Kada dođe vrijeme da dijete krene u jaslice ili vrtić, u glavama roditelja roje se mnoga pitanja, npr. hoće li se moći priviknuti, što će naučiti, hoće li naći prijatelje… Kod manjeg broja roditelja pojavi se i pitanje – hoće li se razboljeti? A i takvo pitanje je opravdano. Mala djeca su osjetljiva – njihov imunološki sustav se još razvija, a čistoća im baš i nije neka jača strana. Stručnjaci i odgojitelji u vrtićima slažu se s tvrdnjom da je, bez obzira na to u kojoj dobi dijete krene u dječji kolektiv, prvih nekoliko mjeseci najgore. Usprkos tome, mnogi roditelji zauzimaju jedan prirodan, zdrav stav da će dijete biti dobro i ozdraviti ako se razboli u vrtiću, i da će tako stjecati potreban imunitet. Prehlade, respiratorne infekcije, vodene kozice, osipi ili uši – neugodni su, sastavni i nezaobilazni dio života kada se dijete uključi u dječji kolektiv. Iako su takve situacije neizbježne, dobro je znati da postoje načini kojima se mogu smanjiti problemi.
Briga u jaslicama i vrtiću
Svaki organizator boravka djeteta u dječjem kolektivu, od vrtića do raznih igraonica i slično, dužan je poduzeti sve što može kako bi zaštitio djecu od raznih zaraznih bolesti. To ponajprije podrazumijeva da treba poštovati i provoditi propisane načine zaštite, od održavanja čistoće prostora, primjene sredstava za dezinfekciju, do provjere zdravstvenog stanja djeteta i praćenja njegova razvoja. Ta pravila, vezana za zdravlje djece i njihovu sigurnost, većinom su određena zakonima i propisima, kao npr. zahtjev da dijete ne može boraviti u vrtiću ako je bolesno, ili zahtjev da prilikom polaska u kolektiv dijete mora biti zdravo, o čemu treba donijeti potvrdu nadležnog liječnika, ili npr. ispravni postupci prilikom pripreme hrane i sl. U svakodnevnom radu s djecom postoji i određena iskustvena praksa, koja pridonosi brizi za dijete, a odnosi se na postupke mijenjanja pelena i održavanja higijene malih beba, na postupke prilikom uspavljivanja djece, na obvezu uporabe jednokratnih ručnika i tekućeg sapuna, na primjenu dezinfekcijskih sredstava, na obvezu da se pozovu roditelji ako se dijete osjeća bolesno, te na postupke kada se dijete može vratiti natrag u kolektiv. Uz to, u brizi za zdravlje djece u vrtićima i jaslicama obvezno je u okviru odgojno-obrazovnog rada poticati dijete da uvježba i usvoji i osnovne higijenske navike, kao što su ispravno pranje ruku prije jela, nakon odlaska na zahod, ili kada su i inače prljave.
Ako se pojavila sumnja na neku zaraznu bolest – poput vodenih kozica, virusnog konjunktivitisa ili u slučaju pojave uši – odgojitelji su dužni o tome obavijestiti i sve ostale roditelje ili o tome izvijesiti obavijest na vidljivom mjestu. U određenim slučajevima odgojitelji će zahtijevati da odmah odvete dijete kući ili liječniku – ako dijete ima visoku temperaturu, jači proljev ili uši u kosi.
Roditeljski doprinos
Kao roditelj, i vi možete umnogome pridonijeti zaštiti svog djeteta, ali i ostale djece u jaslicama ili vrtiću:
- pobrinite se da dijete primi sva potrebna cjepiva prema kalendaru cijepljenja
- ne vodite dijete u jaslice ili vrtić ako je bolesno ili ako ima proljev
- nakon bolesti, a prije povratka u dječji kolektiv, obvezno se javite na provjeru liječniku i u vrtić donesite liječnikovu potvrdu da je dijete zdravo
- obavijestite odgojitelja svog djeteta o svim promjenama djetetova zdravlja, posebno ako se pojave neke alergije, ako prima lijekove ili ima neku kroničnu bolest
- ako je liječnik utvrdio da vam se dijete razboljelo od neke zarazne bolesti poput vodenih kozica, šarlaha, salmonele i sl., odmah o tome obavijestite glavnu medicinsku sestru u vrtiću, kako bi se mogle poduzeti sve mjere zaštite ostale djece
- učite svoje dijete kako se i kada trebaju prati ruke
- ne ustručavajte se reći odgojiteljici ako vaše dijete ima uši, svrab ili gliste. Te su situacije potpuno normalne kod male djece i nisu sramota, niti imaju veze s vašim održavanjem higijene u obitelji. Tek ako to znaju odgojitelji, moći će pomoći i vama i vašem djetetu, ali i provesti sve mjere prevencije i zaštite druge djece.
