Istraživanja
* Igrajte se “kazališta sjena”. Usmjerite svjetlo na običan bijeli zid ili na rasprostrtu plahtu, stavite ruku ispred izvora svjetlosti i pravite razne sjene. Izmišljajte razne likove i pogađajte na što sliče, svatko sa svojim rukama ili zajedno. Možete od običnog kartona izrezati siluete raznih likova, pričvrstiti ih na štapiće i napraviti pravo kazalište.
* Napravite mali vrt. Sasvim mali vrt možete napraviti i u polovici ljuske od jajeta. Dobro je operite, stavite u nju malo vate, posijte malo sitnog sjemena (od kopra, lana…) i zalijte tako da vata bude mokra. Promatrajte s djetetom što će se događati idućih dana.
* Otkrijte čaroliju magneta. Nabavite djetetu nešto veći magnet i potičite ga da istražuje koji se sve predmeti u kući mogu prihvatiti za njega.
* Promijenite cvijeću boju. Dajte djetetu da vazu ili plastičnu posudu napuni vodom, u nju neka stavi nekoliko kapi prehrambene boje i zatim neki bijeli cvijet (bijela ruža, bijela narcisa, tulipan). Promatrajte idućih nekoliko dana što će se dogoditi. Kako bude cvijet pio vodu, tako će mijenjati i boju latica.
* Pokažite djetetu kako se koristi metar ili vaga. Pokažite mu kako se mogu mjeriti predmeti, zidovi, udaljenost predmeta i dajte mu da metrom mjeri predmete po kući, ili da važe ono što ćete kuhati, autić, kockice… Razgovarajte koliko je što dugačko, što je dulje, što je teže od nečega drugog…
Glazba i pokret
* Potičite djetetovu sposobnost slušanja. Prikupite razne predmete koji stvaraju različite zvukove, npr. komplet ključeva, zvonce, zvečku, novine… Neka dijete zatvori oči i pokuša po zvuku pogoditi o čemu se radi. Isto se možete igrati i tako da dijete pokuša pogoditi što radite (zatvarate vrata, jedete jabuku, pišete na računalu itd.).
* Igrajte se “glazbenih kipova”. Plešite na neku glazbu, a kada je naglo zaustavite, zadatak je da dijete naglo stane i da stoji što mirnije u pozi u kojoj se zateklo.
* Napravite mali kućni poligon. Dijete će uživati provlačeći se kroz malo veće kartonske kutije, skačući na krevetu kao na trampolinu, hodajući po debelom komadu užeta i održavajući ravnotežu, puzajući ispod stola…
Imitiranje i razmišljanje
* Organizirajte potragu za blagom. Za igru pripremite nekoliko nacrtanih zemljovida, koje će voditi do blaga, a blago sakrijte na neko sigurno mjesto, kao npr. na policu za knjige, iza zavjese, ispod kreveta. Postavite prvi zemljovid za početak, on će pak dovesti do drugoga, ovaj do trećega i tako sve do blaga (mala igračka ili slatkiš).
* Organizirajte automobilske utrke. Na veći komad kartona, za što može poslužiti i stranica od kartonske kutije, zajedno s djetetom nalijepite papirnate trake koje će biti cesta, pa od praznih kutijica ambalaže napravite kuću, benzinsku postaju, start, cilj, a od malo izrezuckane spužve nabodene na čačkalicu možete nabraviti i stabla. Tada utrka autića može početi.
* Igrajte se trgovine. Po kući sakupite razne stvari, sve od šešira do kutije riže, složite sve na stol, napravite nekoliko kružića od kartona, koji će zamijeniti novac i igrajte se.
* Igrajte se “tko sam?”. Izvucite staru odjeću i predmete iz ormara i stavite u kutiju, sve od raznih kravata, šalova, šešira i kapa, rukavica, torbica, suknji, vesti… Ti će predmeti zapaliti dječju maštu, a možete se igrati pogađanja u koga se dijete prerušilo.
* Neka dijete bude kuhar. Izaberite nekoliko jednostanih recepata po kojima će dijete moći samo sebi “skuhati” nešto za užinu.
