Sada kada ste majka osjećate se premoreni? Niste jedini! Čeznuli ste da što prije sretnete i upoznate svoju bebu, no prolazak kroz sam porod, tjedni neprospavanih noći i svakodnevna rutina oko hranjenja i prematanja ima svoju cijenu. Ako pogledate bilo koju grupu roditelja, uočit ćete one poznate tamne podočnjake ispod očiju svake majke.
Niti vaši hormoni vam ne pomažu. Nakon poroda polude na neko vrijeme – u jednom ste trenu veseli, a u drugom plačete bez razloga. Upravo ono što vam treba s gladnom bebom na jednoj ruci, košarom punom prljavog rublja i starijim djetetom ili partnerom koji pita kada će ručak.
Uza sve to, trebali biste niti svetica da ne osjetite u jednom trenutku kako ste pod velikim stresom. Stručnjaci upozoravaju da zapravo postoje jednostavni načini da se umanji učinak stresa. To nisu komplicirana rješenja koja oduzimaju mnogo vremena, čak i samo pet minuta u mirnom kutku može učiniti čuda.
Istraživanja pokazuju da je jedan od glavnih problema koji imaju mlade majke to što su nepopravljivo pedantne. Tu i tamo se pokušate praviti da vam ne smeta što je kupaonica prljava, a zapravo prionete čišćenju umivaonika čim vam se pruži prilika. Ta opsesija stvarima koje zapravo i nisu važne najčešće je i glavni uzrok koji vas može dovesti do granice izdržljivosti.
10 NAČINA KAKO POBIJEDITI STRES
1. Pronađite nekoga tko će vas slušati
Sastanite se s nekoliko drugih majki koje imaju malu djecu i podijelite svoja iskustva, ili pozovite najbolju prijateljicu i izjadajte joj se, porazgovarajte i sa svojom majkom. Podijeliti svoja iskustva i osjećaje s drugima jedan je od vrlo dobrih načina da ostanete prisebni.
2. Ne tražite previše od sebe
Kada imate bebu, sve je složenije i za sve trebate više vremena pa se nemojte brinuti ako niste najljepše obučeni, s frizurom, i u šetnji oko 11 sati sa svim već obavljenim kućnim poslovima. Mnogo je štetnije natjeravati sebe i svoju bebu da se sve napravi u žurbi kako biste ostvarili neki svoj zamišljeni cilj ili ideal savršene majke, nego pustiti da se smanje vaši uobičajeni životni standardi.
3. Izbjegavajte pušenje, alkohol, kavu (i naravno, droge bilo koje vrste)
Sva ta pomoćna sredstva mogu vam pomoći da se osjećate bolje, ali samo kraće vrijeme. A kada već nemate ozbiljan manjak sna, samo ćete pogoršati stanje.
4. Tjelesna aktivnost izvrstan je način da se borite protiv stresa
Odvedite svoju bebu na šetnju u park kako biste se oboje nadisali svježeg zraka, a možete u nekoj organiziranoj grupi vježbati zajedno sa svojom bebom. To će goditi i vama i vašoj bebi.
5. Nemojte zaboraviti na opuštanje
Pronađite nešto u čemu uživate, kao npr. 10 minutne joga-vježbe ili jednostavno opušteno sjedenje uz duboko disanje nekoliko minuta, i pokušajte to raditi svaki dan dok vaša beba drijema.
6. Kada ste bolesni, kada se osjećate loše ili ste premoreni, nemojte se siliti da sve radite kao da se ništa ne događa
Vi i sebi morate dopustiti vrijeme da se oporavite, ozdravite ili se odmorite, posebno sada kada se brinete i za svoju bebu i za sebe. U takvim slučajevima činite samo onaj minimum koji je najnužniji da bi sve bilo pod kontrolom, a kućni poslovi mogu pričekati. Pobjeći neće!
