Tijekom trudnoće, a osobito u zadnjim tjednima maštali ste o ovom trenutku – konačno u svom okruženju, i biti mama. Život poprima novi ritam kakav do sada niste upoznali, preplave vas potpuno novi osjećaji. Na trenutke ste i nesigurni jer ste upućeni sami na sebe. Malo pomalo steći ćete vještinu i iskustvo, no svaki početak je težak. Kako bi vam bilo malo lakše, pročitajte naše savjete. Radi se samo o jednostavnim naputcima, nikako pravilima. Iako novorođenčad imaju neke zajedničke osobine, svako dijete već od prvih trenutaka svog života je posebno. Važno je imati povjerenja u sebe i pouzdati se u svoj instinkt. Pokušajte svoj ritam uskladiti s dnevnim ritmom svog novorođenčeta i pronaći pravi način kako organizirati vrijeme.
Kućni poslovi
Nakon poroda vi morate obnoviti svoje snage, pripremiti se za dojenje i njegu djeteta. Bilo bi jako dobro u tom prvom razdoblju imati pomoć u kući, no ako to nije moguće, nastojte kućanske poslove svesti na najneophodnije i iskoristite svoje vrijeme za odmor kad god vam to beba dozvoli. Evo nekoliko primjera:
- Ako nemate perilicu posuđa, koristite tanjure za jednokratnu uporabu barem u prva dva tjedna, dok ne prikupite više snage. Nikako nemojte podizati teže predmete, zamolite partnera da vam pomogne. Isto tako nije vrijeme za obavljanje teških poslova u prvih 40 dana nakon poroda (vrijeme babinja).
- Nemojte previše vremena provoditi kraj štednjaka pripremajući komplicirana jela. Ponekad možete i naručiti neko gotovo jelo, koje će vam dostaviti. Konačno danas se može nabaviti dosta namirnica koje ne zahtijevaju dugu pripremu (polugotovi i smrznuti proizvodi).
- Nikako ne smijete preskakati obroke jer vam treba energija. Prehrana mora biti raznovrsna i dobro usklađena uz dovoljan unos svih neophodnih prehrambenih tvari (bjelančevine, vitamini, minerali).
- Iskoristite san vašeg novorođenčeta i sami se odmorite i obnovite svoje snage. San vam je neophodan, kako bi se vi dobro osjećali i mogli dojiti svoju bebu.
Posjete rodbine i prijatelja
Naravno posjeti bliske rodbine i prijatelja su dobronamjerni, ali mogu biti i naporni. Svi vam žele čestitati i izraziti dobrodošlicu vašoj bebi. Vrlo često prijateljice, svekrva i druge bliske osobe iz obiteji osjećaju se ponukanima da vam daju savjete glede hranjenja, broja obroka, promjena pelena i niza drugih uputa koje su bile praktične za njihovo dijete. Često dobijete gomilu savjeta koje niste tražili i mogu biti međusobno potpuno suprotni pa vas zbunjuju, više niste sigurni u ono što ste znali. Nastojte vašim prijateljima dati na znanje da se postupno prilagođavate svojoj dosad najdražoj ulozi u životu, veselit će vas njihovi posjeti, ali neka to bude u vrijeme kada vam je najzgodnije. U trenutku dok dojite bebu, njegujete ju, mijenjate pelene, posjete nisu dobrodošle. I još nešto: zamolite posjetitelje da ne dovode sa sobom djecu i da ne dolaze ako su prehlađeni. Nije uputno da itko dira vašu bebu. Novorođenče je privlačno i svatko ga želi dotaknuti, obično dirajući njegove ručice, ono čvrsto stisne prste osobe koja mu dodirne šaku (refleks hvatanja)., Nemojte se ustručavati reći:”Molim, bez diranja bebe!”. Razumne osobe će to shvatiti. Dvije osobe u posjeti istodobno, koja ne traje duže od jednog sata, sasvim je dovoljno u jednom danu. Vi ste zaokupljeni svojim djetetom i morate mu posvetiti sve svoje vrijeme u tim prvim danima. Ne možete istodobno voditi s gostima duge razgovore.