Vodene kozice
To je vrlo zarazna virusna bolest koja je obično blaža kada se javi u predškolsko doba. Počinje pojavom crvenih točkica po tijelu, koje se brzo pretvore u mjehuriće od kojih nastaju kraste. Najčešće djecu te krastice svrbe.
Obično se djeca zaraze već pri prvom kontaktu s virusom. Bliski kontakti među djecom olakšavaju njegovo širenje i prenošenje dodirom i zrakom putem disanja. Dijete je zarazno dan ili dva prije pojave osipa, pa sve do pet dana nakon što se pojavi prva krastica.
Što možete učiniti da spriječite veću zarazu? Dijete bi moralo ostati kod kuće sve dok ima na koži mjehuriće, obično oko tjedan dana. Svakako bi trebalo o pojavi vodenih kozica obavijestiti sve roditelje djece koja su bila u društvu vašeg djeteta dan-dva prije pojave osipa. Odgojitelji će o tome obavijestiti roditelje ostale djece, a vaše dijete ne može krenuti u vrtić dok sasvim ne ozdravi.
Konjunktivitis
To je upala konjunktive – opne koja prekirva bjeloočnicu oka. Pritom je bjeloočnica crvena, stvara se iscjedak i oko suzi. U jaslicama se češće javlja zato što djeca trljaju oči, a zatim dodiruju drugu djecu ili igračke. Upaljene i crvene oči znak su da se dijete inficiralo.
Što možete učiniti da spriječite veću zarazu? Povedite dijete k liječniku – možda će trebati kapati u oko antibiotske kapi (iako je upala često virusna pa antibiotici baš i ne pomažu). Ne dijelite zajednički ručnik kojim se umivate, neka dijete ima samo svoj ručnik. Redovito perite djetetove i svoje ruke, posebice ako ste ispirali bolesne djetetove oči ili ukapavali kapljice.
U jaslicama i vrtiću obvezna je uporaba jednokratnih ručnika i tekućeg sapuna, što je preduvjet za sprječavanje daljnjeg širenja bolesti. Dijete ne bi smjelo s upalom oka ići u vrtić ili jaslice sve dok ne ozdravi, ili najmanje 48 sati nakon početka uzimanja antibiotika.
Prehlade i kašalj
Prehlade su virusne infekcije, koje počinju curenjem nosa. Kašalj je način na koji tijelo nastoji pročistiti grlo i pluća. Česti su u jaslicama i vrtiću zbog bliskih kontakata djece i niske razine prirodnog imuniteta, te velike zaraznosti.
Što možete učiniti da spriječite veću zarazu? Dijete bi trebalo biti kod kuće kada se osjeća loše. Ne šaljite ga prerano u jaslice ili vrtić.
U vrtiću ne mogu mnogo učiniti kako bi spriječili veću zarazu, osim da pripreme dovoljnu zalihu papirnatih maramica, da uče djecu da ne kišu ili kašlju drugom djetetu u lice, i da pritom stave ruku pred usta, da vode računa da stalno peru ruke, ali i igračke u dezinfekcijskom sredstvu, da se prozračuju prostorije i da djeca što više borave na zraku. Pri takvim infekcijama djetetu se ne može zabraniti dolazak u dječji kolektiv, ali bi i za vaše dijete i za svu ostalu djecu bilo mnogo bolje da maleni bolesnik ostane kod kuće.
Infektivni eritem
To je virusna infekcija koja se javlja u djece i koja je razmjerno blaga, a simptomi uključuju mrljičasti crveni osip po obrazima. Virus se prenosi dahom, i sva su djeca zarazna do pojave crvenila na obrazima, po tijelu i udovima. Ali čak jedna trećina zaražene djece može širiti virus, a da nemaju odmah vidljive simptome.
Što možete učiniti da spriječite veću zarazu? Povedite dijete liječniku. Ako je bilo još neke djece s tom infekcijom, obratite pozornost na lagano šmrcanje i simptome slične gripi, što su katkada prvi znakovi bolesti. Obavijestite o tome odgojitelja.
Vrtić u tom slučaju može samo obavijestiti ostale roditelje. Dijete može boraviti u grupi, osim ako se doista osjeća loše. Bude li više slučajeva infekcije, vrtić će se savjetovati s higijensko-epidemiološkom službom.
Šarlah
To je bakterijska infekcija koja počinje grloboljom, a zatim slijedi krupniji osip koji se širi po cijelom tijelu. Katkad izaziva temperaturu i povraćanje. Infekcija se širi dahom i zato je česta u dječjim kolektivima, a izaziva je isti streptokok koji uzrokuje angine i upale mandula.
