Mjesec prosinac tradicionalno je u znaku darivanja djece slasticama – počinje već sa Svetim Nikolom i poznatom čizmicom, a završava s dolaskom Nove godine. Nekada su djeca za Svetog Nikolu na kontinentu i za Svetu Luciju uz more dobivala naranče, voće i orašaste plodove, a danas su to najčešće čokolade, bomboni i slatkiši. U svjetlu sve veće učestalosti pretilosti u dječjoj dobi, ne treba posebno napominjati da je industrijske slastice u prehrani djece potrebno ograničiti. Tijekom blagdana možemo biti nešto liberarniji, međutim, kontrole ipak mora biti.
Koji slatkiši su prihvatljivi za malu djecu?
Kvalitetna čokolada s visokim udjelom kakao-a namirnica je koju možete bez grižnje savjesti uključiti u prehranu malog djeteta. Ipak, potrebno je odrediti granice i ne dozvoliti djeci svakodnevno uživanje u velikim količinama čokolade jer bi se to moglo odraziti loše na njihove zube, tjelesnu masu i prehrambene navike kasnije u životu. “Dnevna doza” čokolade, koja bi bila nutricionistički prihvatljiva za djecu od jedne do pete godine iznosi oko 25-30 grama. Pritom tu količinu ne treba shvatiti doslovno i ne treba čokoladu nuditi baš svakodnevno, bolje je u njoj uživati povremeno i prigodno. Starija djeca i adolescenti u razvoju, posebice mali sportaši poneka si mogu priuštiti i veće količine, ali to opet ne treba biti učestala navika.
Što je čokolda tamnija, odnosno što je viši postotak kakaa u čokoladi, viši je i sadržaj vrijednih antioksidanasa s dokazanim blagotvornim djelovanjem na zdravlje. Ipak, tamna čokolada obično nije baš “dječji” izbor, pa se djeci može ponuditi kvalitetna mliječna čokolada, žitarice obogaćene kakaom, čokoladni pudinzi i namazi, kakao-napitak ili popularno čokoladno mlijeko.
Zdraviji kolači
Prilikom izrade deserta kod kuće važno je dati prednost prirodnim i što manje prerađenim izvorima šećera. Kod pripreme omiljenih kolača, umjesto bijelog šećera, pokušajte uporabiti prirodna sladila poput sladova od žitarica, primjerice ječmenog ili rižinog slada ili agavin sirup, koji će osigurati ugodan sladak okus slastica, ali će i povoljno djelovati na koncentraciju glukoze u krvi. Ova prirodna sladila pridonijet će manjem kalorijskom unosu, a većem unosu vitamina i minerala.
Kada je riječ o zdravim desertima, svakako valja spomenuti voće i orašaste plodove. Pritom se treba okrenuti sezonskom voću koje uspijeva u našem podneblju. U ovome razdoblju to su jabuke, kruške, naranče, limun, grejp i mandarina, koje s biranim žitaricama možemo iskoristiti za pripremu zdravih kolača i maštovitih slatkih kaša. Osim toga, dostupno je i smrznuto voće poput tamnog bobičastog voća, koje se također izvrsno uklapa u razne deserte i voćne kašice. Za one koji vole nešto manje slatke deserte, odlični su kolači i deserti s bundevom i mrkvom, koji mogu poslužiti i kao ukusan međuobrok. Suho voće dostupno je cijele godine, a također se izvrsno uklapa u kolače ili se može poslužiti samo s orašastim plodovima umjesto kupovnih slatkiša.
Ako se ipak odlučite za pripremu omiljenih kremastih kolača i torti, i male izmjene u njihovoj primjeni su značajne. Osim šećera, potrebno je paziti i na odabir masnoće, tako da se punomasno mlijeko i vrhnje zamijeni s onim s malim udjelom masti, jogurtom ili istim proizvodima na bazi soje. Kod pripreme biskvita, umjesto bijelog brašna uporabite integralno, a ako se odlučite za slastice sa sirom, rabite svježi umjesto kremastog, masnijeg sira. Za obožavatelje čokoladnih poslastica preporučujemo tamnu čokoladu sa što većim postotkom kakaa, a oni hrabriji neka zamijene čokoladu s rogačem, koji vjerno oponaša izgled i okus čokolade u kolačima.
Tradicijski rituali za stolom – kako se prilagoditi djetetu
Mnoga jela koja se tradicionalno jedu za blagdane možemo uvrstiti i u prehranu male djece. Božićna purica, posebice bijelo meso, bez problema će se uklopiti u prehranu malog djeteta. Blagdanska krepka juha s domaćim rezancima pristajat će odraslima i djeci od sedmog mjeseca starosti, a za manju djecu u bistru juhu jednostavno ukuhajte pšeničnu krupicu. Za malo maštovitiju izvedbu, pečeno bijelo meso purice izrežite na kockice i nabodite na štapić zajedno s povrćem koje dijete voli. Bijelo meso peradi odličan je izvro vrijednih proteina, a pritom ne opterećuje organizam suvišnim zasićenim masnoćama. Vesele pureće ražnjiće poslužite uz umak od brusnice. Slatkasto-kiselkasti okus i živa boja zasigurno će privući vaše dijete, a i odrasli će biti zadovoljni, posebice ako je to novost na vašem blagdanskom stolu.
Krumpir kao prilog obogatite pečenim batatom, slatkom alternativnom krumpiru, koja obiluje brojnim blagotvornim tvarima. Bundeva će se također odlično uklopiti u svečani blagdanski objed za sve generacije. Za najmlađe ispecite bundevu u pećnici, prethodno je poškropivši maslinovim uljem i potom zgnječite u finu kašicu uz dodatak mlijeka koje dijete inače pije, a za nešto stariju djecu možete pripremiti finu gustu juhu od bundeve uz dodatak đumbira. Sve popularnija pita od bundeve osvojit će velike i male goste, a pritom će osigurati pregršt korisnih tvari.
U mnogim dijelovima naše zemlje na Badnjak se tradicionalno jede bakalar. To je namirnica koja se može besprijekorno uklopiti u prehranu velikih i malih. Za djecu od osmog mjeseca starosti pripremite kašicu od filea bakalara, kojeg možete poširati u mlijeku ili pripremiti na pari. Starija djeca mogu se pridružiti starijima i uživati u bakalaru pripremljenom s krumpirima, a slobodno ih uključite i u pripremu namakanja, kako bi se od najranijih dana upoznali s blagdanskim ritualima prirpeme tijekom nekoliko dana prije Badnjaka. Bakalar se posebno preporučuje djeci jer predstavlja dobar izvor omega-3 masnih kiselina. Omega-3 manse kiseline, uključujući alfalinolensku, EPA i DHA izrazito su važne za zdravlje djeteta. Ove masne kiseline, a posebice DHA, igraju ključnu ulogu u razvoju mozga, očiju i živčanog sustava te kognitivnih funkcija.
Novogodišnje delicije su nešto teže probavljive, pa se novogodišnja sarma ili pečeni odojak u pravilu ne preporučuju djeci prije prvog rođendana.
Autorica teksta: Prof. dr. sc. Darija Vranešić Bender, nutricionistica, Vitaminoteka Zagreb za konzalting u nutricionizmu