Smijati se zajedno s drugima, lekcija je koju svako dijete brzo nauči. Neka će djeca razviti taj dio svoje ličnosti više od druge, a psiholozi se slažu u tome da će, naoružate li dijete dobrim smislom za humor, on postati oslonac i dragocjena prednost u kasnijem životu. Sposobnost smijanja je vrijedan dar. Prema nekim stručnjacima, smisao za humor nalazi se među nekoliko dječjih osobina koje bi svaki roditelj poželio svojem djetetu, posebice zato što ga roditelji kao prednost mogu iskoristiti u odgoji i postizanju kvalitetnije komunikacije s djetetom. Uz pomoć smijeha mnogo se lakše mogu prebroditi konfliktne situacije i privući djetetova pozornost.
Smisao za humor, razvijajući se, prolazi kroz različite faze:
- Kod sasvim malog djeteta smisao za humor je neraskidivo vezan uz djetetovu želju i potrebu da se socijalizira. To je ujedno i znak da dijete reagira i raspoznaje svoju majku kao posebnu osobu i njezino specifično značenje za njega, što je karakteristika razvoja oko petog mjeseca života. Tek tada, slažu se stručnjaci, kada se dijete emocionalno veže za majku kao posebnu osobu u svojem životu, ono će moći početi razvijati neka svoja sasvim nova i posebna ponašanja, uključujući i smijeh. Smijeh se može prvi put pojaviti u situaciji koja je potencijalno zastrašujuća, ali beba sada zna da je sigurna jer se tu nalazi netko kome vjeruje. Prvi smijeh može se pojaviti primjerice kada dijete poskakuje u vašem krilu, kada ga tata baca visoko u zrak ili kada se igrate plašenja i skrivanja uz uzvike “bu”. To je za dijete mali šok, ali od njega ne prijeti opasnost, dijete je sigurno jer ste vi blizu.
- Samo nekoliko mjeseci poslije, smijeh se neće više javljati samo u “strašljivim” situacijama – u njemu će početi uživati. Takav “primitivan” stupanj u razvoju smisla za humor između prve i druge godine života bitan je dio razvoja. Različite stvari mogu nasmijati dijete i ono tako uči da smijeh može smanjiti količinu straha u nekim situacijama jer je gotovo nemoguće smijati se i biti napet ili uplašen u isto vrijeme.
- U dobi od oko 18 mjeseci dijete će se smijati malim šalama, ali tek oko treće godine razvit će se profinjeni smisao za humor, i to onda kada se govor razvije u tolikoj mjeri da je dijete sposobno razumijeti neku šalu. Različite stvari mogu nasmijati vaše dijete, ali pravi smisao za humor podrazumijeva razumijevanje onoga o čemu se govori i pojavu smijeha kao odgovora na to.
U društvu
Ludiranje će uslijediti ubrzo nakon što dijete slučajno otkrije kako njegovo vlastito pretvaranje može nasmijati druge i potaći će dijete, koje silno želi biti društveno, da stalno ponavlja takvo ponašanje, kako bi zabavilo i nasmijalo zainteresirane “gledaoce”. Ono počinje zamjećivati da se odrasli smiju nekim njegovim ponašanjima, pa ih stalno ponavlja, iako ne razumije zašto. Iako takvo ludiranje neće biti baš jako profinjeni oblik smiješnog ponašanja, ono upućuje na početak djetetove kontrole nad svojom okolinom i početak svjesnog shvaćanja da može svojim ponašanjem utjecati na druge ljude. Oko 18. mjeseca, kako rastu njegova samostalnost i socijalne vještine, smijeh će postati dobar način kojim će dijete pokušati zadobiti pozornost odraslih.
