Ne radi se o horror scenariju iz znanstveno fantastičnog filam, nego o stvarnoj mogućnosti: parovi koji si žele dječaka ili djevojčicu začet će svoje dijete u laboratorijskoj posudi. Pritom mora doći do stapanja jajne stanice i spermija, a tek kada se sa stopostotnom sigurnošću utvrdi kako oplođena jajna stanica nosi željeni spol, ona se usađuje u maternicu. U specijaliziranim klinikama u SAD, Engleskoj ili Belgiji ovo se događa sve češće. Parovi plaćaju tisuće eura i pritom traže garanciju uspješnosti. Mnogi roditelji s pomiješanim osjećajima gledaju na ovakvo nepozvano miješanje u puteve prirode.
Kako se događa da se unutar jedne obitelji rađaju djeca samo jednog spola? U ovu tajnu čovjek još nije proniknuo. Možda će u budućnosti genetičari utvrditi zbog čega postoje tipične muške ili ženske obitelji. Ono što se danas o tome zna, pripisuju manju važnost nasljeđu nego izvjesnim životnim okolnostima. Zapravo, vjerojatnost iznosi oko 50:50. Širom svijeta omjer živorođenih djevojčica naprama dječaka iznosi oko 100:106. Dugo se vremena smatralo prilično sigurno utvrđenim kako je većina spermija koji sadrže Y kromosom, koji određuje muški spol, brža i lakša, zbog čega je presudno vrijeme unutar kojega dospijevaju do mjesta na kojem se nalazi jajna stanica. Prema novim znanstvenim saznanjima, ovo nije održivo. Postoji otprilike jednak broj spermija s Y kromosomom (za dječaka) i X kromosom (za djevojčicu), a i jedni i drugi su podjednako brzi.
Lijeva strana začima djevojčicu
Postoji pojašnjenje zbog čega se začima više djevojčica nego dječaka. Prilično je sigurno kako su spermiji koji nose muški, Y kromosom, osjetljiviji na npr. vrućinu, hladnoću i alkohol. Određivanje spola je vrlo osjetljiv proces, zbog čega su možda i načini da se na njega utječe unaprijed osuđeni na neuspjeh. Usprkos tome, čovjek ih i dalje traži, u današnje vrijeme, kao i prije tisuću godina.
Osobito su aktivni i dosjetljivi po tom pitanju bili stari Grci. Smatrali su kako žena nema jednu, već dvije maternice. U desnoj nastaju sinovi, zbog čega žena mora leći na desni bok, kako bi sjeme do tamo dospjelo. Budući da sjeme iz desnog testisa začima dječake, muškarac bi morao podvezati lijevi. Ova je metoda bila jako popularna sve do kasnih godina 18. stoljeća; usmenom se predajom u francuskih plemenitaša prenosilo kako trebaju dati odstraniti lijevi testis, da bi im bilo osigurano samo muško potomstvo.
Danas znamo više. Čak i kada ne postoji znanstveno siguran način za začeće po želji, bezazleni su postupci dopušteni. Tako austrijski liječnik, dr. W. Feichtinger tvrdi sljedeće: uzimaju li se određeni, za začeće važni minerali, povećava se mogućnost promjene biokemijske građe jajne stanice; na taj način se u nju lakše probijaju muški ili ženski spermiji. Dijeta za djevojčicu trebala bi sadržavati puno magnezija i kalcija, a malo natrija i kalija. U praksi to znači da se, ako par želi djevojčicu, treba suzdržavati od soli. Dijetu treba držati najmanje tri mjeseca kako bi se, po mogućnosti, nešto u tijelu moglo promijeniti. Sve što je fino i ukusno, nije dozvoljeno. Ništa od riba, sira, peradi, ali zato puno mrkve, krumpira, špinata, posnog sira, banana i integralne riže ili tjestenine. A sve to bez soli i šećera. Osim toga, treba uzimati i dodatne tablete magnezija i piti svaki tren vodu s limunovim sokom. Inače, ni dijeta za dječaka, kada se ne treba odricati soli, nije puno ukusnija. Treba uzimati puno kalija i natrija, a po mogućnosti što manje kalcija i magnezija. Kod dijete za dječaka treba se hraniti pretežno kruhom, krumpirom i sokom od rajčica, između kojih se može uzeti koja sušena marelica bogata kalijem.
Tko želi dječaka, treba puno računati
Po svemu što se danas zna o jajnoj stanici i spermiju, mogućnosti za začeće djevojčice su veće nego za dječaka, kada se ljubav vodi dan prije ovulacije. Ova metoda je najmanje štetna i vrijedna je pokušaja. Osim toga, važno je i da žena zna kada je ovulacija uslijedila. Obično je to uvijek u sredini ciklusa. Uz trajanje ciklusa od 28 dana, to je 13. ili 14. dana, uz ciklus od 32 dana ovulacija se zbiva na 15. ili 16. dan. Zapravo, kod kraćeg ciklusa do toga može doći ranije, a kod duljeg kasnije. Pritom, bez obzira na to koliko je trajanje ciklusa, druga polovica od ovulacije do menstruacije traje obično 14 dana.
Tko želi točno znati kada dolazi do ovulacije, treba mjeriti bazalnu temperaturu, najbolje tijekom barem dva do tri uzastopna ciklusa. Svakoga jutra, prije ustajanja mjeri se toplomjerom ispod jezika tjelesna temperatura; nakon ovulacije ona se povećava, da bi se kasnije opet smanjila. Dodatno je preporučljivo pregledavati sluz iz vrata maternice. Prije ovulacije, ona je prozirna i može se rastegnuti među prstima do oko cm u duljinu. U doba ovulacije je čep koji inače zatvara vrat maternice nestao, a započinju plodni dani. Postoje žene koje po tome mogu osjetiti da je do ovulacije doista došlo. Neke žene osjećaju i tzv. “Mittelschmerz”, posebnu vrstu boli u sredini ciklusa, kada folikul u jajniku puca i jajna stanica sposobna za oplodnju biva izbačena iz njega.
