Kada izlazite s djecom u park, uvijek ste kao na iglama jer se bojite da će se stropoštati s ljuljačke ili tobogana. Ako ste roditelj djevojčice mlađe od tri godine, ili ako je taj dan subota, ne morate se puno bojati. Naime, prema nedavnom istraživanju, dječaci su podložniji ozljedama od djevojčica, posebice od 10 do 14 godina, a najrizičniji dan je četvrtak. No u svakom slučaju se ne morate puno zabrinjavati: iako su česte, dječje ozljede zasigurno bolje i brže zacjeljuju nego kod odraslih osoba jer još uvijek mlado tkivo, elastično i u fazi rasta, za nekoliko dana uspije “rekonstruirati” ozljeđene dijelove. Dakle, postoje sve pretpostavke da rana zacijeli bez ružnih ožiljaka. Još jedan umirujući element: u najvećem broju dječjih ozljeđivanja radi se o površinskim ozljedama, koje oštećuju samo kožu i potkožno tkivo, dok su duboke ozljede, kada su ozlijeđeni i potkožni mišići, a ponekad i tetive, krvne žile i živci, vrlo rijetke. Srećom da je tako jer pri površinskim ranama gotovo nikada nije potrebno primijeniti šivanje, koje je međutim neophodno kada se radi o dubokim ozljedama. Nadalje, “najdelikatnije” dječje rane, one na licu, gotovo su uvijek površinske. Tako se još više smanjuje rizik od njihovih tragova, odnosno ožiljaka.
Šivanje: za i protiv
Kako bi se izbjegla pojava ožiljaka, može se učiniti i nešto više. Nažalost, još uvijek je rašireno mišljenje da je za izbjegavanje stvaranja ožiljaka neophodno “zatvoriti” ranu šivanjem. Ustvari, nekoliko prednosti ovog postupka postoji jer je na taj način rana čvršće “zatvorena”, što pogoduje i lagano ubrzava stvaranje zaraslice. Uostalom, držeći ranu jače “zatvorenom”, smanjuje se mogućnost ulaska bakterija, koje bi mogle izazvati infekciju. Nedostaci su brojniji od prednosti navedenog postupka: zapravo pri šivanju se koža oko rane mora “probušiti” uzrokujući novo krvarenje i stvarajući nove rane, koje ponekad više nagrđuju nego sama rana. Eto zašto se danas manje primjenjuje šivanje nego je to bilo u prošlosti.
Sam svoj liječnik
Najkorisnija stvar je dobra i pravilna higijena rane. Budući da se dječja koža brzo obnavlja, dobro je ostaviti da rana i organizam učine svoje. Razlozi su sljedeći: ako rana krvari, krv se može zaustaviti tako da na ranu stavite čisti rupčić, ili kada je moguće, sterilnu gazu. Potrebno je lagano pritiskati ranu dok krv ne prestane teći.
Prati ili dezinficirati?
- Ako na rani ima prljavštine, npr. zemlje, krede u boji, tkanine, ranu je potrebno oprati tekućom vodom i blagim sapunom.
- Najvažnija je dezinfekcija budući je na koži uvijek nazočno mnogo infenktivnih agenasa, koji ne prodiru u unutrašnjost kada je koža neozlijeđena. No kada posjekotina, odnosno rana prekine ovu vrstu zaštite, infektivni agensi, posebice bakterije, mogu prodrijeti i inficirati ranu. To se događa kada rubovi rane pocrvene. Kako biste izbjegli navedenu pojavu, dovoljno je izliti na ranu dezinfekcijsko sredstvo.
- Upravo za sprječavanje stvaranja ožiljka dobro je izliti tekućinu izravno iz bočice na ranu, a ne premazivati ranu gazom namočenom dezinfekcijskim sredstvom.
- Nakon toga na ranu valja stvati flaster i držati ga pet dana, poslije čega je dovoljno samo čekati da opadne krastica.
Kada se obratiti liječniku
Potrebno je obratiti se liječniku samo ako se rana inficirala. U tom slučaju je ponekad potrebno prepisati djetetu antibiotik. Dakle, morate se obratiti liječniku ako:
- rana otekne i pocrveni
- nakon tri dana umjesto da se suši iz rane izlazi tekući ili vlažan sekret
- iz rane stalno izlazi žućkasta izlučevina: radi se o gnoju koji su proizvele bakterije koje su eventualno inficirale ranu
- dijete kaže da osjeća bolove
- u razdoblju od pet dana nakon što se dijete ozlijedilo dobije temperaturu više od 37 stupnjeva C mjereno u guzi.
Postoji li opasnost da dijete dobije tetanus?
Tetanus ne bi trebao predstavljati nikakav problem. Zapravo kod najvećeg broja ozljeđivanja radi se o površinskim ranama, a bakterija tetanusa ne može živjeti u nazočnosti kisika, dakle ne može živjeti na površinskim ranama gdje ima kisika. Osim toga, sva djeca do deset godina su potpuno zaštićena od tetanusa jer su cijepljena protiv njega.
Nepotrebni lijekovi
- Nije potrebno primjenjivati kreme, pudere u prahu ili gaze za zacjeljivanje. Oni su korisni odraslim osobama kod kojih je koža izgubila prirodnu sposobnost obnavljanja i regeneriranja.
- Nemojte koristiti ni vatu jer bi vlakna mogla zaostati u unutrašnjosti ugruška, što pogoduje stvaranju ožiljaka. Za pokrivanje rane koristite sterilne gaze.
Kako koža zacjeljuje
- Kada se pojavi rana, znači da su ozljeđeni slojevi kože, krvne žile su perforirane, što uzrokuje krvarenje.
- Tada počinju djelovati krvne pločice, najmanje krvne stanice koje tamponiraju žile i zaustavljaju krvarenje.
- Počinju djelovati bijela krvna zrnca, koja uklanjaju mrtve stanice, dok se one zdrave umnogostručuju stvarajući krastu.
- Sada najsnažnije djeluju okolne zdrave stanice: premještaju se prema području rane kako bi stvorile novo tkivo.
Crni dani za ozljede
Djeca se ne ozljeđuju u jednakom broju u raznim danima u tjednu. Evo rizičnih postotaka:
četvrtkom 20.1%
petkom 17.8%
srijedom 12.7%
utorkom 12.4%
nedjeljom 11.5%
subotom 10.6%
Autorica teksta: Prim. mr. sc. dr. Ružica Duplančić-Šimunjak, pedijatrica