Kako teče razvoj, tako djeca postaju sve više radoznala i istraživački raspoložena, pa često rade pokuse stavljajući u nos, uho ili u druge otvore svoga tijela različite strane predmete, a još češće ih gutaju nakon stavljanja u usta. Njihova mašta toliko je neiscrpna, da se na mjestima na kojima se to najmanje očekuje mogu nalaziti najrazličitiji predmeti. Koliki je to problem, svjedoče i sigurnosni propisi o igračkama koje su namijenjene djeci određene dobi, a one igračke koje se sastoje od sitnih dijelova uvijek imaju upozorenje, kako bi roditelji bili na oprezu i pazili na djecu koja se s tim igračkama igraju. Katkada i roditelji sami doprinesu da se djeca ozlijede i da strana tijela uđu u gornje ili donje dišne puteve. Tako je bilo slučajeva kada su roditelji dojenčadi davali orahe, oraščiće, kikiriki, kukuzur ili neku sličnu hranu koju dojenče nije moglo sažvakati, te je ta za dojenčad posve neprimjerena hrana završila u dušnicama (bronhima) pluća. Strano tijelo uvijek predstavlja hitno stanje te je stoga uvijek važno pružiti odgovarajuću hitnu pomoć u slučaju gušenja djeteta stranim tijelom ili se javiti liječniku, ako postoji samo sumnja na strano tijelo. Pritom su razumno ponašanje roditelja i stalni nadzor djece jako važni. Valja zapamtiti da u velikoj većini slučajeva strano tijelo ne predstavlja veliku ugrozu za djetetovo zdravlje, ali se još uvijek potrebno što ranije javiti liječniku, kako bi se u slučaju potrebe moglo na vrijeme intervenirati.
Strano tijelo u oku
Djeci često nešto upadne u oko jer oči djeca često dodiruju. Igrajući se u pijesku, to je često baš pijesak, a osim toga, u oko mogu ući različiti mali kukci (komarci ili smrdljive bube), što u djeteta izaziva veliku nelagodu i ono će odmah početi trljati oko, što može izazvati nepoželjne učinke, kao što su oštećenje spojnice pa čak i rožnice oka. Oko će se ubrzo zacrvenjeti i postati drugačije od onoga drugog, zdravog oka. U slučaju stranog tijela u oku, koje se nalazi ispod jedne od vjeđa, potrebno je oko obilno isprati vodom nakon što ste vidjeli gdje se strano tijelo nalazi. U male djece bit će prilično teško isprati oko pa su za to katkada potrebne dvije ili tri osobe. Ukoliko vam se čini da oko nije isprano kako treba, dobro se je javiti liječniku, a osim toga u slučaju sumnje na oštećenje rožnice, liječnik to može razmjerno lako ustanoviti bojenjem fluoresceinom te će u slučaju oštećenja rožnice biti potreban pregled i oftalmologa. U slučaju da su u oko upale neke kemijske tvari, potrebno je ono obilno isprati i javiti se liječniku, a ako je u oko upalo vapno, oko je potrebno ispirati vodom na putu dok ne dođe do liječnika.
Simptomi stranog tijela u oku su: crvenilo, prekomjerno suzenje, osjećaj peckanja i žuljanja u oku, a katkada i bol. Suzenje je obrambeni mehanizam koji u većini slučajeva dovodi do ispiranja stranog tijela, no jako je važno umiriti dijete, nagovoriti ga da češće trepće te mu objasniti da nije dobro trljati oko. Dijete valja pripremiti na pregled oka, odnosno odmicanje donje vjeđe. Onoj djeci koja znaju surađivati možemo reći da pogledaju prema gore, a donju vjeđu nakon toga možemo lagano povući prema dolje i potražiti strano tijelo i izvaditi ga smotuljkom od vate ili nekim drugim čistim i nježnim predmetom ne dodirujući rožnicu. Ako se strano tijelo nalazi u donjem dijelu oka, tada ga je lako izvaditi, no ako je u gornjem dijelu oka ispod gornjeg kapka, to već predstavlja malo veću poteškoću jer iziskuje izvrtanje gornjeg kapka. Osobe koje nisu vješte ne bi se trebale prihvaćati izvrtanja gornjeg kapka jer se nesmotreno može oštetiti oko u djeteta koje je ionako uplašeno, a izvrtanje kapka nije baš ugodan zahvat. Naime, onaj čvrsti dio kapka se izvrne oko svoga gornjeg ruba preko prsta ili nekog okruglog predmeta, koji se stavi s vanjske strane kapka dok se ovaj izvrće. Strano tijelo ovim manevrima uglavnom se iz oka ukloni, a u slučajevima kada je to nemoguće ili je strano tijelo upiknuto u spojnicu oka ili dublje, potrebna je liječnička intervencija.
Zapamtite: ako niste uspjeli odstraniti strano tijelo iz oka, ili ako ono i nakon uklanjanja stranog tijela i dalje jako suzi i crveno je, a dijete i dalje ima poteškoće, potrebno je potražiti liječničku pomoć. O tome jeste li na vrijeme zatražili liječničku pomoć može ovisiti ishod povrede oka.
Strano tijelo u uhu
Djeca u uho guraju različite predmete, a u uho mogu ući različiti kukci. Događa se da jedno dijete ugura u uho drugome neki sitni predmet ili dio igračke. Katkada kad se djeca kupaju, u uho može ući voda, koja razmjerno lagano iz uha izađe, iako može izazvati nelagodu i strah uz lošiji sluh. Neka oštra strana tijela mogu izazvati ozljedu vanjskog slušnog kanala, pa čak i bubnjića, te je stoga pri pranju i čišćenju ušiju u djece potreban poseban oprez. Uhobolja i lošiji sluh prvi su znaci stranog tijela u uhu. Ako se strano tijeko ne vidi tako da ga lako možete ukloniti priručnim sredstvima, najbolje ga je ne dirati i odmah otići liječniku, koji će ga uz pomoć odgovarajućih instrumenata izvaditi ako nije preduboko gurnuto. Neka se strana tijela mogu ukloniti iz uha ispiranjem. Ukoliko dijete lošije čuje ili se žali na uhobolju, treba isključiti strano tijelo u uhu i javiti se liječniku koji će zaviriti u uho i vidjeti je li uzrok tegoba strano tijelo.
