Jednom, kada rodite bebu, vaši će se prioriteti preko noći promijeniti, kao i ono što radite tih prvih dana jer ćete gotovo sve vrijeme provoditi brinući se o novorođenčetu. Zato je potrebno razmisliti o svojim prioritetima i dovesti ih u ravnotežu. Ma koliko o tome slušali ili čitali, ništa vas ne može pripremiti za ono što će će se promijeniti u vašem životu kada rodite dijete, niti na to kakav će biti vaš život s bebom. Jedino što je sigurno jest da vaš život neće biti isti kao što je bio. Ako očekujete rođenje svoje prve bebe i maštate o tome kako će sve to izgledati, prestanite! Vjerojatnost da se vaša maštanja poklope sa stvarnošću ravna je nuli. Najbolje što možete za sebe učiniti jest da prihvatite činjenicu da će vam život biti drukčiji. To će vam pomoći da lakše prebrodite te prve, zamorne, iscrpljujuće i zbunjujuće tjedne. Pokušajte se opustiti i nemojte ništa očekivati, slijedite samo zlatno pravilo: beba je prva i najvažnija, vi ste drugi, a vaš partner treći, te ostalo zasad zaboravite. Jer ako je vaša beba sretna i zadovoljna, i vi ćete biti zadovoljni. A tada su velike šanse da, budete li vi zadovoljni i opušteni, to bude i vaša beba i vaš partner.
Beba je prva
Vaša beba je u svemu potpuno ovisna o vama, sve što joj treba, vi joj morate pružiti – hranu, toplinu, čistoću i, naravno, puno ljubavi.
- Ako beba plače, uzmite ju na ruke, privinite je k sebi. Ona vas treba i premalena je da bude razmažena, vi je nećete razmaziti noseći je. Ako je ostavite da plače i ne reagirate, uzrujat ćete se i vi i vaša beba.
- Ako dojite bebu, dosta ćete vremena preko dana provesti u krevetu, na kauču ili u naslonjaču. Opustite se, otkrijte prijepodnevni TV program, čitajte zanimljive knjige, gledajte filmove. Najvažnije je od svega da uživate pri hranjenju svoje bebe. Ako se pritom osjećate nelagodno, ako niste sigurni da to radite dobro ili da li to uopće trebate, razgovarajte o tome sa svojim liječnikom, pedijatrom ili patronažnom sestrom, ili proučite literaturu na tu temu.
- Ako dijete hranite na bočicu, morate biti organizirani. Pripremite u bočice sve dnevne obroke – u bočicu stavite određenu količinu zamjenskog mlijeka, a prokuhanu vruću vodu pripremite u termos-bocu. Kada je potrebno hraniti bebu, ulijte vodu u bočicu i to je sve. Uz to, podijelite obveze hranjenja bebe sa svojim partnerom i uživajte u tome što niste jedina osoba koja može nahraniti bebu.
- Najpraktičniji savjet o tome kako primjereno obući novorođenče, a da mu ne bude ni pretoplo ni prehladno jest da na sebi ima jedan sloj više nego vi. Najbolja temperatura prostorija za bebu iznosi oko 18 stupnjeva C. Kako biste mogli stalno znati kolika je temperatura u stanu, nabavite sobni toplomjer.
- Održavanje djeteta čistim ne znači obvezno kupanje svaki dan (usprkos uobičajenom vjerovanju), posebno onih prvih nekoliko dana po povratku iz rodilišta. Ako imate uz sebe osobu koja to zna raditi i želi vam pomoći, svakako prihvatite pomoć. U suprotnom, i temeljito brisanje djeteta na mjestima pregiba i na guzi za to namijenjenim dječjim vlažnim maramicama bit će sasvim dovoljno u danima kada ste još zbunjeni i umorni. Kada se za nekoliko dana uspijete odmoriti, osjećat ćete se sigurnije pa će ubrzo i kupanje postati dio svakodnevne rutine.
- Kada ste kod kuće nemojte bebu oblačiti u “slatke” kompletiće, već je odjenite što jednostavnije, kako biste ju bez problema presvukli. Uljepšajte je samo zbog nečijeg posjeta ili ako izlazite izvan kuće, ali nemojte sebi stvarati više posla i problema nego što je to nužno.
- Uživajte u svojoj bebi. Ne brinite o tome radite li baš sve onako kako treba. Vjerujte svojem instinktu i osluškujte svoje dijete, i nećete jako pogriješiti. Za savjet uvijek možete pitati patronažnu sestru, pedijatra ili osobu koja ima iskustva s djecom.
Drugi po redu ste – VI
Svjesni ste velike emocionalne promjene u vama koja se dogodila rođenjem djeteta, ali nemojte zanemariti i fizičke efekte. Pokušajte se opustiti, usporiti, jedite redovito i pokušajte spavati kad god možete. Nemojte pod svaku cijenu prerano pokušavati učiniti previše i dopustiti si da griješite. Na kraju, dijete imate prvi put i sve te stvari niste još nikada radili.
- Spavajte svaki put kada spava i vaša beba. Ako to još niste dosad iskusili, ne možete ni zamisliti kako neispavanost može djelovati na vas.