* Igrajte se “bolnice”. Ako imate malo zavoja, dječji hanzaplast, malo vate, prazne kutijice od lijekova, stari toplomjer (ne živin!), možete se igrati pacijenta i liječnika, tako da se izmjenjujete u ulogama. Malo nacrtanih crvenih točkica na licu ili umotana ruka pomoći će da se dijete još više uživi u ulogu pacijenta.
Konstruiranje i kreativnost
* Pokažite djetetu kako se može preslikati slika na kovanici pomoću mekše olovke i čista komadića papira (na kovanicu stavite tanji papir i zacrnite ga olovkom). Potražite po kući predmet koji ima neku zanimljivu neravnu površinu i na isti način pokušajte napraviti otisak.
* Otkrivajte s čime se sve može slikati i na koji način. Rabite primjerice puhanje kroz slamku, prskanje boje s četkice za zube, komadiće spužve, krumpir i naravno dlanove, prstiće i palac.
* Napravite jednostavne maske. Od papirnatih tanjura i nešto raznovrsnog dodatnog materijala mogu se napraviti izvrsne maske. Izrežite na tanjuru otvore za oči, a dijete neka doda nos, usta, kosu i nakit po izboru. Kada se sve osuši, pričvrstite masku djetetu uz pomoć dviju uzica pričvršćenih sa strane na masku, koje ćete mu zavezati iza glave. Ili masku pričvrstite na štapić (npr. od ražnjića ili sladoleda) pa će dijete moći držati masku ispred svojeg lica.
* Napravite sami lutkice za igru. Ako se na manju papirnatu vrećicu nacrta lice, ono može poslužiti za malo kazalište lutaka. Uz malo mašte i pomoć djeteta možete napraviti lutke i od stare čarape, drvene kuhače, spužvaste loptice koju nataknete na prst, četkice za pranje, boca…
* Napravite malu škrinjicu za blago. Dajte djetetu kutiju za cipele i mnoštvo raznog već rabljenog papira za umatanje darova, komadića kože, tkanine, čipki, mašnica i potaknite ga da umota i ukrasi kutiju od koje će tako napraviti svoju škrinjicu u kojoj će čuvati svoje tajno blago.
* Napravite puzzle. Zalijepite sliku koja se djetetu sviđa na čvrsti karton i izrežite je u nekoliko komada. Što je dijete mlađe, komada treba biti manje i moraju biti veći.
Mirni trenuci
* Stvarajte svoje priče i stihove. Započnite prvu rečenicu priče, pa neka sljedeću nadopuni dijete, zatim sljedeću vi, pa dijete i tako sve dok je ne završite. Smišljajte smiješne stihove ili uzmite neku jednostavnu riječ, kao npr. nebo, pas, sat, sag, plavo, i pokušajte s djetetom naći što više riječi koje se s njom rimuju.
* Napravite zajedno album “to sam ja”. Dijete će uživati i u stvaranju i u gotovom albumu, koji će govoriti samo o njemu. Prikupite djetetove fotografije od rođenja pa nadalje, neke male predmete, prešani cvijet koji ste nabrali dok ste bili na izletu, potaknite dijete da samo nacrta sebe, obitelj, svojeg ljubimca i prijatelja, svoju kuću, grad… I sve to zajedno složite i zalijepite na papir koji ćete moći na neki način uvezati. Na prvoj stranici neka dijete nacrta što želi.
* Ako imate negdje spremljene stare karte i brošure o raznim mjestima na koja ste putovali, izvucite ih na svjetlo dana i uz njih pričajte djetetu neke dogodovštine s puta. Ili putujte zajedno u mašti, razgovarajte kakve sve tamo životinje žive, koje je najhladnije mjesto, a koje najtoplije na zemaljskoj kugli, što tamo ljudi rade, što ste vi tamo radili…
* Upoznajte dijete s raznim načinima zatvaranja i zakapčanja. Izvadite dijelove odjeće s različitim načinom zakapčanja (patentni zatvarač, gumbi, drukeri, čičak, uzice..) i potičite dijete da ih zakapča i otkopčava.
* Kartajte se. Postoje i dječje karte i dječje igre s kartama, kao što je “Crni Petar”. Igrajte se s djetetom, a ako ste ambiciozni, napravite uz pomoć djeteta karte sami, na koje ćete zalijepiti ono što se vama sviđa.
Autorica teksta: Prof. Vesna Hrvoj, psihologinja i pedagoginja