Dječji krevetić stavite u svoju spavaću sobu
Ako ste i uredili sobicu za dijete, koja će vam itekako dobro doći (ako imate sreću da vaš stambeni prostor to dozvoljava), stavite njegov krevetić u prvo vrijeme u svoju sobu, blizu vašeg kreveta. Noćni obroci novorođenčeta su realnost i vama će biti puno lakše da ne morate ustajati iz kreveta zbog podoja, a istodobno ta blizina daje vam sigurnost: primjećivat ćete sve signale koje daje vaša beba, što je osobito važno noću. Ako je dijete u svojoj sobici, bit ćete nemirni i osluškivati svaki zvuk koji iz nje dopire. I još nešto: kroz devet mjeseci vi i vaše dijete živjeli ste zajedno, a i nakon rođenja blizina djeteta i majke korisna je za oboje i prirodno je da dijete spava u blizini majke. Bliski dodir je značajan poticaj za psihičku stabilnost i emocionalni razvoj djeteta jer dijete itekako osjeća majčinu blizinu. Zapitat ćete se kada je pravi trenutak da ga premjestite u njegovu sobicu. O tome samo vi možete odlučiti i učinit ćete to kada osjetite da se možete suočiti s tom prvom malom udaljenošću.
Odredite udobni i mirni kutak za dojenje
Mjesto koje dijelite samo vi i vaša beba neka bude udobno i mirno. Pripremite nadohvat ruke sve što vam je potrebno, npr. čašu vode, jastuk, meku gazu. Sami odaberite položaj koji vam najbolje odgovara, a dijete držite tako da njegova glava leži u udubini vaše savijene ruke (lakat), a podlaticom i dlanom ju pridržavate. I tijelo djeteta (kralješnicu) treba pridržavati drugom rukom, ono neka bude okrenuto na bok, a trbuh je okrenut prema mami, tako da ga možete maziti i gledati u oči te mu pričati. I kod prehrane na bočicu položaj bebe i postupak mora biti isti. Nikada nemojte šutke dojiti dijete. Vaš glas i lice njemu su neobično privlačni. U takvim posebnim trenutcima veza majke i djeteta se učvršćuje. U prvim danima tijekom dojenja mogu se javiti određene teškoće. Evo nekoliko uputa koje bi vam mogle pomoći:
- Kako novorođenče mora prihvatiti dojku?
Kako bi se spriječila pojava bolnih ragada na bradavici dojke, važno je da od prvih trenutaka novorođenče pravilno prihvati dojku. Položaj djeteta je od izuzetnog značenja. Majka bi morala dobiti upute za dojenje još dok je u rodilištu jer dolaskom patronažne sestre šteta već može biti učinjena i majka zbog bolnih napuklina (ragada) na bradavicama ili crvenila i otoka dojki prestaje dojiti. Upute koje dobije buduća mama na trudničkim tečajevima obično se zaborave, a zna se da je teorija jedno, a praksa drugo.
- Položaj djeteta vrlo je važan za pravilno dojenje
Čim djetetova glavica dotakne majčina prsa, ono će refleksno tražiti bradavicu. Dijete mora ležati tako da su mu glavica, leđa i guza u istoj ravnini, a njegova usta u visini bradavice. Ono svojim nosićem uroni u dojku i vama se čini da neće moći disati, no ne brinite jer dijete uspije vrlo dobro disati tijekom sisanja, inače bi prekinulo sisanje. Dojenje je najoptimalnije onda kada beba uz bradavicu svojim ustima obuhvati veći dio areole, tj. tamni krug oko bradavice, a usnice su mu lagano obrnute prema van. Osim toga, dok siše guta i usne ne proizvode zvučne fenomene sisanja. U prvim danima, kada dijete prione uz prsa, majka može osjetiti izvjesnu nelagodu koja ubrzo nestaje tijekom trajanja podoja. Ako dijete pravilno ne prihvati prsa, nego samo bradavicu, dojenje nije uspješno, dijete se ne nasiti, a za kratko vrijeme na bradavici se jave ragade. I još nešto: bradavica na kraju podoja ne smije izgledati spljošteno, nego jednakog izgleda kao i prije nego je dijete prionulo uz prsa.