Smijeh može biti i vrlo koristan jer kao što smanjuje stres, on je i vrlo učinkovito oružje u situacijama kontrole ponašanja. Nasmijati dijete u napetim situacijama, kao primjerice kada ima napad bijesa, daje vam dovoljno vremena i prostora da smislite rješenje situacije, kao i da dijete navedete na prihvatljivije ponašanje, uz manju količinu napetosti i stresa. Koliko će snažan osjećaj za humor dijete razviti ovisi djelomično o vama, a djelomično o djetetu. Neka će se djeca primjerice “gušiti” od smijeha kada na filmu vide kako se neka osoba poskliznula na kori od banane, dok to drugoj djeci uopće nije smiješno. Često će djeca, u čijoj obitelji odrasli vole neslane šale (npr. stavljanje češera u krevet), i sama zavoljeti takav oblik šale. No na kraju, smisao za humor postat će vrlo osobna karakteristika vašeg djeteta.
Kako potaknuti dijete da se smije
U dobi ispod 6 mjeseci
Nježno škakljanje, smiješni izrazi lica ili igra “ku-kuc” najbolji su načini kako možete nasmijati tako male bebe. Ali svakako to treba napraviti nježno jer ako ste prenaglili, dijete se može rasplakati. Nježnim pristupom dijete će se ubrzo naučiti smijati jer će shvatiti da je sigurno. Bez osjećaja sigurnosti, ma što radili, nećete uspjeti nasmijati dijete. Upravo zato je djetetov osmijeh tako važan znak za roditelje.
Od 6-12 mjeseci
Na tom stupnju razvoja dijete vas već vrlo dobro poznaje, pa zato i bolje razumije i zna kako reagirati na vanjski svijet. Uživat će u robusnim, grubljim igrama, kao npr. kad ga odrasli bacaju u zrak i hvataju, igre “bu!”, skrivanje i strašenje. Također će se krasno zabavljati ako u igri upotrebljavate lutke koje iznenada iskaču iz kutije, ili ako se pravite da skrivate neke predmete pred njim.
Od 12-18 mjeseci
U toj dobi dijete će početi uživati u slikovnicama sa šaljivim sadržajem, koje ćete mu vi čitati na šaljiv način. Isto tako će vrlo pomno promatrati vas i tražiti znakove i signale za svoje ponašanje. Ako baci svoju igračku, a vi se nasmijete, i ono će se nasmijati. U to doba upravo je na području smijeha i smiješnoga najvidljivija imitacija, tj. oponašanje vašeg ponašanja. U toj dobi počet će ga zabavljati i TV program namijenjen najmlađim gledaocima.
Od 18 mjeseci do 2 godine
Stavljanje na glavu smiješnih šešira, ludiranje, smiješno hodanje i sl. bit će izvrstan povod za smijeh. Ovisno o tome koliko je razvijen djetetov govor, ono može početi razumijevati i jednostavne šale, tj. koja je to smiješna poruka u nekoj situaciji.
Jeste li znali?
- Smisao za humor vrlo dobro utječe na zdravlje djeteta jer smijeh snižava krvni tlak.
- Istraživanja su pokazala da se dijete u prosjeku nasmije 150 puta tijekom dana, dok se odrasli jedva uspiju nasmijati šest puta tijekom dana.
- Istraživači neurolozi su pronašli “zonu smijeha” u našem mozgu, koja se nalazi odmah iznad lijeve obrve ako ste dešnjak, ili iznad desne obrve ako ste ljevak.
- Prema Desmondu Morrisu svaka beba razvije tri tipa osmijeha:
- Refleksni smiješak, koji se pojavljuje već oko trećeg dana života. To nije pravi osmijeh, već reakcija na glasove, škakljanje ili strujanje zraka po licu.
- Uopćeni smiješak, koji se pojavljuje oko četvrtog tjedna života. Smiješak je potpuno formiran i pojavljuje se kao reakcija na ugodne situacije, ali nije namijenjen nikome posebno.
- Specifičan smiješak, koji se pojavljuje u dobi između četiri i sedam mjeseci i namijenjen je samo komunikaciji s vrlo bliskim osobama (roditelji i braća ili sestre).
Autorica teksta: Prof. Vesna Hrvoj, psihologinja i pedagoginja