Strano tijelo u nosu
Najčešće nastaje tako da dijete u nos nešto ugura samo ili mu to učini neko drugo dijete. Ako se u nos uguraju grah ili neke druge sjemenke koje mogu navlažiti vodu, to može biti nezgodno jer se bubrenjem povećava volumen tog stranog tijela, što u djeteta može izazvati velike poteškoće. Ako dijete ima začepljenu jednu nosnicu te ako iz nje curi neki sadržaj, koji može biti gust i neugodna mirisa, te ako se katkada pojavi i sukrvica, sve to može biti sumnjivo na postojanje stranog tijela u nosu. Nikada ne pokušavajte ukloniti strano tijelo guranjem u nos nekih predmeta, te ako strano tijelo nije vidljivo. Nos je dio dišnog sustava te se guranjem strano tijelo može pomaknuti iz gornjih u donje dišne puteve, što svakako valja izbjeći. Kada je vidljivo, strano tijelo valja pokušati izvaditi priručnim sredstvima. Ako mislite da u tome nećete uspjeti, potrebno se je odmah javiti liječniku. Katkada dijete starije od tri, četiri godine možemo zamoliti da pokuša ispuhati strano tijelo iz nosa, no u mlađe i neke nesuradljive djece to je teško postići te se je bolje odmah javiti liječniku.
Strano tijelo u ustima
Kada dijete počinje jesti krutu hranu, vrlo lako se može dogoditi gušenje stranim tijelom – hranom, U oralnoj razvojnoj fazi djeca počinju sve stavljati u usta i uvijek postoji mogućnost da jedan dio neke igračke dijete proguta ili udahne u gornje ili donje dišne puteve. Takav postupak neposredno može ugroziti život djeteta i stoga je jako važno da znamo kako pravilno reagirati. Naime, strano tijelo iz usta dijete može progutati i u tom slučaju ono iz usta može kroz jednjak ući u probavni trakt iz koga najčešće izađe stolicom. Obično svako strano tijelo koje prođe kroz onaj najuži dio želuca, može proći kroz cijeli probavni trakt i izaći stolicom, što je potrebno pratiti.
Druga mogućnost je da strano tijelo iz usta uđe u dišne puteve, odnosno da ga dijete udahne. U tom slučaju dijete će najčešće početi kašljati, a samo će u rijetkim prilikama izgubiti dah, poplaviti i bit će potrebno intervenirati. Dijete sa stranim tijelom u dišnim putevima može kašljati učinkovito i neučinkovito. Ako dijete kašlje, učinkovito i pri svijesti, potrebno je taj kašalj poticati. No kada kašalj postane neučinkovit, a dijete je pri svijesti, potrebno je započeti s po pet udaraca po leđima i nakon toga po pet potisaka na prsni koš. Udarci u leđa vrše se u sredini između lopatica. Kod djece do dobi od jedne godine, odnosno dojenčadi, potrebno je dijete okrenuti s glavom prema dolje, u položaju na trbuhu, tako da ono licem leži na vašem dlanu, dok su nožice djeteta okrenute prema laktu, a trup djeteta leži na podlaktici spašavatelja. Spašavatelj sjedne, osloni se laktom i podlakticom na svoju nadlakticu i dominantnom rukom (obično desnom) udari dijete korijenom šake između lopatica, gledajući je li strano tijelo ispalo. Tako učini pet puta, nakon čega dijete okrene licem prema sebi te u donjoj trećini prsne kosti malo ispod zamišljene linije koja spaja dvije areole bradavica, pritisne prsnu kost na dubinu jedne trećine prsišta pet puta. U slučaju da strano tijelo izleti, imali smo sreću, no ako je dijete izgubilo svijest, tada je potrebno započeti s oživljavanjem, koje se sastoji u brzoj procjeni djeteta, otvaranju usta i traženju stanog tijela, nakon čega se otvara dišni put i pet puta se upuše zrak u pluća ocjenjujući nakon svakog puta učinkovitost postupka. Ako nema odgovora, potrebno je započeti s vanjskom masažom srca kroz jednu minutu prije pozivanja hitne medicinske pomoći. Ako je dijete nakon toga došlo k svijesti, potrebno ga je postaviti u bočni položaj.
Kod djece starije od godinu dana, u koje je kašalj neučinkovit, a nije došlo do gubitka svijesti, udarci u leđa vrše se tako da dijete pridržavate u stojećem stavu glavom nagnutom prema naprijed i udarate pet puta među lopatice. Ako taj postupak nije bio učinkovit, potrebno je primijeniti Heimlichov hvat, odnosno obuhvatiti dijete s leđa objema rukama, tako da su obje šake u žličici djeteta. Brzim povlačenjem obiju šaka prema kralješnici djeteta pokušavamo istisnuti strano tijelo. U slučaju gubitka svijesti započinjemo s mjerama oživljavanja, pri čemu disanje uvijek ima prednost pred svim drugim postupcima, a nakon pet udaha potrebno je započeti s vanjskom masažom srca i umjetnom ventilacijom u trajanju od jedne minute prije pozivanja hitne medicinske pomoći.
Autor teksta: Prof. dr. Milan Stanojević, dr. med., pedijatar