Kada uočite da je dijete dostiglo onu razvojnu fazu u kojoj neku malu radnju može obaviti samo, svakako mu dopustite i na to ga potičite. Malo pomalo dopuštajte mu sve veći stupanj samostalnosti i odgovornosti za ono što radi, ohrabrite ga i pružite mu puno podrške. Sami ćete moći prepoznati trenutak kada će dijete potpuno savladati neku vještinu i više neće trebati pomoć u tome. Primjerice dvogodišnjaci emocionalno još nisu spremni mnoge stvari, ali će mnoge jednostavnije vještine moći učiniti samostalno uz vašu pomoć i poticanje.
Prilikom osamostavljivanja djeteta roditelju je najteži dio prepoznati kada treba prepustiti djetetu da nešto zaista pokuša i napravi samo, a kada se umiješati i pomoći mu. Dječji je razvoj doista nevjerojatan kad pomislite na sve one vještine koje dijete mora savladati da bi bilo fizički neovisno o vama, i kako je ovladavanje tim vještinama zgusnuto u razmjerno kratko vrijeme. Savladavanje najvećeg broja osnovnih vještina najintenzivnije je od prve do treće godine života. Pogledajmo neke od njih i kako vi pritom možete pomoći.
Uporaba žlice
Žlicu možete djetetu ponuditi već u dobi između 10. i 13. mjeseca života, ali nemojte očekivati previše. Iako će se dijete veseliti žlici i igrat će se njome, vjerojatno neće uspjeti potrebnu hranu ugurati u usta sve dok ne bude u dobi od 15 do 18 mjeseci. U djetetovoj dobi od oko dvije godine koordinacija oko-ruka trebala bi biti razvijena u tolikoj mjeri da dijete samo može uspješno jesti dječjom žličicom.
Kako pomoći
Neka obrok bude zabavan. Nabavite djetetu njegov vlastiti komplet za jelo (zdjelica, tanjurić, šalica, žličica, mala vilica) sa živim i poznatim sličicama. Ohrabrujte i potičite ga te svakako pohvalite i nagradite pristojno ponašanje za stolom već od trenutka kada dijete pokuša jesti samo. Pomoći će i ako dijete što češće jede zajedno s vama i drugim odraslim osobama za stolom jer će pritom vidjeti dobar način ponašanja za stolom, uporabu žlice, vilice, i te će vještine usvajati oponašajući vas.
Napredovanje vještine
Između treće i četvrte godine, kada je dijete već dobro savladalo uporabu žlice (i to ne samo posebne, dječje, već obične, kojima se služe odrasli), dijete će rado pokušati vježbati i uporabu vilice, bez opasnosti da se njome ubode. Oko pete godine djetetu se može početi nuditi i uporaba noža prilikom jela. Djeca će različito prhvatiti ovu mogućnost, ovisno o stupnju razvoja koordinacije oko-ruka i nazočnost dobrog primjera. Do dobi od osam, deset godina ovu bi vještinu dijete trebalo savladati.
Savjet
Vrijeme obroka trebalo bi biti smireno i opušteno. Stoga nemojte prisiljavati dijete da se služi nekim dijelovima pribora za jelo, ako ono odbija. Njegovo odbijanje upozorava na to da za to još nije dovoljno zrelo ili da nema dobar uzor koji može oponašati. Isto tako ne kudite dijete ako je pritom nespretno. Imajte na umu da je za svaku vještinu, pa i ovu, potrebno mnogo ponavljanja da bi rezultat bio dobar.
Skidanje i oblačenje
U dobi od oko 18 mjeseci sitna muskulatura šake i prstiju djeteta još nije dovoljno razvijena i snažna, i dijete još ni izdaleka ne može utjerati i provući gumb u rupicu ili zakopčati “drukere”, ali ih već sada može sasvim dobro otkopčati. Kada se uspije otkopčati, skidanje može postati jedna od najdražih zabava.
Kako pomoći
Nakon otprilike druge godine vaše će dijete ubrzo otkriti da je puno zabavnije trčati naokolo golo, dok vi trčite za njim s odjećom u rukama, nego oblačiti se. U toj fazi nastojte u situaciju unijeti više humora. Pitajte ga primjerice ide li čarapa na lijevu ili desnu ruku, ili oblače li se hlače na glavu. Mališane toliko veseli pokazati vam svoje novo znanje i vještinu da neće moći odoljeti kako bi vas ispravili i pokazali vam pravi način kako se nešto oblači.
