Isplaziti jezik: čini to gotovo svako dijete. Zbog igre, radi ljutnje, za inat… No ovaj pokret omogućuje i kontrolu djetetovog zdravstvenog stanja: liječnik može promatranjem površine jezika uočiti naznake uobičajenih smetnji, kao što je slabokrvnost ili šarlah. I majke, uz malo iskustva, mogu zapaziti možebitne promjene, koje najčešće prolaze same od sebe. Evo korisnih uputa kako naučiti i pravilno protumačiti najčešća upozorenja.
Prolazne smetnje ako je…
Neke promjene na jeziku tek su tjelesno obilježje ili smetnje na koje se ne treba previše osvrtati i za koje nije nužno ići liječniku.
BJELKAST JEZIK
Kako se očituje? Jezik je suh, ljuskav i pokriven bjelkastim slojem.
Uzroci Ponekad se radi o tjelesnom obilježju, no češće ukazuje na promjenu količine i sastava sline, što se događa kada dijete pije antibiotike ili ima vrućicu ili prehladu. Ako dijete ima začepljen nos, tada diše na usta pa je slabije izlučivanje sline. Jezik se lakše ljušti, bakterije koje prirodno nastanjuju usta se rasprostranjuju te nastaje bjelkasta patina. Isti simptom pokazuje se ako dijete zube ne pere pravilno ili dovoljno često, pa se klice u ustima slobodno razmnožavaju.
Što učiniti? Potaknuti dijete da nakon svakog obroka redovno pere zube. Ako je dijete još malo, pomozite mu učeći ga kako koristiti četkicu i podsjetite ga da njome nježno prođe i površinom jezika.
KAO ZEMLJOPISNA KARTA (LINGUA GEOGRAFICA)
Kako se očituje? Duž cijele površine jezika javljaju se crvene pjege, koje se jasno ističu svojom osnovnom bojom i često se spajaju jedna s drugom, dajući jeziku izgled zemljopisne karte.
Uzroci Uzroci ove pojave još nisu poznati. Može trajati i nekoliko tjedana i liječnici je definiraju kao “seljakajuće crvenilo” (erythema migrans, lat.): s vremenom se mrlje “sele” od jednog na drugo područje jezika. Poremećaj ne predstavlja nikakav zdravstveni problem.
Što učiniti? Nemojte započinjati s nikakvim liječenjem jer će nadraženost s vremenom proći sama od sebe.
DUBOKE BRAZDE
Kako se očituje? Djetetov jezik prožet je crtama uočljivijima od običnih.
Uzroci Radi se o tjelesnom obilježju, što i nije poremećaj.
Što učiniti? Važno je više pozornosti posvetiti higijeni djetetovih usta i učiti ga da četkicom prođe i po jeziku i tako spriječi ustajalost hrane u brazdama, savršeno tlo za razmnožavanje bakterija.
MJEHURIĆI
Kako se očituju? Na jeziku se pojavljuju tri ili četiri mjehurića, bez tekućine, ali obrubljeni crvenkastim prstenom i prekriveni bijelom opnom. Ta mala oštećenja zovu se afte.
Uzroci Još nisu poznati, ali se smetnja često iskazuje kad je dijete umorno (možda samo zbog promjene vremena), oporavlja se nakon bolesti ili je u određenom stresnom stanju.
Što učiniti? Ako su smetnje bolne, prijeđite po jeziku dezinfekcijskom vodicom za ispiranje usta, koja ne žari i ima blagi učinak protiv bolova. Ako se mjehurići često javljaju, razgovarajte s pedijatrom: u nekim slučajevima upozoravaju na manjak folne kiseline ili željeza, dakle laganu slabokrvnost.
Savjetujte se s pedijatrom pojave li se…
Mama može promatranjem djetetovog jezika otkriti neobične znakove. U tom slučaju svakako treba otići pedijatru, koji će uspostaviti dijagnozu i prepisati određene lijekove.
BLJEDILO
Kako se očituje? Jezik je gladak, ulašten i beskrvan, posebno duž rubova i na donjem dijelu.
