Osim zdravog načina života i stvaranja dobrih životnih navika, vježbanjem djeca razvijaju motoričke sposobnosti. Ono što zanima mnoge roditelje je kad je najbolje da se djeca počnu baviti sportom? Evo što o tome kaže struka.
Razvoj motoričkih sposobnosti potrebno je razvijati u točno određenom periodu rasta i razvoja djeteta. Pod rastom se misli na anatomske i fiziološke promjene, dok se pod pojmom razvoja misli na psihološke promjene kod djeteta, kao i na razvoj osjetnih i motoričkih sposobnosti. Jedna od osnovnih karakteristika rasta i razvoja jest i nelinearnost. To znači da postoje faze intenzivnog i i usporenog rasta. Prva faza ubrzanog rasta se odvija tijekom prve tri godine života, dok druga faza nastupa u vrijeme puberteta. Ono je različito za dječake i djevojčice. Kod djevojčica pubertet je razdoblje između 11. i 14. godine, a kod dječaka između 13. i 15. godine. Između navedene dvije faze rasta, je faza usporenog rasta. Upravo je u toj fazi najbolje vrijeme za razvoj većine motoričkih sposobnosti, piše Sportski život.
Prema provedenim istraživanjima možemo zaključiti kako iz godine u godinu djetetove sposobnosti rastu, treniralo ono ili ne. Prema Malini i suradnicima (2004.), maksimalna brzina trčanja se maksimalno razvija u dobi između 5. i 8. godine života. Slično je i sa sposobnosti brze promjene smjera kretanja. Međutim, ako dijete u razdoblju kad imamo najveći kapacitet počne trenirati, njegov kapacitet će se razviti maksimalno te će kasnije u zrelijim fazama sportskog razvoja stječi preduvjete za ostvarenje vrhunskih sportskih rezultata. Stručnjaci napominju kako je važno obratiti pozornost da je sportski trening prilagođen djetetu. Naime, ako sportski trening nije prilagođen djetetu, tj. nije u skladu s biološkim osobitostima djeteta može doći do neželjenih rezultata, točnije do poremećaja u rastu i razvoju djeteta.
Ivana Vodanović