Često može biti jako opasno ostaviti previše prostora osjećajima. Oni negativni mogu, ako ih ne kontroliramo, stvoriti probleme za nas i sve one oko nas. Jer bijes, zavist, tuga, ljubomora često preuzimaju nadmoć nad ugodnim raspoloženjima. Evo jednostavnih savjeta kako se ne prepustiti negativnim osjećajima i kako se pomiriti sa sobom, živeći vedrije.
Nikada se ne osjećati krivom
Baš ste planuli na djecu i osjećate se najgorom mamom na svijetu? Ili ste tako loše volje da se čak ne uspijevate nasmiješiti partneru koji vas je nježno zagrlio? Prvo pravilo da bi što prije nestao taj negativan osjećaj je da se ne osjećate krivom, da ne mozgate unedogled nakon krize, da si ne sudite pretjerano strogo.
Osjećaj krivnje ima dva kontraproduktivna učinka. Prvo: donosi i druge negativne osjećaje poput nesigurnosti, tuge i bijesa. Uz to, obično je prva reakcija onoga koji se osjeća krivim da prebaci krivnju na nekog drugog (djecu, partnera, kolege) i tako stvori začarani krug i druge negativne osjećaje, kojima je teško upravljati.
Potražite ugodna prijateljstva
Kažite “ne” negativnim društvima, onima sklonim samokažnjavanju, zavidnima, dosadnima i onima koji nikada nisu zadovoljni. Nesigurni se okružuju osobama koje se osjećaju “žrtvama” osjećaja i događaja: pretresanje vlastite slabe samokontrole pomaže im da se osjećaju bolje, ali olakšanje je nažalost obično samo privremeno.
Najbolje je sretati se s optmističnim, realiziranim osobama, koje uvijek vide vedre strane života: ponekad su samopoštovanje i pozitivnost zarazni!
Promijenite ulogu
Ponekad je prirodno sebe i druge odrediti generalizirajući:”Ja sam hladna osoba”, “Ti si vatrena” itd. Ali etikete ne pomažu u promjenama, štoviše blokiraju nas uvijek jednaka ponašanja.
Nabrojite tople i hladne osjećaje i pokušajte ih izraziti na oprečne načine: npr. bijes mirsnim, spokojim riječima, odmjerenim pokretima i polagano. Jedna druga vježba: ako ste obično jako impulzivni i emotivni, pokušajte se cijeli jedan dan ponašati racionalnije i diplomatskije. Osjećat ćete se bolje.
Prijeđite na akciju
Pokušajte aktivno djelovati na ono što vam izaziva negativne emocije, s ciljem da ga odagnate zajedno s osjećajem nemoći i izgubljenosti, koje često izazivaju. Evo jednostavne i djelotvorne vježbe.
Kada se osjećate blokirani, bijesni, pokušajte promijeniti perspektivu: sjednite na drugi kraj sobe, okrenite pogled prema drugom horizontu, ili gledajte radije prema gore nego prema dolje. I prepustite se onome što vidite i čujete. Ta mala lukavost bar u svaka dva od tri slučaja daje dobre rezultate.
Slušajte svoje tijelo
Naučite disati pravilno (udahnite napuhnuvši trbuh, izdahnite ispraznivši ga). Krećite se (šetajte ili se koncentrirajte na kućne poslove), kako bi rastjerali tjeskobu. Otiđite u gimnastičku dvoranu, gdje ćete oblikovati mišiće. Zagrlite prijateljice, smiješite se što više… Tijelu treba poklaznjati pažnju. Ono je jednostavnije i izravnije od glave.
Svladavanje tehnike opuštanja je korisno za uspješnu kontrolu emocija, a ne njihovo pasivno podnošenje. Kako bi odagnali neugodna raspoloženja, potrebno je često vježbati.
Potreban je mir
Jedan jednostavan savjet, koji je temelj glavnih istočnjačkih filozofija, a posebice joge, je da se duh ne poklapa s mislima koje su prolazne, kao oblaci na vrhu planine. Ili svaka negativna misao će sama proći, nakon malo vremena i strpljenja.
Distanciranje od turobnih misli omogućuje nam njihovo prepoznavanje i kontroliranje prije nego one preuzmu prevlast.
Okružite se onim što vam se sviđa
Priroda, glazba, djeca, prijatelji, životinje. Ali i knjige, fotografije prijatelja, slike iz časopisa, svijeće, cvijeće… Svatko može izabrati kutak kuće ili ureda samo za sebe. Zabava može prekinuti niz loših misli koje hrane negativne emocije.
Napad je naprotiv rješenje koje nije uvijek valjano; ne može se reći da plač ili napad bijesa stvarno pridonose da se osjećamo bolje. Ako je netko loše volje, može se pokušati razonoditi onim što mu obično popravlja raspoloženje: šetnjom uz more, filmskom komedijom ili odlaskom s djecom u zabavni park.