Uzroci Ovaj lako uočljiv simptom mogao bi ukazivati na manjak krvnog pigmenta (tvar koja krvnim tjelešcima daje karakterističnu crvenu boju) i na djetetovu slabokrvnost. Ako je k tome dijete stalno umorno i blijedo u licu, tada je svakako riječ o nekoj bolesti.
Što učiniti? Pedijatar će zatražiti da se provedu obične krvne pretrage (npr. crvena krvna slika, hemogram), kako bi se točnije ustanovilo što je ishodište poremećaja. Ako ispitivanja potvrde sumnju u slabokrvnost, liječnik će prepisati terapiju uzimanja nadopune željeza na usta.
S BIJELIM MRLJAMA U USNOJ ŠUPLJINI
Kako se očituje? Na jeziku i u usnoj šupljini pojavljuju se bijele pjegice, koje izgledaju kao usireno mlijeko.
Uzroci Radi se o upali sluznice na ustima, zarazi koju izaziva gljivica koja obično živi na sluznici (Candida albicans), ali koja se neobično razmnožila. Takva smetnja je česta u prvim mjesecima bebinog života.
Što učiniti? Treba uzeti lijekove (u obliku praha ili gela) s protugljivičnim tvarima, staviti ih na ozljede pomoću sterilne gaze ili izravno na dudu četiri puta dnevno najmanje kroz tri do četiri dana.
AFTE I UPALJENE DESNI
Kako se očituju? Na jeziku (i u usnoj šupljini) stvaraju se male, ali bolne ranice. Kroz vrlo kratko vrijeme desni se nadraže i pocrvene, pa dijete odbacuje hranu jer ga žvakanje iscrpljuje.
Uzroci Simptomi ukazuju na upalu desni i usne šupljine, zarazu izazvanu virusom herpesa, koji ostaje latentno u organizmu i nakon liječenja, spreman da se probudi (posebno u trenucima stresa ili umora), izazivajući upalu.
Što učiniti? Infekcija prolazi sama od sebe obično u roku od sedam dana. Želi li se ubrzati izliječenje, pedijatar može prepisati antivirusno sredstvo (aciklovir). Da bi olakšali bol i nadraženost, koriste se sredstva protiv upala (paracetamol) i voda za ispiranje usta s blagim djelovanjem protiv bolova. Za cijelog trajanja bolesti dijete treba hraniti tekućom i svježom hranom, koju uzima na slamku.
PUNO MJEHURIĆA KOJI SE ŠIRE
Kako se očituje? Na jeziku i u usnoj šupljini stvaraju se mjehurići koji se u kratkom vremenu šire na dlanove ruku i tabane nogu.
Uzroci Radi se o bolesti “usta-ruke-noge”. Krivci za ove slučajeve su virusi (coxackie), koji se prenose oralno-fekalnim putem (tj. u dodiru s fekalijama zaražene osobe) ili putem kapljica sline.
Što učiniti? Treba samo četkati (obično pet dana) da organizam pokrene nužnu samoobranu i savlada virus. Dobro je otići pedijatru, koji će u slučaju jače groznice djetetu prepisati lijekove na bazi paracetamola za snižavanje temperature.
POPUT JAGODE ILI MALINE
Kako se očituje? Pocrvenjele bradavice javljaju se na bjelkastoj podlozi i jezik poprima izgled sličan šumskom voću.
Uzroci To je prvi simptom bolesti šarlaha, koja se očituje kroz osip i groznicu, grlobolju i povraćanje. Najbolje se prepoznaje po karakterističnim crvenim mrljama, koje prekriju cijelo tijelo, osim područja između nosa i usta.
Što učiniti? Potrebno je posavjetovati se s liječnikom, koji će propisati antibiotike za uništenje betahemolitičkog streptokoka. Lijekovi se uzimaju svakodnevno najmanje kroz 10 dana, zajedno sa sredstvom za sniženje temperature (paracetamol).
Autorica teksta: Prim. mr. sc. dr. Ružica Duplančić-Šimunjak, pedijatrica