Nekoliko godina centar su cijelog vašeg svijeta, vaše vrijeme i pažnja maksimalno su usmjereni na prvu djecu. A onda se odjednom pojavi mali braco ili seka a vaša starija djeca zateknu se u novoj situaciji. Koliko god se trudili pripremiti ih na dolazeće okolnosti, ponekad je nemoguće izbjeći ljubomoru, zbunjeni su i ljuti na vas jer ste stalno s bebom.
Mlađe je dijete pak ljubomorno na starije koje je u svemu bolje i naprednije i time vas oduševljava. Pokušava biti isto kao starije dijete, te je frustrirano kada u tome ne uspijeva.
Iako se čini sasvim bezazlenom, ljubomora može imati dugoročne posljedice ako roditelji na nju ne reagiraju.
KADA JE STARIJE DIJETE LJUBOMORNO NA MLAĐE
Novorođena beba od roditelja zahtijeva puno energije i vremena- no starije dijete ne smije pasti u drugi plan i osjećati se zapostavljenim. Unatoč naporima roditelja da cijela situacija prođe što bezbolnije za sve, razgovori, objašnjavanja i pripreme često nisu dovoljni. Sve što je do sada pripadalo jednom djetetu sada se dijeli na pola (ili više), kako igračke, soba, tako i pažnja, vrijeme i ljubav roditelja.
Ljubomora je prisutna a dijete ju može iskazivati na različite načine, npr. deranjem i plakanjem kada nije po njegovom, brojnim zahtjevima, odbijanjem hrane ili nekih aktivnosti, pa čak i netrpeljivošću prema mlađem djetetu.
Kako reagirati na ljubomoru starijeg djeteta?
U sprečavanju/uklanjanju ljubomore djeteta prema prinovi zasigurno će pomoći razgovor s njim o bebi; pjevajte joj uspavanke (još i dok je u trbuhu!), pričajte im kakvi su oni bili kao bebe. Ovisno o dobi uključite ih u brigu oko bebe (kupanje, hranjenje, dodavanje pelena..). Tako će se osjećati korisno i izravno povezati s mlađim bratom/sestrom.
Što je više moguće održavajte vaše dotadašnje rituale i uobičajene aktivnosti- odlazak u park subotom ujutro, čitanje priča prije spavanja ili zajedničko gledanje filmova nedjeljom poslijepodne možda su baš najdraže aktivnosti vašeg djeteta koje uživa u provođenju vremena s vama, i ako ih prestanete prakticirati zbog prinove, zasigurno će biti tužno i razočarano.
Djeca obožavaju bake i djedove, a ako vam mogu uskočiti i pomoći oko čuvanja djece zaista imate sreće! Ipak, pokušajte ne odvoditi stariju djecu na čuvanje baki i djedu/ostalim članovima rodbine/ svakom prilikom kako ne bi imalo osjećaj da smeta i da želite provoditi vrijeme bez njega.
Ako oba roditelja jednako sudjeluju u igri sa starijim djetetom lakše je rasporediti vrijeme- kada je jedan s mlađim neka je drugi sa starijim. Pokažite da razumijete njegove osjećaje, nemojte
ga posramljivati i biti ljuti na njega ako je ljubomorno jer je to sasvim uobičajeno. Ako vidi da razumijete njegove osjećaje ali mu dajete do znanja da se vaša ljubav neće promijeniti, tek tada dijete može prihvatiti nove okolnosti. Neka starije dijete zna da ga volite jednako kao i prije, pa čak i više sada kada znate kako je dobar stariji brat/sestra!
KADA JE MLAĐE DIJETE LJUBOMORNO JE NA STARIJE
Ovaj slučaj možda nije rjeđi, ali o njemu se zasigurno manje govori. Mlađa djeca često dobivaju više pažnje roditelja ali to ne znači da nemaju razloga za ljubomoru. Starija djeca ipak su s roditeljima provela neko vrijeme bez mlađe, roditeljima je sve bilo novo i više su upijali detalje, često se bolje sjećaju pojedinosti oko prvog djeteta.
Kaže se da prvo dijete „probija led“ i da je mlađoj djeci kasnije lakše, da su roditelji učili na svojim greškama s prvim. Takav pristup nije u potpunosti točan jer je svako dijete drugačije i ono što vrijedi za jedno, u pravilu ne vrijedi za ostalu djecu.
Kako reagirati na ljubomoru mlađeg djeteta?
Roditelji griješe kada uspoređuju mlađe dijete sa starijim, navodeći starije dijete kao primjer u svemu. „Vidiš kako je ona to napravila, tako moraš i ti.“,“On je uvijek imao same petice, zašto ti nemaš?“, „Pogledaj stariju sestru kako je dobra, ugledaj se na nju!“, takve usporedbe jako su loše. Osim što ih frustriraju i sama djeca počinju misliti da nisu dovoljno dobra ili da su nesposobna, što nije istina. Jednostavno su različitog karaktera, različitih interesa i preferencija. Djeca to neće znati objasniti roditeljima jer ni sama ne shvaćaju da je sasvim normalno ako nisu isti kao starija braća i sestre. Pokušavajući biti kao stariji brat ili sestra, mogu naučiti neke stvari što je prirodno i pozitivno, ali ako žele biti kao oni da bi se dokazali i zadovoljili vaša očekivanja koja će stalno rasti, neće uživati u svojoj jedinstvenosti i ostvarivati individualne potencijale.
Neka mlađa djeca znaju da su posebna i voljena baš takva kakva jesu i da ne trebaju biti jednaki kao starija.
Također, mlađa djeca mogu biti ljubomorna na jako blizak odnos starije s jednim ili oba roditelja te patiti što ona nemaju (isti) takav odnos s njima. Provodite vrijeme svi zajedno kako bi jačali međusobnu povezanost sve djece i roditelja, ali izdvojite i vrijeme za druženje jedan-na-jedan sa svakim djetetom! To je iznimno važno upravo za stvaranje čvrstog, bliskog odnosa. Ako sa starijim djetetom dijelite ljubav prema kazalištu i uživate u predstavama, dok ih mlađe dijete ne voli- neka se ne osjeća zapostavljeno ili manje voljeno. Pronađite nešto u čemu i ona i vi uživate i neka to bude samo vaša stvar.
Potičite ih na zajedničku igru, pomaganje i suradnju- za roditelje nema ništa ljepše od gledanja njihove djece kako se vole, smiju, paze jedni na druge i uživaju u zajedničkoj igri!