa u našem životu. Kao roditelji mi smo modeli i djeca imitiraju naše ponašanje, vjerovanja i razmišljanja. Kada se zajedno s djecom prisjetimo lijepih događaja, koje smo za blagdane imali s našim roditeljima, tada učimo djecu cijeniti jednostavne životne trenutke, učimo ih tražiti i učiniti ove trenutke posebnima i u njihovim životima. Na taj način djeca razvijaju emocionalne odnose s članovima obitelji s kojima ne žive i sjećaju se onih kojih više nisu s nama. Pričajući o blagdanskim događajima i ljudima iz našeg djetinjstva, oni postaju dio emocionalnog svijeta djeteta.
Drugi važan element obiteljske tradicije je ponavljanje aktivnosti. Ponavljanje je za dijete najbolje oruđe za učenje – rituali pokreću aktivnosti, a djeca vole ponavljanje. Ono daje osjećaj sigurnosti njihovom životu. Kako bi se osjećalo sigurno, dijete treba osjećaj da je njegov svijet predvidljiv. Šestomjesečno dojenče, koje očekuje kupanje i bočicu prije spavanja i ako to ne dobije, pokazat će svoju zbunjenost, tako što neće odmah zaspati, nego nekontrolirano plakati. Rituali i obiteljski običaji za vrijeme blagdana stvaraju veći osjećaj sigurnosti i ugode u životu djeteta, što će utjecati na njegov razvoj u prilagođenu, samopouzdanu i zrelu odraslu osobu.
Običaji i rituali ne moraju imati značaj samo za blagdane. Čak i najjednostavniji kućanski posao može postati obiteljski običaj, npr. zajedničko pranje posuđa.
Kako stvarati obiteljske običaje kod djece?
Odaberite aktivnost koju uživate raditi sa svojom djecom za blagdane. To može biti nešto jednostavno, poput izrade popisa za čestitke, biranja čestitki i kolača koji će se praviti ili odabira darova. Dodajte važan detalj toj aktivnosti, kako bi se povećao njen značaj. Primjerice neka dar za druge članove obitelji bude iznenađenje – vaša i djetetova tajna. Ili zajedno s djetetom izradite čestitke i napravite izložbu najljepših na panou u sobi. Pozovite i druge članove obitelji ili prijatelje, kako bi događaj bio još više poseban za dijete.
Uhvatite poseban trenutak kamerom, fotoaparatom ili napišite priču o tome. Zajedičko prepričavanje priče s djecom o tome što ste radili za prošli Božić može prerasti u divnu priču pred spavanje i omogućuje djeci da ponovno ožive ugodno iskustvo.
Ne zaboravite – ritual znači ponavljanje. Neka dio rituala za Božić i Novu godinu uvijek bude isti iz godine u godinu, npr. vrijeme kićenja bora, zajedničko pravljenje kolača, božićni ručak…
Upozorenje: Ako imate malo dijete (jednu do dvije godine starosti), kroz ovo vrijeme pokušajte što manje mijenjati djetetove navike, posebno vrijeme hranjenja i spavanja. Često su djeca baš u vrijeme blagdana neraspoložena, mrzovoljna, plačljiva i razdražljiva. Dijete je preplavljeno emocijama, koje mogu biti negativne, ako ne vodimo računa o djetetovim potrebama.
Knjiga priča iz obiteljske blagdanske tradicije
Napravite više fotografija s djecom, koje prikazuju sudjelovanje u blagdanskim obiteljskim ritualima (npr. ukrašavanje drvca, pečenje kolača, odlazak rođacima i prijateljima…). Zalijepite fotografije na raznobojne papire. Neka vam dijete opisuje što prikazuje svaka fotografija, a vi ispod zapišite njegov opis. Izmislite zajedno naslov vaše knjige priča i kreirajte naslovnu stranicu. Uvežite je da se ne raspadne. Uživajte zajednički oživljavajući svoje posebne obiteljske trenutke.
Kako izbjeći preveliko blagdansko uzbuđenje kod djece?
Najveća zamka tijekom blagdana za djecu, posebice u ranom djetinjstvu je preveliko uzbuđenje. U vrijeme blagdana djeca u kratkom vremenskom razdoblju dobivaju puno dobrih stvari. Hoće li blagdanski doživljaji i emocije biti preplavljujući za vašu djecu ovisi i o njihovom temperamentu. Roditelji najbolje mogu procijeniti koliko stimulacije njihovo dijete može podnijeti. Ako dobro raspoloženje vašeg djeteta ovisi o spavanju u 15 sati, nemojte s djetetom ići u kupovinu božićnih darova neposredno prije, očekujući da će se dijete tome veseliti.
Ako je vaša beba preosjetljiva i lako se uzbuđuje, zamolite rodbinu koja vam dolazi na božićni ručak, da ne dođu svi odjednom. Ako napravite strukturirani plan i postavite granice za sebe i ostale članove obitelji, onda i vaša jednogodišnja beba neće trpjeti zbog blagdanskog slavlja odraslih.
Pomognite djetetu da održi uobičajeni ritam hranjenja i spavanja i za vrijeme blagdana. Dobro je da usprkos češćem uzimanju slatkiša u to vrijeme, dijete ipak uzima glavne obroke u uobičajeno vrijeme, da dobiva količinu sna na koju se naviklo. Ako dijete pohađa vrtić ili ima dadilju, dobro je zadržati i tu vrstu dnevne rutine. Za očekivati je da će jednogodišnje dijete biti izloženo stresu u nekom trenutku tijekom blagdana i zato dobrim planiranjem to spriječite.
Kako pomoći djetetu da ne bude prestimulirano tijekom blagdana?
- Izvedite ga u šetnju. Čak i po hladnom vremenu, svježi zrak i promjena sredine godit će i vama i njemu.
- Sjednite s djetetom u miran kut te zajedno gledajte njegovu omiljenu slikovnicu. Neka to ne bude stalno prigodna božićna slikovnica, kako bi se dijete odmorilo od iste vrste podražaja.
- Napravite djetetu toplu kupku. To će ga opustiti.
- Polegnite dijete u krevetić, da se opusti i odspava. Možda će mu trebati više vremena da se opusti, smiri, no to mu omogućuje odmak od pretjeranog uzbuđenja.
- Ako ste pod stresom, zamolite nekoga da vam pričuva dijete sat-dva. Dobro je dogovoriti se s roditeljima koji imaju dijete isti dobi. Sutradan vi možete pričuvati njihovo dijete. Na taj način se i vi i oni možete odmoriti.
- Vodite računa da tijekom blagdana vašem djetetu ne bude dosadno jer jedini u obitelji nema blagdanske obveze. Zadajte mu zadatke, npr. neka slaže kolače na pladanj. To će djetetu dati osjećaj da je i ono pridonijelo slavlju.
- Ako dijete još ima dudu, neka ona uz njega bude cijelo vrijeme. U vrijeme blagdanskog uzbuđenja duda mu služi da ga smiri.
Autorica teksta: Prof. dr. sc. Gordana Buljan Flander, psihologinja i psihoterapeutkinja, ravnateljica Poliklinike za zaštitu djece i mladih grada Zagreba