Neprijatelji kože
LED
Šal i kapa nisu dovoljni jer ne pokrivaju cijelo lice. Protiv jake hladnoće i niskih temperatura koža je ostavljena nezaštićena i ne uspijeva joj uvijek da najbolje odoli intenzivnoj hladnoći. Posljedica toga je crvenilo kože, dehidriranje i ljuštenje, sve do uzrokovanja osjećaja svrbeža i peckanja, što je ponekad vrlo intenzivno.
Niske temperature zapravo napadaju kožu tako da suše prirodnu zaštitnu barijeru, koja ju pokriva. Radi se o hidrolipidnom sloju, emulziji lipida (masnoće) i vode, koja ima zadatak štititi kožu od eventualnih napada klica i gljivica, i to ponajviše zahvaljujući svojoj laganoj kiselosti i da održavaju stalnom njenu prirodnu hidrataciju.
Osim toga, jaka hladnoća usporava i metabolizam stanica, tj. kemijske reakcije koje se događaju na razini kože, tako da mirne stanice imaju tendenciju raslojavanja na vanjskom sloju kože, dajući joj hrapav i mat izgled.
VJETAR
Vjetar je veliki neprijatelj kože, pogotovo kada se udruži s niskim temperaturama. Vjetar zapravo isušuje kožu jer mehaničkim djelovanjem odnosi hidrolipidni film, ostavljajući ju izloženu hladnoći i napadu štetnih klica. Zbog toga se lako zacrveni, hrapava je i smežurana.
PRETJERANO GRIJANJE
Koža se zimi može isušiti i zbog prevelike topline. Stanovi i uredi su zapravo danas ambijenti koji se održavaju na prilično visokim temperaturama uz malo vlage. Na taj način koža gubi vodu koju sadrži u sebi i koja joj daje elastičnost, čineći je slabom i nespremnom da se suprostavi hladnoći.
TEMPERATURNI SKOKOVI
Česti prelazi izvana u zatvorene prostorije koje su pregrijane, i obrnuto, ne čine koži dobro. Kapilare se moraju zapravo stalno stezati zbog hladnoće i širiti zbog topline, a to je opasno jer mogu izgubiti elastičnost i ostati proširene. Tako se stvara put za kuperozu, a to je bolest za koju su karakteristične vidljive i proširene kapilare. Postaje učestalija u devet mjeseci trudnoće, kada zbog učinka hormona svi krvni sudovi postaju manje elastični i rašireniji.
SUNCE
Sivi dani, tipični za zimu, navode nas da zaboravimo na problem sunčanih zraka. Ustvari, čak i za vrijeme hladnih dana treba zaštititi kožu od tih zračenja jer mogu oštetiti kožu u njenim dubljim slojevima. Pozornost morate pojačati za vrijeme trudnoće jer se mogu pojaviti trudničke mrlje. Radi se o pojavi tamnih pjega na koži lica, koje se povećavaju i naglašavaju izlaganje sunčevim zrakama. Kako bi se spriječila ili ograničila ta pojava treba koristiti dnevnu kozmetiku koja ima dobru zaštitu od sunca.
U planinama treba koristiti zaštitu visokog faktora, da se izbjegnu eritemi (iritacije kože) i prerano starenje kože. Na visokim kotama sunčane zrake su mnogo intenzivnije i lako mogu uzrokovati duboke opekline.
SMOG
U zimskim mjesecima je gotovo neizbježno povećanje količine smoga. Od grijanja i ispušnih plinova se okoliš napuni zagađujućim mikro-česticama koje se talože na kožu i tako oslabljuju hidrolipidni film, tj. zaštitnu barijeru. Osim toga, smog usporava ispravno dovođenje kisika u kožu i pospješuje stvaranje slobodnih radikala, otpadne tvari koje ubrzavaju starenje kože.
Kako zaštiti lice od hladnoće
- Dobro oprati
Da pomognete koži da se suprostavi hladnoći, bitno je krenuti od temeljnog pranja i čišćenja, uz korištenje nježnih sredstava za pranje, koja ne iritiraju kožu. Budući da je koža pokrivena tankim slojem vode i masnoće koja je malo kisela, a što služi za zaštitu, adekvatni proizvod ne smije ukloniti previše površinske masnoće niti izmijeniti prirodnu kiselost. Zbog toga, iako imate masnu kožu, treba uvijek izabrati agresivna sredstva za pranje.
Nakon što ste oprali lice, možete preko njega proći s pamučnom vaticom namočenom u tonik ili isprati kožu mlakom vodom.
- Zaštita tijekom dana
Ujutro, nakon svakodnevnog pranja, bitno je nanijeti kremu za lice. Za dan treba izabrati kremu koja je namijenjena zaštiti protiv atmosferskog utjecaja i koja će stvoriti barijeru koja će održavati ravnotežu vode i lipida kože. Ako je koža dobro nahranjena, uspijeva se bolje oduprijeti hladnoći i vjetru. Treba odabrati vrstu kreme na bazi karakteristika vlastite kože. To znači vrlo kremaste i bogate ako je koža suha, a fluidne i lagane ako je masna. U svakom slučaju moraju biti zaštitne. U trudnoći, zbog utjecaja hormona, koža se odjednom može promijeniti i postati od suhe masna, ili obrnuto.
- Njega područja oko očiju
Taj dio lica znatno trpi od hladnoće i od drugih atmosferskih elemenata, kao što su vjetar i onečišćenja. Oči postaju suhe i zbog reakcije mogu početi peći, crveniti se i suziti. Koža oko očiju više je izložena učincima niskih temperatura jer je koža u tom dijelu tanja i ima manje lojnih žlijezda. Kao posljedica toga uslijed hladnoće dehidrira i osuši se, tako da se još više vide bore, čak i na vrlo mladom licu. Zimi više nego ikada treba dobro nahraniti kožu oko očiju, stavljajući posebne gelove i kreme. Bolje je izbjegavati za taj delikatni dio lica normalne proizvode za lice, koji se mogu teže podnositi.
- Noćna njega lica
Zimi nije dovoljno zaštititi, valja kožu izbalansirati i hidratizirati. Zato se može najbolje iskoristiti noć, da se koži da vremena da se oporavi. To znači da nakon adekvatnog čišćenja lica, kojim se uklanjaju sve čestice od zagađenja i ostaci šminke, potrebno je pomoći koži s posebnim proizvodima. Idealna noćna krema treba umiriti, ojačati i djelovati protiv agresivnih dnevnih učinaka. Na taj način je moguće izvesti tretman ljepote za obnavljanje kože, koji pomaže koži da se bolje pripremi protiv hladnoće, temperaturnih razlika i smoga.
Savjet više
- Piti puno tekućine – zimi se manje osjeća poticaj žeđi, ali kožu treba hidratizirati i iznutra, da bi bila mekana i elastična.
- Konzumirati voće i povrće – sadrže mnoge vitamine i minerale koji čine dobro koži. Posebno su korisni vitamini A, C i E, koji se dobro suprostavljaju tvarima koje uzrokuju starenje kože.
- Koristiti lagani piling jednom tjedno, tako da se olakša stanična izmjena tvari, uz eliminaciju mrtvih stanica.
- Birati proizvode za šminkanje i kozmetiku sa zaštitnim faktorom, tako da se poveća djelovanje kreme.
- Izbjegavati prezagrijane i suhe prostore.
- Zaštiti kožu od temperaturnih skokova – kad se prelazi iz hladnog u topli prostor, dobro je pokriti obraze rukama, tako da taj prijelaz bude postupniji.
Pripremila: Jasna Nickl