- Potrudite se jesti kvalitetno i redovito, posebice ako dojite bebu. Ako sebe zanemarujete, time nećete pomoći ni sebi, a ni bebi. I nemojte odmah po rođenju očekivati i truditi se obući odjeću koju ste nosili prije trudnoće. S dijetama i brigom o dobroj liniji još malo pričekajte.
- Očekujte neočekivano i ugađajte sebi kad god vam se pruži prilika. Vi ste i tako obavili golem posao rodivši bebu.
- Veselite se onome što uspijete napraviti. U prvim danima veliki uspjeh može biti i pranje te vješanje na sušenje gomile rublja u jednom danu.
- Budite prilagodljivi. Vi možda znate da treba usisati sag, ali ako vaša beba plače i šetnja je jedini način kojim ju možete umiriti, zaboravite sag, obujte cipele i krenite u šetnju.
- Slobodno ostanite u kućnoj haljini nekoliko prvih dana ako ćete se tako osjećati ugodnije. Dopustite drugima da vam pomažu. Ako posjetitelj ponudi da vam nešto skuha ili izglača koji komad rublja, zahvalno prihvatite. I tako ćete uskoro sve morati raditi sami, pa prihvatite svaku pomoć dok vam je nude.
- Činite ono što vam se čini da treba, poslušajte samo one savjete koji vama odgovaraju. Činjenica da dijete vaše poznanice preko dana spava tri sata ne znači da će toliko spavati i vaša beba.
- U početku će vjerojatno kupaonica biti jedino mjesto, a kupka jedino vrijeme koje ćete imati samo za sebe. Partnera upozorite da će se sljedećih pola sata morati brinuti i snalaziti s bebom, a vi se opustite u pjenušavoj kupki i “napunite svoje baterije”.
- Sprijateljite se s majkama koje imaju dijete slične dobi, izmijenite s njima teme oko njege i brige za dijete. Osjećat ćete se bolje kada spoznate da i druge majke imaju iste probleme, poteškoće i dileme.
- Racionalizirajte posjete sve dok se ne budete osjećali spremni za njih. Ako imate telefonsku sekretaricu, neka ona preuzima poruke za vas. Kada vas netko posjeti, neka mu vaš partner diskretno da na znanje kada ste umorni.
- U trenucima mira pišite dnevnik. Možda sada mislite da nikada nećete zaboraviti dan kada vam se vaša beba prvi put nasmiješila, ali za godinu dana toga se sigurno više nećete moći sjetiti. A svega nekoliko rečenica u bilježnici bit će dovoljno da vas na to uvijek podsjeti.
- Imajte pri ruci spreman fotoaparat, kako biste mogli snimiti posebne trenutke, koji inače prebrzo prođu.
- Budite staloženi i smireni – nitko od vas ne očekuje da baš sve znate i radite sami. Treba vremena dok izgradite i razvijete samopouzdanje u novoj ulozi – biti roditelj.
Partner je treći
Beba će neumitno promijeniti vaš odnos. To ne znači da će on biti bolji ili lošiji, ali će svakako biti drugačiji. Ako to otpočetka prihvatite kao činjenicu, bit će lakše i vama i partneru. Vaš je partner uživao svu vašu pažnju ranije, ali sada beba mora imati prioritet. Bilo bi vrlo korisno kada biste s partnerom razgovarali o tome što oboje očekujete, i to prije nego što se beba rodi, te prihvatili činjenicu da će vaša pažnja biti u potpunosti usmjerena na bebu nekoliko tjedana nakon poroda.
- Imajte na umu da je situacija nova i za vašeg partnera.
- Zamolite ga za pomoć kada vam je ona potrebna, ali uključite partnera u brigu o djetetu i onda kada biste vi mogli i sami – jer je to i njegovo dijete.
- Činjenica da ste kod kuće cijeli dan ne znači da imate više mogućnosti od vašeg partnera odmoriti se i naspavati. Zato se pokušajte dogovoriti kako ćete funkcionirati noću, ako se treba brinuti o bebi. Nemojte popustiti iskušenju da baš sve radite sami jer ćete se tako samo još više iscrpiti i biti živčani i odbojni.
- Budite pažljivi i taktični pokazujući i otkrivajući partneru svoja nova znanja o bebi i potrebnoj njezi. Vi ste s bebom cijeli dan, a vaš partner nije – zato će mu trebati više vremena nego vama da stekne potrebno samopouzdanje u brizi za bebu.
- Pronađite malo vremena svaki dan da popričate i razmijenite informacije, iskustva, dojmove osjećaje. Dobiti i imati malu bebu stresna je i napeta situacija, a ni vaš partner niti vi ne možete čitati tuđe misli.
- Jelovnik prilagodite tako da odjednom možete skuhati veću količinu nekog jela i zalediti ga u porcijama. Ako vaš partner zna kuhati, dopustite mu da se iskaže, a ako ne zna – nije li to savršena prilika da nauči?
Autorica teksta: Prof. Vesna Hrvoj, psihologinja i pedagoginja