Što možete učiniti da spriječite veću zarazu? Odvedite dijete k liječniku jer će biti potrebni antibiotici, kako bi se izbjegle komplikacije. Ne vodite dijete u vrtić dok ne ozdravi. Obavijestite odgojitelja o infekciji.
U vrtiću ne mogu poduzeti puno, ali trebat će obavijestiti roditelje ostale djece na mogućnost infekcije, kako bi pažljivije promatrali svoje dijete. Ako se javi više slučajeva šarlaha, o postupcima će se konzultirati s higijensko-epidemiološkom službom.
Infekcija sluznice usta, šaka i stopala
To je virusna infekcija koja uzrokuje povišenu temperaturu i grlobolju, javljaju se sitni mjehurići na nadlanicama, stopalima i u ustima. Širi se zbog bliskih kontakata djece u grupi, a prenosi se dahom i izmetom.
Što možete učiniti da spriječite veću zarazu? Dijete je zarazno za drugu djecu tri do pet dana prije pojave mjehurića, dok ima grlobolju i povišenu temperaturu. Dijete treba ostati kod kuće kada se osjeća loše, i ne bi smjelo natrag u kolektiv dok ne prođu osip i mjehurići u ustima.
U vrtiću ne mogu mnogo učiniti, osim pridržavanja uobičajenih pravila održavanja higijene.
Infekcije putem hrane
Povraćanje, bol u želucu i proljev najčešće su posljedice ako je dijete pojelo neku hranu zaraženu bakterijama. Takve infekcije nisu rijetke jer postoji više izvora i mogućnosti takve zaraze. Osim inficirane hrane i vode, izvor infekcije mogu biti i prljave ruke, insekti, životinje i dječja stolica.
Što možete učiniti da spriječite veću zarazu? Zadržite dijete kod kuće ako ga boli trbuščić, ako povraća ili ima proljev. Ako su smetnje jake ili proljev potraje više od dva dana, obratite se liječniku i provjerite je li uzrok infekcija hranom. O problemu što prije obavijestite osoblje u vrtiću. Dijete ne bi smjelo krenuti ponovno u vrtić dok se nalazima ne potvrdi da je zdravo i dok vam to ne dopusti liječnik.
U vrtiću se tada poduzimaju mjere provjere ispravnost namirnica, uzimaju se uzorci sve hrane koju su djeca jela, kao i brisevi s kuhinjske opreme i ruku kuharica, kako bi se otrkilo postoji li uzročnik u vrtićkoj kuhinji. Katkad je potrebno uzeti i uzorke stolice drugoj djeci u grupi i ostalom osoblju. Uz to, u vrtiću će se pojačati i higijenske mjere održavanja i dezinfekcije prostorija te redovitog pranja ruku djece i odraslih. Prilikom provođenja tih ispitivanja i mjera vrtić surađuje sa sanitarnom inspekcijom i higijensko-epidemiološkom službom.
Impetigo
To je vrlo zarazna bakterijska infekcija kože. Crvene točkice na koži pretvaraju se u mjehuriće pune tekućine, a kad puknu, nastaju krastice uz crvenilo kože. Vrlo je zarazna, a prenosi se diranjem samih ranica ili diranjem bilo koje površine i predmeta na kojemu se nalazi streptokokna bakterija koja izaziva bolest. Bakterija će u tom slučaju ući pod djetetovu kožu kroz površinsku ozljedu, kao što su ogrebotine, porezotine ili ekcemi.
Što možete učiniti da spriječite veću zarazu? Da biste bili sigurni o čemu se radi, odvedite dijete k liječniku. Ako se radi o impetigo, antibiotici će pomoći i dijete će ozdraviti. U međuvremenu spriječite kontakte s drugom djecom. Dijete ne smije ići u vrtić i to najmanje 48 sati nakon početka davanja antibiotika ili dok nisu nestale sve krastice i mjehurići.
U vrtiću ne mogu ništa učiniti dok im ne javite od čega boluje vaše dijete, pa to učinite što prije. Osoblje vrtića tada će pojačati dezinfekciju prostorija i pozebnu pozornost usmjeriti na dobro pranje ruku, uporabu tekućeg sapuna i jednokratnih ručnika.
Infekcija vlasišta (tinea)
Gljivična infekcija, pojavljuje se kao okrugla crvena područja kože s ljuskastim rubom i golom sredinom. Nije jako zarazna, posljedica je mnogih neposrednih kontakata s drugom djecom, no dijete se može zaraziti i posredno dodirujući igračke, tkanine ili namještaj i druge predmete, pa čak i diranjem životinja.