Daljnji razvoj
U dobi od dvije i pol do tri godine dijete bi već većinu stvari, koje se navlače, moglo sasvim dobro obući i samo. Naravno još uvijek neće moći samo zakopčati dugme ili patentni zatvarač. Oko treće godine dijete uči osnove odijevanja, npr. što dolazi naprijed, a što otraga na majici ili hlačama, kojim redoslijedom se treba oblačiti (prvo potkošulja pa onda majica). Uz strpljivo objašnjavanje i pokazivanje, dijete će se potpuno samo moći obući oko pete, šeste godine starosti, a pomoć oko gumbića trebat će još neko vrijeme. Cipele, čizmice, tenisice i šlapice s “čičkom” olakšat će djetetu obuvanje i ono će se moći obuti samo već u dobi od oko dvije i pol do tri godine, ali će još dugo griješiti pokušavajući pogoditi koja je lijeva, a koja desna noga i koja cipela ide na koju nogu. Uz to, vrlo je malo djece čija je koordinacija prstića toliko dobra da mogu zavezati vezice prije nego što navrše pet ili šest godina.
Savjet
Potičite dijete da se igra skidanja i oblačenja, preoblačenja, a za to možete djetetu ponuditi i neku svoju stariju odjeću. Dječaci će se voljeti preoblačiti u neke likove iz crtića i filmova, a djevojčice najčešće vole biti princeze i vile. Preoblačenje lutkica također je dobra vježba. U trgovinama s pedagoškim osmišljenim igračkama nije teško pronaći i igračku na kojoj se nalaze svi oblici zakapčanja (gumbići, patentni zatvarači, “drukeri”, vezice, kopče, čičak-trake i sl.).
Pranje zubića
U dobi od oko dvije godine dijete bi već trebalo imati sve mliječne zubiće. Dijete sve do pete godine neće moći samo istisnuti pastu za zube na četkicu niti dobro četkati zube, ali je dob između druge i treće godine pogodna za uvođenje u tu važnu vještinu.
Kako pomoći
Uglavnom djeca ne vole pranje zuba pa zato pokušajte pranje pretvoriti u zabavnu, ali redovitu aktivnost. Potičite dijete da pokuša samo, nabavite četkicu u obliku raznih zabavnih likova i dječju pastu za zube s finim, voćnim okusom i žarko obojenu. Što češće perite zube zajedno, kako bi dijete moglo promatrati vas i oponašati pokret gore-dolje i u krug. Kako dječje paste imaju ugodne okuse, dijete će možda radije progutati nego ispljunuti pastu. Važno je da dijete odučite od gutanja paste jer gutanje previše fluora iz paste može loše utjecati na rast zuba. Ako dijete guta pastu umjesto da ga grdite i objašnjavate, izmislite igru, npr. pljuckanje u rupu odvoda u umivaoniku i sl.
Daljnji razvoj
Uz pomoć zabavnog pribora i svakodnevnog pranja, dijete će s vremenom usvojiti naviku pranja zuba, iako će rezultat najčešće biti loš, tj. teže i puno kasnije će prihvatiti ispravnu tehniku pranja zuba. U dobi od oko šest, sedam godina pranje zubića već bi trebalo biti automatska navika, posebno važna zbog nicanja trajnih zuba.
Savjet
Između treće i četvrte godine svakako s djetetom posjetite stomatologa i dogovorite s njim način kako će se baviti djetetom, a da ne izazove strah i otpor u djeteta. Uz to, provjeravajte kako su zubići oprani i, ako treba, pomognite djetetu u uklanjanju hrane sa zuba, posebice navečer. Ako možete, nabavite tekućinu za ispiranje dječjih zubića koja također pomaže u čuvanju zubića od kvarenja.
Uporaba kahlice
Iako većina roditelja pokušava dijete priviknuti na uporabu kahlice odmah nakon prve godine, pravo je vrijeme za usvajanje te vještine u dobi od oko dvije i pol godine. Dobro je početi se baviti time ako vaše dijete ima dvije godine ili nešto više i suho je dva ili više sati preko dana. No prije nego što se upustite u takve aktivnosti, dijete mora razumijeti i shvatiti kada je suho, a kada je izvršilo nuždu, te mora početi shvaćati da pelene nisu dobro mjesto za to jer ostali ljudi to rade drugačije. Zatim dijete mora naučiti prepoznavati osjet potrebe da izvrši nuždu i mora naučiti kontrolirati potrebne mišiće. Još jedan preduvjet za uspjeh jest da dijete može samo svući gaćice i sjediti mirno.
Kako pomoći
Ključ uspjeha je ostati opušten, ne smije se forsirati. Kahlicu treba držati uvijek na određenom mjestu, kako bi dijete u svakom trenutku znalo gdje je može naći. Kada dijete uporabi kahlicu, treba pohvaliti taj pokušaj izrazima kao “dobro si to učinio, bravo”, ali ne izrazima “baš si dobro dijete”. Razlog je tome što će dijete, ako mu se dogodi “nezgoda” pa nuždu obavi u gaćice, zaključiti i osjećati da je zločesto. Nakon obavljenog posla, vaša je pomoć neophodna, tj. morate djetetu obrisati guzu, jednostavno zato što dječje ruke, do dobi od oko pet godina, nisu dovoljno duge da dohvate pravo mjesto. Kada praznite kahlicu dopustite djetetu da pusti vodu. Ako krenete u navikavanje na uporabu kahlice onda kada je dijete zaista spremno, u razdoblju od šest mjeseci dijete će potpuno samostalno moći obaviti sve svoje potrebe.
