Upala srednjeg uha znači infekciju prostora koji se stručno naziva cavum tympani, a nalazi se iza slušne membrane (bubnjića) i sadrži slušne koščice kojima se zvuk prolazom kroz zvukovod (vanjsko uho) i titranjem bubnjića prenosi na unutarnje uho, koje sadrži živčane završetke slušnog živca, a tu je smješten i onaj dio unutarnjeg uha koji je odgovoran za ravnotežu. Srednje uho (cavum tympani) malom cjevčicom (tuba Eustachi) spojeno je s gornjim dijelom ždrijela (epifarinks) i na taj način se izjednačava tlak u uhu s vanjskim tlakom i omogućuje normalno funkcioniranje bubnjića.
Što uzrokuje upalu uha?
Otitis media je bolest rane djelje dobi, već u dobi vrlo mladog dojenčeta (do tri mjeseca) upala uha nije rijetka. Što je dijete mlađe, teže se postavi dijagnoza. Širenju infekcije iz nosa i ždrijela u uho pogoduje kratka i relativno široka Eustahijeva cijev, ali i imunološka nezrelost (slaba obrambena otpornost mladog organizma). Upala uha često je komplikacija zarazne bolesti (npr. gripe), a od bakterija najčešće upalu uha uzrokuju pneumokok i hemofilus influence (Streptococcus pneumoniae, Haemophilus influenzae), ali i druge.
Kako se dijagnosticira?
Majka često sama posumnja da dijete ima upalu uha. Uz povišenje temperature dijete je nemirno, povremeno bolno zaplače i budi se iz sna. Što je dijete mlađe, simptomi su manje tipični – dojenče često bljucka, ima proljev, umjereno povišenu temperaturu i otežano disanje na nos. Često su simptomi i prikriveni, tako da tek kada uho procuri, dijagnoza je jasna. Liječnik će na temelju podataka koje mu daje majka te pregledom djeteta uz otoskopiju, tj. pregledom bubnjića posebnim aparatom ustanoviti o kakvoj se upali radi. Taj pregled je potpuno bezbolan. Ako pedijatar ili liječnik opće medicine koji se bavi djetetom nije siguran u svoj nalaz, uputit će dijete specijalisti za uho, nos i grlo (otorinolaringologu).
Liječenje upale uha
Pri najmanjoj sumnji da se radi o bakterijskoj upali uha, provodi se liječenje antibioticima. Ako je upala gnojna i stanje se ne poboljšava, liječnik specijalista će učiniti paracentezu, tj. otvoriti bubnjić kako bi se šupljina srednjeg uha oslobodila (bubnjić normalno zaraste kao i nakon spontane perforacije, tj. kad sam pukne). Uz to je potrebno provoditi i simptomatsku terapiju, tj. snižavanje temperature i ublažavanje boli (čepići i sirupi na bazi paracetamola). Kapanje uha za ublažavanje boli se ne preporuča niti posebnim kapima, a nikako ne kapati vruće ulje ni slanu vodu! Poznato je da toplina ublažava bol i majka odmah instinktivno pokriva djetetu uho kapicom. Dobro je staviti pamučnu kapicu, svileni mali rubac ili posebne pamučne štitnike, koji toplinom ublažavaju bol. Važno je da se dijete previše ne utopli (nikako ne stavljati vunene kapice u toploj prostoriji), ako dojenče izlazi, ispod vunene ili druge tople kapice staviti pamučnu, da mu zaštitite uho, ako je vanjska temperatura blizu ništice ili niža, posebice ako je jak vjetar.
Autorica teksta: Prim. mr. sc. dr. Ružica Duplančić-Šimunjak, pedijatrica