Ne može se dovoljno naglasiti, iako možda to već znate: najbolji start u životu za dijete je dojenje. Stručnjaci preporučuju dojenje isključivo za prvih šest mjeseci života jer se time dijete štiti od boleština svih vrsta, od pokvarenog želuca do alergija, astme, čak i raka. Majčino mlijeko sadrži sve hranjive tvari koje dijete treba.
Ali nažalost dojenje nije uvijek tako lako, kako je majka priroda zamislila. Mnogim majkama treba mnogo pomoći i savjeta u prvim danima – tako da je dobro tražiti svu podršku koja se može dobiti već u rodilištu od medicinskih sestara koje se brinu o djeci i pedijatara koji su redovito u vizitama. Po dolasku kući pomoć i podršku dobit ćete od patronažne sestre, a od nje ćete saznati postoji li na tom teritoriju i grupa žena “za podršku dojenja”.
Početak
Najviše će vam pomoći ako dijete bude na prsima što je prije moguće nakon poroda jer je refleks sisanja tada najjači. Prvih dan-dva ono neće piti mlijeko, nego kolostrum, tekućinu boje meda, koja tako slično i izgleda, a koja je puna tvari koje štite dijete od bakterija, a time i od infekcija. Nakon toga dojke počinju stvarati mlijeko, u početku tzv. prijelazno, a za tjedan dana mlijeko je “zrelo”. Mlijeko će uvijek biti prilagođeno potrebama djeteta koje raste pa će mu se zato mijenjati i sastav. Tako će biti sve dok ne prestanete dojiti.
Sjedite li udobno?
Podoj može potrajati 45 minuta ili više, zato se smjestite udobno prije nego što počnete. Sjedite uspravno na stolici, poduprite dijete jastukom, tako da bude na pravoj visini. Bit će vam ugodno i neće vas boljeti ruke. Ako je potrebno, poduprite i svoja leđa i vrat jastucima. Možete pokušati dojiti ležeći, s tim da djetetovo tijelo, vrat i glavica moraju biti u ravnini i okrenuti prema vašem tijelu. Vjerojatno ćete vidjeti da je ovaj položaj najbolji za dojenje noću. Dojenje je “vrlo žedan posao” pa imajte čašu vode ili soka uz sebe.
Kada je dojenje bolno
Dojenje ne bi trebalo biti bolno kada naučite kako se to radi. Prvih dana možda ćete pronaći da je prvih desetak sekundi neudobno, dok ne proradi refleks otpuštanja mlijeka. Ako se javljaju jaki bolovi, a bradavice pucaju, to znači da dijete ne drži bradavicu kako treba. Potražite savjet – što prije, to bolje. Evo nekoliko uobičajenih problema koje biste mogli doživjeti:
Začepljeni mliječni kanali
Možda ćete primijetiti crveno područje ili osjetiti prilikom masiranja dojke tvrdu oteklinu. Nastavite dojiti na toj dojci i masirajte to područje prema bradavici dok dojite.
Mastitis
Događa se da se začepljeni kanal inficira. Dojka će biti crvena i natekla i bolna, a vi ćete se loše osjećati i imat ćete obično visoku temperaturu. Posjetite liječnika jer ćete sigurno trebati antibiotik, ali nastavite dojiti, da bi se začepljeni kanal ispraznio.
Bolne bradavice
Ako su bradavice bolne, ispucale ili krvare, to znači da dijete ne siše u pravom položaju pa potražite savjet. Bol će se smanjiti ako vršak bradavice premažete kockicom leda i time je na kratko vrijeme anestezirate. Nakon dojenja bradavice namažite s nekoliko kapi izdojenog mlijeka i pustite da se osuše na zraku.
Zastoj mlijeka u dojci
Kada su dojke prepune, one su tvrde i bolne, a nekada i blaže crvene. Dijete tada teško prihvaća dojke jer su teške i napete. Izdajanje će olakšati istjecanje mlijeka. Za olakšanje, preko grudiju stavite hladne obloge ili hladne listove kupusa u grudnjak između podoja ili izdajanja, a samo izdajanje obavite u toploj kupki.
6 koraka do dojenja
1. Držite dijete tako da je vama udobno. Pridržavajte ga tako da leži više na boku, ispruženog tijela. Njegovo je tijelo sada okrenuto prema vašim grudima, pa ne mora okretati glavicu.
2. Dodirnite gornju usnu i nos svojom bradavicom. Dijete će instinktivno otvoriti usta i početi tražiti bradavicu, da se pričvrsti na nju.
3. Približavajte dijete grudima, ne grudi djetetu. Bradavicu upravite prema nepcu. Ono bi trebalo uzeti u usta cijelu bradavicu i dobar dio areole. Od areole bi se više trebalo vidjeti iznad ustiju djeteta, nego ispod.
4. Kada dijete dobro prihvati dojku, mliječni kanali koji su ispod areole izbacuju mlijeko kroz bradavicu u djetetovu usnu šupljinu. Taj refleks se zove “letdown” refleks, koji kod majke izaziva osjećaj poput “žmaraca”. Dok dijete siše, donja usna je povijena prema van, a usta su širom otvorena.
5. Dijete stvara svoj vlastiti ritam sisanja do sitosti. Ono može zaspati pa se probuditi i nastaviti sisati. Ako sasvim zaspi, treba ga nježno probuditi.
6. Dijete će pustiti dojku ili zaspati kada je sito. Ako treba, možete ga odvojiti tako da uvučete svoj mali prst u kut usana, da bi se sisanje prekinulo.
Dobro i za vas
- Žene koje doje manje obolijevaju od raka dojke, jajnika ili maternice.
- Dojenje potiče izlučivanje hormona, koji poboljšavaju raspoloženje. Zovu se endorfini i pomažu stvaranje emotivne veze s djetetom.
- Majčino mlijeko je uvijek raspoloživo, čisto i prave temperature – nema potrebe za pripremanjem ili sterilizacijom bočica.
- Dojenje troši oko 500 kalorija dnevno.
Zapamtite!
Dojenje ide dobro ako:
- usta djeteta su otvorena, a donja usna okrenuta prema van
- brada dotiče dojku
- vidi se micanje usta i vilice
- vršci ušiju se pomiču dok siše
- čuje se gutanje mlijeka
- dijete dobiva na težini
- pelene su redovito mokre
Prilagodite položaj ili potražite pomoć ako:
- dojenje je bolno
- usne djeteta izgledaju kao da siše na slamku
- obrazi su upali
- iz usta se čuje nešto kao “mljackanje”
Autorica teksta: Prim. dr. Nevena Letica-Protega, pedijatrica