Naučiti da treba oprati ruke nakon obavljene nužde završni je korak u uporabi kahlice. Pritom će i nakon treće godine trebati vašu pomoć i nadzor, jednostavno zato što je to dosadno i dijete to ne želi raditi. No nije korisno biti u tome strog. Puno je korisnije pokušati razvijati kod djeteta pozitivan stav prema higijeni. Važno je da dijete dobro vidi svaki korak neke radnje (npr. zasukati rukave, kako otvoriti hladnu vodu, nasapunati ruke, zatvoriti vodu, obrisati ruke i objesiti ručnik). Samo će tako djete, oponašanjem, moći naučiti kako da to i samo napravi.
Daljnji razvoj
Većina djece prvo savlada kontrolu svojih potreba danju, a noću još neko vrijeme treba pelene. Ako je dijete sve češće ostalo suho preko noći, hrabro odbacite pelene i noću, ali na krevet, ispod plahte, nategnite gumeni ili plastičnu prostirku jer će se sigurno povremeno i noću dogoditi “nezgoda”. Nakon savladavanja vještine uporabe kahlice, oko treće godine, dijete će vjerojatno početi pokazivati zanimanje za uporabu zahoda. Oko četvrte godine može se početi savladavati i taj teren, što će lakše ići dječacima. S oko pet godina sva bi djeca morala biti sposobna prepoznati i kontrolirati svoje potrebe, te potpuno samostalno služiti se zahodom. Između četvrte i pete godine dijete bi također moralo biti potpuno samostalno pri pranju ruku, u tolikoj mjeri da ga uglavnom na to ne treba podsjećati.
Savjet
Kupite dovoljno veliku i stabilnu kahlicu, kako bi dijete moglo stabilno i udobno sjediti na njoj. Ako možete, nabavite posebne pelene što se koriste u vrijeme privikavanja na kahlicu, a koje će dijete moći lako i samo svući, poput gaćica, a vi ćete izbjeći pranje uprljanih gaćica. Kada se pojavi zanimanje za zahod, dopustite djetetu da vidi kako vi to radite. Djetetu nabavite sjedalo za zahodsku školjku, kako bi moglo sigurno sjediti.
Da bi dijete bilo uspješno u navikavanju na pranje ruku dok je još malo, dopustite mu da ruke pere u bideu, ili nabavite mali podest na koji će dijete moći sigurno stati kako bi dohvatilo umivaonik i slavinu. Nikada nemojte grditi dijete ako je neuspješno ili mu se dogodi “nezgoda”, posebice ako ga tome privikavate prije optimalne dobi. Zapamtite da je za usvajanje svake vještine neophodno ponavljanje i pohvala. Ako dijete nije samostalno u uporabi zahoda do pete godine, ako ne prepoznaje signale kada ima potrebu otići na zahod, ili ne uspijeva kontrolirati mišiće danju ili noću, obratite se za savjet dječjem psihologu.
Ispuhani nos
Roditelju nije ugodno kada je dijete prehlađeno, ali je mnogo lakše ako dijete zna ispuhati nos. Najbolja dob u kojoj treba i to početi jest oko dvije i pol godine starosti. Prvi je korak u usvajanju te vještine da dijete nauči ispuhavati zrak kroz nos.
Kako pomoći
Ako djetetu date njegov rupčić, po mogućnosti s imenom, pobudit ćete u njemu osjećaj važnosti, bit će “odraslo” i to će dodatno motivirati uporabu rupčića. Bez pomoći dijete će teško uspjeti ispuhati zrak jer će ga gotovo uvijek udahnuti, što je nesvjesna i refleksna radnja. Da biste mu pomogli, smislite igru u kojoj dijete pomiče pero ili komadić papirnatog rupčića po stolu, ispuhujući zrak iz jedne pa iz druge nosnice, dok suprotnu stranu zatvara prstom i drži usta zatvorena. Takva će igra dijete veseliti, posebice ako se i vi uključite. Uz vježbu, dijete će savladati tu vještinu u dobi od oko tri i pol godine. Još će neko vrijeme trebati vašu pomoć pri ispuhavanju, a nešto duže, sve do šeste godine, trebat će vaš nadzor i podsjećanje da se nos ne briše u rukav.
Autorica teksta: Prof. Vesna Hrvoj, psihologinja i pedagoginja