Promjena pelena, njega ostatka pupčane vrpce (bataljka), prvo kupanje i nisu neki problem, iako u prvim danima neiskusnoj mladoj mami to mogu biti. Evo nekoliko savjeta koji bi vam mogli biti od koristi:
- Prvo kupanje
Nema razloga da se dijete ne kupa već prvih dana, najbolje uvečer prije zadnjeg podoja jer se tijekom kupanja beba opusti, bolje će spavati. No većina pedijatara se slaže da je kupanje i uranjanje djeteta u kadicu bolje odložiti dok pupčani bataljak ne otpadne i ranica zaraste. Ako se novorođenče kupa ranije, razina vode u kadici mora biti niska, kako bi se izbjeglo vlaženje pupčanog bataljka jer u protivnom se usporava njegovo sušenje, a može doći i do infekcije. Novorođenče se može dobro njegovati i bez preranog kupanja. Često mijenjanje pelena također je važno, kako bi se izbjeglo vlaženje pupčanog bataljka, posebice kod muške novorođenčadi. Treba voditi računa da plastika pelene ne pokriva pupak jer mu priječi pristup zraka i usporava zarašćivanje bataljka. Naravno, kupanjem je bebu lakše njegovati, ali i prije toga treba nastojati da ispravnom njegom ne dođe do ojedina i maceriranja kože, posebice na mjestima gdje se dvije površine kože dodiruju (predio iza uha, nabori vrata, pazuha i prepona). Nakon pranja ovih područja, bitno je pažljivo brisanje kože mekom gazom. Lice i oči treba posebno i pažljivo njegovati.
- Promjena pelena noću
Pelene bi se trebalo mijenjati prije podoja i jasno svaki put čim se dijete pokaka. Ako je beba na prsima, stolica nije odviše kisela i neće naškoditi koži ukoliko malo odložite promjenu pelena i ne budite dijete. Na taj način omogućavate djetetu da počinje razlikovati noć i dan. Ako je guza upaljena ili iznimno osjetljiva, promijenite pelenu i ponovno stavite zaštitnu kremu.
- Njega kože genitalne regije
Treba joj posvetiti posebnu pozornost jer je veoma osjetljiva i lako se upali. Pri svakoj promjeni pelena treba ju dobro očistiti toplom vodom i, što je najvažnije, osušiti vrlo nježnim pritiskom mekane gaze te zaštititi kremom. U malih djevojčica pokreti čišćenja uvijek moraju ići od sprijeda prema natrag, kako ne bi došlo do ulaska bakterija u mokraćnu cijev koja je kratka i široka. U muške novorođenčadi vršak penisa prekriven je naborom kože – prepucija, koji ne treba povlačiti jer može doći do ozljede. Ako niste sigurni o izboru kreme za guzu, posavjetujte se s pedijatrom, posebice ako dođe do jače upale kože pelenske regije.
Kako obući novorođenče
Važno je ne pretjerati s oblačenjem i misliti da je djetetu zima. Istina u prvim danima života djetetova termoregulacija je nezrela (centar se nalazi u hipotalamusu) i lako se rashladi, osobito tijekom noći. Stoga je uputno da u tom osjetljivom razdoblju novorođenče bude pokriveno, a noću spava u posebnom jastuku, posebice ako je rođeno u hladno godišnje doba. Već nakon prvog tjedna djetetov organizam se bolje prilagođava uvjetima okoline – zadržava toplinu kada je to potrebno ili ju odaje ako je vanjska temperatura previsoka. Obucite bebu u pamučnu odjeću slojevito i nemojte ju previše pokrivati. Djeci više smeta toplina nego odraslima, stoga o izboru odjeće treba voditi računa. Kako bi se uvjerili je li bebi dosta toplo, dotaknite prstom predio iza uha bliže vratu i provjerite je li djetetova koža ugodno topla, a istodobno potpuno suha (tj. da se ne znoji).
Prva šetnja
Za dijete nema nikakve zapreke da ide u šetnju već u prvom tjednu nakon izlaska iz rodilišta pod uvjetom da vrijeme nije prehladno, maglovito i da nema vjetra. No kada će dijete prvi put izaći ovisi o njegovoj majci i osjeća li se ona dobro, ima li dovoljno snage za izlazak. Nemojte se bojati izaći s djetetom u šetnju ako su vani i niže temperature, ono je u svojim kolicima i prikladnoj odjeći dobro zaštićeno. Ipak vodite računa da izlazite u šetnju sredinom dana, kada je toplije i izbjegavajte šetnju prometnim gradskim ulicama.