7. Izbjegavajte prepiranja
Bebe prirodno dovedu do promjena, pa i zategnutih situacija između vas i vašeg partnera, obitelji i prijatelja. Objasnite im kako se osjećate. Ako se s vama i vašim raspoloženjem poigravaju hormoni, kažite im to. Možda će vas iznenaditi koliko drugi mogu pomoći ako razumiju što se događa. A kada se osjećate kao da ćete eksplodirati, izađite iz sobe i pripremite si opuštajuću kupku ili prošećite. Nakon pola sata opuštanja u kadi ili udisanja svježeg zraka pitat ćete se zbog čega ste se bili naljutili.
8. Osigurajte si dovoljno odmora i sna
To je mnogo lakše reći nego ostvariti ako vas vaša beba budi noću svakih nekoliko sati. No to možete nadoknaditi danju ako se odmarate dok vaša beba drijema – ne trošite to vrijeme na pospremanje, pranje i druge kućne poslove! Mislite na sebe!
9. Ne brinite se toliko o tome što drugi o vama misle
Pa što ako supermame pasiraju svježi špinat svake noći, ili dijete vaše prijateljica hoda već s devet mjeseci. Nikada ne sumnjajte u vrijednost svoje ljubavi ni u to da radite najbolje što možete za svoje dijete. Ne brinite se što drugi o vama misle – vi ne morate biti supermama.
10. Prihvatite činjenicu da vam se život zauvijek promijenio
Trenutačno svu vašu energiju i vrijeme posvećujete svojoj bebi i vjerojatno se katkada pitate kada će se vratiti nešto od vašeg starog načina života. Odgovor je da stvari više nikada neće biti iste kao prije nego što ste postali majkom, ali će biti bolje! Vi sada imate čaroban, prekrasan, najljepši, najdraži dodatak svojoj obitelji koji možete voljeti i paziti i maziti!
Što je stres?
Do neke granice je i koristan – on nam omogućava da se pokrenemo i izvršimo posao. No kada se osjećate izvan kontrole, razina vašeg stresa raste. Pojačavaju se i ubrzavaju otkucaji srca, kako bi ono dovelo više krvi u vaše mišiće; povisi se vaš krvni tlak i ubrza vaše disanje i metabolizam. U osnovi vaše je tijelo u stanju pripravnosti ako biste morali djelovati brzo i pobjeći iz opasne situacije.
Sada se zamislite u takvom visokom stanju pripravnosti svakih nekoliko sati u svakom danu. Vaše se tijelo jedostavno s time ne može nositi i pojavljuju se popratne pojave koje uključuju tenzijsku glavobolju, ukočene mišiće vrata i poteškoće sa spavanjem.
Provjerite jeste li pod stresom
Ako odgovorite s DA na više od četiri pitanja, vjerojatno ste pod stresom:
- Osjećate li stalno umor?
- Jurite li po kući i radite li kućne poslove dok vaša beba spava ili je u jaslicama?
- Stavljate li sebe na posljednje mjesto kada radite prioritete zadovoljavanja potreba svih u obitelji?
- Osjećate li da vam je potrebno jedno piće navečer kada zaspi vaša beba, da biste se opustili?
- Pojedete li cijelu kutiju keksa ili pločicu čokolade redovito tijekom dana, a onda se osjećate krivom zbog toga?
- Propustite li katkad jesti jer jednostavno nemate vremena nešto si pripremiti?
- Počinjete li redovito čisiti stan u 20 sati?
- Jeste li prekritični prema sebi?
- Osjećate li se često na rubu suza iako ne znate pravi razlog?
- Gubite li stalno ili zamećete li stvari poput ključeva i slično?
Što ne morate…
- pospremati igračke najmanje četiri puta dnevno
- držati kuću besprijekornom – u slučaju da netko navrati
- imati savršenu frizuru i biti savršeno našminkani cijelo vrijeme
- servirati uvijek savršeno pripremljen ručak, od juhe do deserta
Autorica teksta: Prof. Vesna Hrvoj, psihologinja i pedagoginja