Za začeće dječaka ili djevojčice mora se znati kako dugo je oplodnja moguća. Ženska jajna stanica sposobna je biti oplođena oko 24 sata, a životni vijek spermija iznosi oko dva dana, pri čemu su spermiji nosioci X kromosoma (za djevojčicu) dugovječniji od Y kromosoma (za dječaka). Također je poznato kako spermiji mogu preživjeti i do pet dana u šupljini maternice. Na taj način može doći do oplodnje i kada vođenje ljubavi nije uslijedilo na dan ovulacije.
Američki liječnik L. B. Shettles posljednjih se desetljeća vrlo opsežno pozabavio putanjem kako se najlakše može začeti dječaka ili djevojčicu. Najjednostavnije, vođenjem ljubavi prije ili nakon ovulacije. Evo nekoliko njegovih savjeta o primjerice trenutku i položaju. Parovi koji žele djevojčicu trebali bi voditi ljubav unutar 96 do 24 sata prije ovulacije, dok za dječaka imaju manje vremena, 12 sati prije i 12 sati nakon ovulacije. Njegovo objašenje glasi: u danima prije ovulacije dugovječniji se X spermiji već nalaze čekajući, a u satima prije i nakon ovulacije sluzavi čep maternice je nestao, tako da Y spermiji lakše prolaze kroz njega. Čak i kada se mjeri bazalna temperatura, nije lako odgonetnuti točni trenutak za odabir spola, prvenstveno u slučaju kada se želi dječak.
Jedan od primjera dr. Shettlesa: kada je krivulja bazalne temperature niska, a u sljedećim danima se očekuje porast temperature, a time i uzlazni rast krivulje, treba voditi ljubav. Shettles ima nekoliko savjeta i glede povoljnog položaja. Za začeće djevojčice preporučuje se misionarski položaj (žena dolje, muškarac iznad nje) jer se spermiji nosioci ženskog spola lakše probijaju kroz kiseli okoliš rodnice. Položaj žlice (na boku, muškarac iza žene) trebao bi koristiti kada se želi dječaka. Sjemena tekućina dospijeva bliže ušću vrata maternice, gdje je okoliš neutralan, a što bolje odgovara spermijima koji nose muški spol.
Kada se želi začeti djevojčicu, orgazam žene nije poželjan. Prilikom orgazma izlučuju se sekreti koji neutraliziraju kiseli okoliš rodnice i potpomažu dospijevanje sjemene tekućine bliže ušću vrata maternice. I jedno i drugo pomaže Y spermijima. Ako se želi dobiti dječaka, žena bi trebala uživati u seksu i doživjeti orgazam koliko god puta želi, po mogućnosti jednom prije muškarca i još jednom nakon njega.
Prema istraživanjima dr. Shettlesa suzdržavanje od spolnog odnosa tijekom nekoliko dana prije začeća povećava broj spermija kod muškarca. To vrijedi, i osobito se preporučuje, u slučaju kada sjemena tekućina nije dobre kvalitete, odnosno kada se stvara nedovoljan broj spermija. Treba se čekati da se vidi hoće li parovi uz ovu metodu postići uspjeh, a mnogi su uvjereni kako još nije proteklo dovoljno vremena, da bi ishod bio vidljiv. Jajna stanica i spermij ne ponašaju se onako kako bismo mi to htjeli, što je prilično umirujuće, pa makar roditelji bili prislijeni na razmišljanje.
Tko dobiva dječake, a tko djevojčice?
Statistika pokazuje da piloti mlaznih zrakoplova i astronauti dobivaju manje dječaka nego djevojčica. Sve u svemu, više dječaka dobiva se onda kada su muškarci stariji od žena i kada imaju više žena. No i dominirajuće, energične žene začimaju više sinova, dok tolerantne žene češće dobivaju kćeri. Žene mlađe od 20 godina dobivaju sinove češće nego one iznad 40 godina. Što je muškarac stariji od žene, mogućnost da će dobiti sina je veća. Žene, koje si bezuvjetno žele djevojčicu, morale bi prema tome tražiti mlađeg partnera. Za hladna vremena nastaje više dječaka. Ako su muškarci trajno izloženi povećanoj temperaturi okoliša ili rade poslove sjedeći (npr. pekari, tvornički radnici, vozači), začimat će češće djevojčice.
Već kod začeća određeno je kojeg će spola biti
Čim spermij prodre u jajnu stanicu i dođe do oplodnje, određeno je kojeg će spola biti dijete. Razlog je tome što spermij nosi sa sobom taj podatak, koji se prilikom diobe stanice prenosi dalje. Kako bi se uz pomoć ultrazvuka moglo saznati je li nerođeno dijete dječak ili djevojčica, treba doduše proteći još dugo vremena. Među nogama se isprva nalazi tek mali pupoljak iz kojeg se oko drugog mjeseca u dječaka razvija penis, ustvari tek kada za to dobije znak putem hormona testosterona. Iz tog malenog pupoljka kod djevojčica se razvija klitoris. Kod dječaka se razvijaju u trećem mjesecu sjemeni kanalići. Kod djevojčica se razvijaju brojne jajne stanice, a otprilike u četvrtom mjesecu je stvoreno oko pet milijuna jajašaca.
Autor teksta: Doc. dr. sc. Milan Kos, spec. ginekologije i opstetricije