Što možete učiniti da spriječite veću zarazu? Spriječite zajedničku uporabu češlja ili četke i prekrijte gola područja na koži dok je dijete u dječjem kolektivu. Svakako obavijestite o tome odgojitelja. Ako se dijete igra s domaćim životinjama ili imate kućnog ljubimca, provjerite kod veterinara postoji li tu izvor zaraze jer životinje mogu nositi spore gljivica na koži ili krznu.
U vrtiću će nastaviti s uporabom jednokratnih ručnika i tekućeg sapuna, kako bi se spriječilo širenje gljivice. Nije nužno da dijete ostane kod kuće, ono može nastaviti ići u vrtić, ako ste prethodno posjetili liječnika i ako se dijete liječi.
Uši
To su sitni insekti koji žive u kosi. Oni polažu jajašca blizu vlasišta, a prazne ljušturice jaja poznajemo kao gnjide. Uši nisu opasne za dijete, ali izazivaju svrbež glave. U vrtićima se pojavljuju i šire zbog bliskih kontakata djece u igri, kada uši prelaze s glave na glavu. Češće su kod djece starije od tri godine jer se ta djeca više zajedno igraju.
Što možete učiniti da spriječite veću zarazu? Treba dijete zadržati kod kuće i prati mu kosu šamponom protiv uši, koji se može kupiti u ljekarni. Pritom se treba držati uputa proizvođača. Uz to se preporučuje češće iščešljavanje vlažne kose posebnim češljem s vrlo gustim zupcima, koji nakon svakog provlačenja kroz kosu treba isprati. Tako se kosa može osloboditi gnjida. Iako su uši nekada povezivali s lošom higijenom, danas to nije tako i zato se nemojte ustručavati o pojavi uši obavijestiti vrtić ili prijatelje s čijom se djecom igralo i vaše dijete.
U vrtiću će se u tom slučaju češće kontrolirati kosa djece, koja se češkaju po glavi, mijenjat će se posteljina ako djeca spavaju u vrtiću i obavijestit će se ostali roditelji, kako bi i oni mogli kontrolirati svoje dijete. Bude li potrebno, pri većoj pojavi uši i u vrtiću će se primijeniti posipanje kose insekticidom.
Gliste
To su sitni paraziti koji žive u crijevima i kroz otvor debelog crijeva polažu jajašca, što izaziva svrbež i iritaciju oko anusa (otvora debelog crijeva), a kod djevjčica katkad i oko vagine.
U vrtićima nisu česte, ali se mogu proširiti zato što djeca nakon obavljanja nužde ne operu ruke ili ih još ne znaju prati dobro. Širenju glista pogoduje sisanje palca i grickanje nokta jer se tako jajašca, nakon obavljene nužde i nedovoljno opranih ruku, ponovno unose u usta i tako ulaze u probavni trakt i u crijeva.
Što možete učiniti da spriječite veću zarazu? Preporučuje se dobro i temeljito pranje ruku, pojačana čistoća prilikom obavljanja nužde – bilo u zahodu ili na kahlici – i nošenje donjeg rublja noću. Ako vaše dijete dobije gliste (možete primijetiti da se često češka po guzi ili mu je guza osjetljiva i crvena prilikom brisanja nakon nužde), obvezno posjetite liječnika jer će biti potrebni posebni lijekovi, koji će pomoći da se dijete riješi glista. O tome obvezno obavijestite odgojiteljicu.
U vrtiću će se pojačano pratiti higijena prilikom odlaska na zahod i pobrinut će se da djeca dobro i temeljito peru ruke. Zbog pojave glista dijete neće trebati prekinuti boravak u vrtiću.
Svrab
To je kožna infekcija koju izaziva parazit. On buši sitne kanaliće bilo gdje na koži, kako bi položio jajašca. To izaziva svrbež i razmjerno bezopasne crvene otekline. Ženka parazita koja uzrokuje srvbež lako prelazi s djeteta na dijete – za to je dovoljno obično držanje za ruke – a može živjeti i do četiri dana, npr. u posteljini. Dijete može biti zaraženo i do šest tjedana prije nego što se primijete prvi znakovi svraba.
Što možete učiniti sa spriječite veću zarazu? Obvezno posjetite liječnika i pažljivo slijedite njegove upute. Trebali bi se liječiti svi članovi obitelji. Na višoj temperaturi operite svu upotrebljavanu posteljinu. Obavijestite o tome odgojitelja u vrtiću. Ne vodite dijete u vrtić.
U vrtiću će sva posteljina biti iskuhana, a prilikom spavanja posteljina za svako dijete odvajat će se u posebne platnene vreće. Trebala bi se liječiti i sva djeca koja su s vašim djetetom bila u kontaktu.
Autorica teksta: Prof. Vesna Hrvoj, psihologinja i pedagoginja