- Podoj na traženje djeteta, a ne u redovitim razmacima
Dijete treba staviti na prsa kada je gladno. Nikada nemojte korstiti sat da bi znali kada dijete treba obrok. Njemu treba prepustiti ritam hranjenja i trajanje podoja. Svaki put kada traži, stavite ga na prsa. Razmaci među obrocima prvih tjedana pa i cijelog prvog mjeseca mogu biti kratki. Pustite ga da bude na prsima koliko mu treba: kada mu je dosta prestane samo sisati, ponekad zaspi tijekom sisanja ili svako malo kratko siše. Kada se to dogodi, uputno ga je staviti na drugu dojku ili prestati s obrokom, ali bez korištenja sata. U prvim danima života novorođenče ima potrebu da bude na prsima kada hoće i koliko hoće. Naravno to ne znači da će bez prekida satima biti na prsima. Dijete nauči samo po sebi povećati razmak među obrocima, trajanje podoja i njihov broj. Povećava se količina mlijeka, ali i kapacitet djetetovog želuca. Čim ono uspije posisati veću količinu mlijeka, povećat će razmak među obrocima i s navršena tri mjeseca izostaviti noćni obrok, koji mu je u ranom razdoblju neophodan.
- Dobije li dijete dovoljno mlijeka?
Nema načina da ustanovite koliko dijete posiše. Stalno vaganje prije i poslije podoja može vas više uznemiriti nego koristiti jer može znatno pridonijeti pogrešnoj procjeni o količini mlijeka. Tijekom 24 sata u istom danu količina mlijeka koju dijete posiše od obroka do obroka se znatno razlikuje. Upravo iz tog razloga u prvih 15 dana savjetuje se vaganje novorođenčeta svakih sedam dana, eventualno ako postoji sumnja da ne napreduje, može se vagati svaka tri dana. No pritom treba imati na umu normalni fiziološki pad na težini tijekom prvih tjedan dana, koji se događa kod svakog novorođenčeta i može dosegnuti i 10% težine koju je imalo pri rođenju. Prvo mlijeko (kolostrum) luči se u maloj količini, ali ono ima izuzetnu biološku vrijednost za novorođenče jer ga štiti od infekcije. Majci se čini da dijete nema dosta mlijeka i često mu nudi zaslađenu kamilicu ili ubrzo prelazi na umjetnu prehranu. Dijete koje dobije zaslađenu kamilicu na bočicu neće rado prihvatiti prsa, što nepovoljno djeluje na lučenje mlijeka od strane mliječne žlijezde. Što se dijete češće stvalja na dojku, količina mlijeka se brže povećava. Dijete zapravo samo utječe na stvaranje mlijeka prema svojim potrebama jer sisanje djeluje na lučenje hormona prolaktina (hormon koji potiče stvaranje mlijeka, proizvodi ga žlijezda hipofiza u mozgu). Što dijete češće siše, luči se više prolaktina i poveća proizvodnja mlijeka.
Ako imate ikakve sumnje staviti li dojenče na prsa ili ne, prepustite to njemu: ako je gladno, sisat će dugo i pohlepno, prazneći potpuno dojku, čime dobiva i onaj dio mlijeka koji je najbogatiji mastima, koji mu daje osjećaj sitosti. Ako je pak žedno, siše brzo i osigura si upravo onaj dio mlijeka koji je vodenastiji i ublaži žeđ.
- Kako nadolazi mlijeko i u kojoj količini?
Neovisno o njezinoj veličini, odmah po rođenju djeteta mliječna žlijezda se priprema obavljati svoju zadaću, proizvodnju mlijeka za novorođenče. No treba znati da naviranje mlijeka ponekad nije onakvo kako to mlada majka očekuje: prsa ne moraju odmah povećati svoj volumen do većih razmjera i biti puna mlijeka. Proces kojim se mliječna žlijezda prilagođava proizvodnji pune količine mlijeka može biti znatno sporiji nego što se misli. Navala mlijeka ne mora se primjećivati u prva dva do tri dana. Dijete međutim ne ostaje bez hrane jer kolostrum (prvo mlijeko), koji mliječna žlijezda luči odmah po porodu, savršeno osigurava prehrambene potrebe novorođenčeta u prvim danima života. Prijelaz od proizvodnje kolostruma do pravog mlijeka ne znači uvijek i naglo povećanje volumena dojki. Mliječna žlijezda zapravo određuje lučenje količine mlijeka u uskoj vezi s potrebama djeteta, tj. sisanjem i postupno povećava svoj rad punom snagom, čak i bez značajnije uočljivog povećanja zapremine (volumena).
