Savjeti za laku noć – 2 dio
Zašto se budi noću?
U prvim mjesecima života dijete se budi i plače noću. Plač je jedini mogući način da vam “kaže” svoje potrebe. Ne plače iz hira ili jer ima loše navike. Prema tome, danas i liječnici smatraju da trebate provjeriti što želi vaše maleno kada plače noću. Uzroci mogu biti brojni i većinu ne treba zanemariti.
Treba podrignuti
Prvo treba pomisliti, kada se dijete probudi plačući ili plače iza obroka, da treba podrignuti. Znači, treba izbaciti zrak iz želuca, koji je posisalo uz obrok. Ponekad je i više sati nakon obroka progutani zrak uzrok plaču.
Što učiniti? Treba uspraviti dijete u naručju, osloniti mu glavicu na vaše rame i lagano lupkati po leđima. Ubrzo dijete s olakšanjem podrigne – izbaci zrak.
Gladno je ili žedno
Druga mogućnost kada se maleno probudi u neuobičajeno vrijeme je da je gladno ili žedno. Gladno je ako je jelo malo za zadnji obrok. Žedno je ako je previše pokriveno ili je u sobi prevruće.
Što učiniti? Ponudite djetetu dojku ili bočicu, a ako je oznojeno, vodu ili blagi čaj.
Mokro je ili pokakano
Ako je guza malo zacrvenjena, u dodiru sa stolicom ili mokraćom toliko će smetati djetetu da će se ono probuditi usred noći i plačem tražiti pomoć.
Što učiniti? Uvjerite se je li zaista morko i plače zbog crvene guze. Operite guzu pod tekućom vodom, dobro osušite i namažite lagano dječjim uljem ili dječjim mlijekom za tijelo, a preko toga stavite tanki sloj kreme, najbolje one koja sadrži cinkov oksid.
Izgubilo je dudicu
Čest uzrok buđenja djeteta noću, posebice kod djece hranjene na bočicu. Njihov obrok i sisanje kraće traju, pa im nedostaje dudica i sisanje.
Što učiniti? U pravilu se gubitak dudice može nadoknaditi da se pri hranjenju na bočicu uporabi duda s malom rupicom. Tako će obrok trajati duže i trebat će veća snaga za sisanje (kao što je na prsima). Budite strpljivi i potražite dudicu svaki put kada dijete zbog toga plače. Oko osmog mjeseca života dijete je već u stanju samo stavljati predmete u usta. Stavite u krevetić nekoliko dudica, da ju samo pronađe i stavi u usta kad se probudi.
Ružno sanja
Djeca od 16-18 mjeseci već mogu ružno sanjati. Pedijatri smatraju da postoji obiteljska sklonost noćnim morama, radi čega dijete počinje vrištati iz sna. Na sreću, more prestaju nakon nekoliko mjeseci. Neki pretpostavljaju da strašni snovi nastaju češće ako se dijete uspava očajno nakon dugog plača.
Što učiniti? Na prvi vrisak od straha što prije u dječjoj sobi upalite svjetlo, uzmite maleno u naručje, nježno mu tepajući. Ako dijete još nije do kraja budno, lagano ga prodrmajte, dok ne otvori oči. Kada se smiri, stavite ga ponovno u krevetić, tepajući mu dok ne zaspi. Ostavite upaljeno malo svjetlo.
Ne želi ostati samo
Sa šest mjeseci i smirena djeca i spavalice mogu se početi buditi plačući. Plač je vjerojatno uzrokovan uznemirenošću zbog odvajanja. To je vrijeme kada dijete shvaća da je mama odvojena od njega, uz to počinju strahovi da će mama nestati i nikad se neće vratiti.
Što učiniti? Umirite dijete pričajući mu i tepajući i mazite ga. Ne podcjenjujte djetetov noćni strah. Uznemirenost zbog odvajanja će brzo proći – mama će svaki put ponovno uliti sigurnost da ga neće nikada napustiti. Tako će malo pomalo dijete shvatiti da iako mama kojiput “nestane”, da će se svaki put sigurno vratiti.
Ne spava mu se
Teško ćete pomisliti da je buđenje noću ili tvrdoglavo odbijanje da ide spavati poslijepodne ili navečer zapravo znak da se djetetu ne spava. Ako je spavalo par sati prije podne ili zaspalo već u osam navečer, vjerojatno će se odmoreno probuditi noću.
Što učiniti? Ako smo svjesni da se dijete već naspavalo i da je to razlog zašto odbija dalje spavati iako je tek rano jutro, najbolje je da se malo poigramo s djetetom. Nadajmo se da će ubrzo opet zaspati, što vrijedi i za poslijepodnevno spavanje. Ako je djetetu san potreban, zaspat će nakon 20-ak minuta kako ste ga polegli. Ako je i dalje budno, ne inzistirajte taj dan na popodnevnom spavanju.
Možda mjesečari
Automatsko hodanje u snu naziva se mjesečarenje, često je nasljedno, a oko 15% djece mjesečari. Započinje s tri godine, a ponekad čim dijete prohoda. Stručnjaci smatraju da je ta neobična pojava jedan oblik poremećaja sna. Dok mjesečari, dijete može izaći iz kreveta, hoda, govori, smije se i radi stvari kojih se uopće ne sjeća kad se probudi. Jedina bojazan je da se dijete ne ozlijedi pa uklonite opasne predmete, a ogradom zaštitite stube u stanu. Mjesečarenje se može javljati na mahove do 15 godina života. Kreveti na kat nisu za djecu koja mjesečare.
Što učiniti? Mjesečarenje je češće ako dijete liježe jako umorno. Stoga je bolje da liježe ranije, a posebice kada je bolesno (temperatura može pospješiti mjesečarenje). Dijete koje mjesečari uzmite nježno u naručje, tiho mu govorite, da se mirno postepeno probudi. Može se pokušati spriječiti epizode mjesečarenja: znajući uobičajeno vrijeme kada dijete počinje mjesečariti, probudite ga 15 minuta ranije. Pričajte mu i mazite ga desetak minuta, pa tek onda dozvolite da zaspi. Ovakav postupak kroz sedam dana prekine epizode mjesečarenja.
Autorica teksta: Prim. dr. Jelena Polak Babić, dr. med., spec. pedijatrije i neonatologije