Vježbajte kreativnost
Ta izvanredna sposobnost ljudi funkcionira na određeni način kao mišić: stalno ju treba trenirati, da bi bila snažnija. Osobe koje su kreativne uspijevaju nadvladati teške životne trenutke sigurnije i fleksibilnije, pronalaze pozitivnu stranu svakog događaja, lakše se rastresu negativnih misli.
Idealna vježba je zapošljavanje ruku dodirivanjem i oblikovanjem materije, kao što je glina, ili tijesto za kolač. Ili možete naučiti izrađivati cvijeće od papira, svirati neko glazbalo, restaurirati stari namještaj ili šivati. Važno je izabrati akitvnost kojoj ćete se posvetiti s veseljem.
Pišite dnevnik
Nije bitno svakodnevno zapisivati vlastita raspoloženja, već bilježiti ono što vam se zbiva u srcu i glavi, kako bi postali svjesniji sebe. Uvijek postoji osjećaj koji nadvlada, pomoću kojeg se suočavamo sa životom: entuzijazam, bijes ili melankolija, neugoda ili strah. Ali ako se prepustimo jednom raspoloženju da vlada nama, svakodnevnica može postati neugodna i zamorna.
Postoji li trik kojim ćete otkriti svoju dominantnu negativnu emociju i suzbiti ju? Svakodnevno u bilježnicu zapisujte raspoloženja i kritične situacije koje su dovele do njih.
Prespavajte ih
Ljubomoru, bijes i tjeskobu može izazvati prvi utisak, iracionalan i negativan nekog događaja, za koji se poslije ustanovi da je bio neutemeljen. Kasnije procjene, one “hladne glave”, mogu pomoći u predimenzioniranju stanja i problema. Parafrazirajući staru poslovicu reći ćemo da je dobro prespavati problem; ustvari to znači pritisnuti prekidač trenutačne emotivne reakcije i pokušati razmotriti situaciju mirnije i objektivnije. Rezultat je osiguran.
Razmišljanje nas čini fleksibilnijima i tolerantnijima u ponašanju i ocjenama, što je često jednako postizanju važnog cilja: uspjeti podnijeti činjenicu da nas drugi razočaravaju.
Pripazite na ove osjećaje
Događaju se iznenada, traju kratko i možemo ih međusobno pobrkati. Svi osjećaji izazivaju neke precizne fizičke smetnje, od tahikardije i vrućine u cijelom tijelu, do hlađenja ekstremiteta i crvenila i blokiranje svakog pokreta.
Bijes: zarazan je
Povezan je s osjećajem nemoći. Dijete može osjećati bijes kada ne uspijeva sastaviti dijelove nove slagalice i na kraju ju baca i urla, ili mu mama ne poklanja dovoljno pažnje. Na isti način odrasla osoba se razbijesni kada joj netko oduzme parkirno mjesto ili je prekinu dok govori i ne može izraziti ono što želi. Bijes ipak ima i svoju pozitivnu funkciju: dva do tri puta ozbiljan prijeteći pogled prema drugome može spriječiti sukob. Bijes i mržnja su zarazni osjećaji, koje dijete uči kontrolirati upravo zahvaljujući primjeru roditelja.
Zavist: može biti kreativna
Izaziva duboke unutarnje nelagode, između poniženja i osvete. Postoje destruktivna i kreativna zavist. U destruktivnoj se ide prema uništenju predmeta ili osobe kojoj zavidimo (dijete zavidno na igračku drugog djeteta napada suparnika ili trga željeni predmet). Alternativno ono reagira prezirom:”To je i tako ružna igračka!”. Pozitivna zavist potiče velike i male na suočenje s drugima, na popravljanje sebe i fokusiranje pravih želja.
Tuga: osjećaj gubitka
Pokreće je gubitak nečega i nekoga važnog. Traje dulje ili kraće, ovisno o vrijednosti koju pripisujemo izgubljenom (nekoliko sati ili nekoliko godina). Za ženu taj je osjećaj često povezan s ulogom mame. Nostalgija za vremenom kada je dijete bilo beba, veća osjećajnost za nesreće u svijetu i pojačano suosjećanje za nesretne. I tuga ima pozitivnu funkciju: podučava na prepoznavanje i izbjegavanje situacija koje ju izazivaju i prigoda je da se iskreno pogledate iznutra.
Ljubomora: čini nas neracionalnima
Nesigurnost je temeljna opruga ljubomore. Ali trenuci kada postajemo sumnjičave prema partneru su oni kada se osjećamo umornijima, zatvorenijima, kritičnijima prema nama samima. Opasnost koju predstavlja ljubomora? Zbog nje govorimo i radimo stvari zbog kojih se obično kajemo. Zamračuje srce i glavu i često nas čini neosjetljivima i neracionalnima.
Pripremila: Jasna Nickl