Vrijeme spavanja
San ima važnu ulogu za novorođenče, kao i hrana. Narodna mudrost to oduvijek zna: djeca rastu dok spavaju. Tijekom spavanja luči se hormon rasta (žlijezda hipofiza) i dijete se spavanjem izdužuje. Novorođenče tijekom prvog mjeseca života naraste pet do šest cm, kao nikada više u životu, iako je rast tijekom cijele prve godine brz i u dobi od godine dana dijete je visoko oko 76 cm (a rodi se s prosječnom dužinom od 50-51 cm). Evo nekoliko naputaka kako osigurati vašoj bebi miran i okrepljujući san:
- Održavanje odgovarajuće temperature u prostoriji
Ako se dijete rodi u zimskom razdoblju, ne moraju svi izvori topline biti usmjereni prema njemu. Idealna temperatura prostorije u kojoj dijete boravi i spava iznosi 18-20 stupnjeva C. Prostoriju u kojoj dijete boravi treba češće prozračiti i za to vrijeme premjestiti ga u drugu sobu. Plijesni, razna isparavanja sredstava za čišćenje, kao i kuhinjska isparavanja ostaju u zraku koji beba udiše i o tome treba voditi računa. Vlažnost zraka važna je za kvalitetu ambijenta i treba biti oko 60%. Presuhi zrak nadražuje dišne puteve sušeći sluznicu. Ovisno o načinu grijanja, osigurajte dovoljnu vlažnost zraka: stavljanjem vlažnih ručnika na radijatore, posude s vodom na peći na kruto gorivo, a mogu se koristiti i posebni električni ovlaživači zraka (vaporizatori).
- Zvukovi okoline neka budu nazočni, ali bez pretjerivanja
I sasvim malo dijete, kao i odrasla osoba, bolje i čvršće spava kada su zvukovi okoline svedeni na najmanju mjeru. To znači da dojenčetu i tijekom dana treba osigurati neke uvjete koji vladaju noću.
– Smanjite količinu svjetlosti u sobi (navucite zastore), stišajte zvonjavu telefona, izbjegavajte druge neugodne šumove, dok beba spava: preglasnu glazbu, ton televizora, no to ne znači da se u kući mora govoriti šapatom.
– Normalne zvukove, koji se odvijaju u kući treba stišati, ali ne potpuno ukloniti – oni djetetu daju sigurnost. Primjerice voda koja teče, razgovor koji se vodi u susjednoj sobi, nježna glazba neće vašoj bebi ometati san, naprotiv zbir zvukova koji su normalni u domaćinstvu olakšat će mu usnivanje i dati mu osjećaj da nikada nije samo.
– Kada se dijete probudi, neka sluša sve zvukove koji su tipični za domaćinstvo: zvuk usisivača za prašinu, miksera, perilice i drugo. No nikada nemojte zaboraviti: obraćajte mu se nježnim riječima od prvih dana njegovog života, iako još nije u stanju ni na koji način odgovoriti, ono vas sluša, a to znači prve korake u usvajanju učenja govora.
* Položaj tijekom spavanja
Kako bi dijete imalo miran san, neka leži na leđima. Negativna iskustva nekih zemalja u kojima se preporučivalo spavanje na trbuhu upućuju na veću mogućnost pojave SIDS-a (kratica za Sudden Infant Death Syndrom, engl.) – iznenadna smrt dojenčeta u tom položaju, iako uzrok ove pojave još nije u potpunosti razjašnjen. Naravno, kada je vaša beba budna i vi u blizini, bez ustručavanja je možete staviti u trbušni položaj.
Kako bi spriječili promjenu položaja noću, stavite dijete bliže postraničnoj ogradici krevetića jer na taj način će lice dati potporu i spriječiti okretanje u snu. Novorođenče još nije u stanju samo se okrenuti, ali refleksnim pokretima može promijeniti položaj i na to treba obratiti pozornost. Također je važno da između ruba madraca i krevetića ne ostaje prazan prostor u koji bi novorođenče moglo upasti.
- Ako se beba probudi noću…
Ako znate da je novorođenče sito i da ste ga premotali prije kratkog vremena, ne stavljajte ga odmah na prsa niti u svoj krevet. Malo pričekajte da vidite hoće li se samo smiriti – vjerojatno će ponovno zaspati – ritam njegovog sna nije isti kao onaj odrasle osobe i starijeg djeteta. Čim je dječja kolijevka blizu roditeljskog kreveta, dijete osjeća umirujuću nazočnost roditelja i ponekad mu je dovoljno uputiti nježnu riječ i pomilovati ga, da zatvori oči.
Autorica teksta: Prim. mr. sc. dr. Ružica Duplančić-Šimunjak, pedijatrica