Roditeljstvo nije uvijek lako i bezbrižno. Dok još nemate dijete, sve izgleda puno jednostavnije. A onda, ponekad pod naletom briga i obveza, umjesto da se veselite djetetu i s radošću pratite njegovo odrastanje, postajete mrzovoljni, preopterećeni, ponekad pregrubi sa svojim djetetom.
Ako ste preumorni, uglavnom potišteni ili ljuti, lako “planete”, lako se rasplačete provjerite razinu stresnih čimbenika u svom životu. Odgovorite na sljedeća pitanja s DA ili NE.
- Imate više od jednog djeteta predškolske dobi?
- Jeste li mlađi od 30 godina?
- Jeste li imali nesretno djetinjstvo?
- Niste zadovoljni odnosom sa svojim partnerom?
- Jeste li se nedavno rastali?
- Nezadovoljni ste prostorom u kojem živite?
- Imate osjećaj da ste stalno bez novca?
- Vi ili vaš partner ste bez stalnih prihoda?
- Jeste li imali većih zdravstvenih problema u protekloj godini?
- Ne sjećate se kad ste zadnji put imali prilike učiniti nešto za sebe (npr. otići frizeru)?
- Je li prošlo više od pola godine otkad ste zadnji put bili na odmoru?
- Posvadite se s partnerom najmanje jednom tjedno?
- Pomislite li katkad da ste pogriješili što ste imali dijete?
- Imate li problema s uspavljivanjem djeteta?
- Rijetko se dovoljno naspavate?
- Čini li vam se ponekad da zapravo ne razumijete što vaše dijete želi ili treba?
- Često se razljutite na svoje dijete?
- Često uhvatite sami sebe kako vičete i želite udariti svoje dijete?
- Ponekad se vratite kući s posla bez ikakve volje za bilo što?
- Lako se iznervirate kad male stvari pođu naopako?
Ako ste na više od 10 pitanja odgovorili potvrdno, u vašem životu je definitivno previše stresnih situacija.
Što možete učiniti?
Ako vam se čini da sami ne možete dalje, ne možete naći rješenje, potražite savjet stručnjaka. To nije tako komplicirano kako vam se to možda čini u prvi tren. Kod nas postoje mnoga savjetovališta, pronaći ćete ih na internetskim stranicama.
Vaše dijete ide u vrtić? Svaki vrtić ima stručni tim – psihologa, pedagoga. Njima se ne trebate posebno najavljivati – svi imaju određene termine u tjednu koji su namijenjeni upravo razgovoru s roditeljima. Kada ste zadnji put razgovarali s odgajateljicom? I ona vam može savjetovati kako da u nekim stresnim situacijama postupite s djetetom.
Ne sjećate se kad ste se zadnji put naspavali?
Vjerojatno vam nekad netko drugi – baka, djed, dobri prijatelji – pričuvaju dijete kad imate nešto važno što morate obaviti. Ne morate se osjećate krivim ako ih ponekad zamolite neka budu uz dijete dok vi spavate. Svatko tko je roditelj to može razumijeti.
Svi roditelji imaju slične brige. Pogledajte po svom susjedstvu. Možete se udružiti s roditeljima prijatelja vaše djece – ako iz iste zgrade više djece ide u isti vrtić, svaki dan ih može netko drugi voditi ili dovesti iz vrtića.
Ujutro je najgore
Vama se žuri, djetetu se spava, nervozni ste. Ako večer prije niste pripremili odjeću za novi dan, to će vam sada biti puno teže. Ma koliko navečer bili umorni, smirenije ćete naći sve što vam treba nego ujutro.
Nesporazumi s partnerom
Ponekad se ne mogu izbjeći. Ali potrebno je paziti da se dijete ostavi izvan sukoba. Nikad ne tražite da se dijete “opredijeli” za jednu stranu. Objasnite djetetu da za vaše probleme nije ono krivo.
Želite biti idelana majka, domaćica, poslovna žena?
Kad imate malo dijete nije moguće da je kuća uvijek u savršenom redu. Zapamtite da je odnos s partnerom i djecom važniji od kućnih poslova. Zato se nemojte osjećati loše ako neke poslove odlažete za sutra.
I na kraju, ono što uvijek pomaže – razgovarajte! Najteže je ako mislite da su vaši problemi nerješivi, ako vam je neugodno priznati ih, ako mislite da se događaju samo vama. Podijelite svoje nedoumice s drugima, olakšajte si roditeljstvo. Smireniji roditelj – sretnije dijete!
Pripremila: Jasna Nickl