Treba li uzeti novorođenče u naručje čim zaplače ili ne?
Vrlo brzo prepoznat ćete način plača svog djeteta i znati udovoljiti potrebu koju ono samo plačem može izraziti. Majka se često zapita:”Smijem li ga uzeti u naručje čim zaplače ili ne? Hoću li ga razmaziti?”. U odgovoru na ovo pitanje nema dileme – uzimte svoje novorođenče u naručje kada neutješno plače jer mu upravo treba vaša blizina i nježnost. A previše nježnosti još nikome nije naškodilo. Nježni zagrljaj sigurno ga neće razmaziti, može mu samo koristiti, što svaka mama instinktivno osjeti. Za novorođenče plač je najprirodniji način kojim će vam priopćiti nelagodu ili potrebu (pretoplo mu je, gladno je, žedno itd.), ali isto tako njime izražava potrebu za sigurnošću koju mu pruža nazočnost majke. Novorođenče je devet mjeseci prije rođenja bilo u simbiozi s majkom, potpuno zaštićeno i sada se neočekivano našlo izvan tog sigurnog okruženja u vanjskom svijetu, potpuno drukčijem od onoga u kojem je do tada raslo. Stoga je normalno da stalno traži majčinu blizinu, bliski fizički dodir, toplina i miris majke dovoljni su mu da prestane plakati. Novorođenče ne može biti razmaženo, majčina blizina i dodir s njom njegovo je prirodno pravo.
Duda varalica
Dojenče koje majka doji obično ne treba dudu varalicu, ali ona je na neki način tradicijski dio dječjeg inventara. Sisanje djetetu, osim hrane, daje i sigurnost. Čak i kada je sito, osjeća potrebu za sisanjem. Danas se na tržištu nalaze dude varalice kvalitetne izrade i anatomskog oblika, koji pogoduje pravilnom rastu čeljusti (sprječava pojavu otvorenog zagriza i izbočenja gornje čeljusti). Higijensko pakiranje u posebnoj kutiji pogodno je i za nošenje dude kada dijete ide u šetnju, na put itd. Prije prve uprabe, ali i kasnije tijekom prva tri mjeseca dudu treba oprati i potom sterilizirati kuhanjem u vodi kroz nekoliko minuta, a sterilizirati se može i uranjanjem u posudicu s otopinom za dezinfekciju. Higijeni dude treba obratiti posebnu pozornost u prva tri mjeseca jer je sustav obrane od mikroorganizama još nezreo, a isto tako i stvaranje sline. Slina ima važne zaštitne mehanizme (baktericidni učinak, kojim se organizam brani od navale mikroorganizama kojih ima posvuda). Prisjetimo se samo kako je sluznica ustiju novorođenčeta lako podložna infekciji gljivicama iz roda candida albicans (soor, mliječac). Posljedica ovakve infekcije je pojava bjelkastih naslaga po jeziku i sluznici obraza. Količina sline prvih dana i tjedana je vrlo mala i njezina obrambena uloga neučinkovita. U dobi od tri mjeseca dojenče stvara veću količinu sline i postaje otpornije na ovu vrstu infekcije.
Kako njegovati pupak
Vaša beba dolazi kući s ostatkom pupčane vrpce omotane u sterilnu gazu. Nakon sedam do deset dana bataljak se osuši i otpada, a u pupčanoj ranici može se javiti maleni ugrušak krvi, što nije razlog za brigu. Prvih dana važno je izbjeći vlaženje pupčanog bataljka o čemu treba voditi računa tijekom kupanja. Pupak treba prekriti sterilnom gazom, koja se pričvrsti elastičnom mrežicom. Najvažnije je omogućiti pristup zraka pupčanom bataljku, ali i ranici kada on otpadne. Vlaženje pupka usporava sušenje bataljka i zarašćivanje (epitelizaciju) pupčane ranice. Ne treba se plašiti toalete pupka, važno je voditi računa o higijeni: čiste ruke, kratki nokti, dezinfekcijsko sredstvo (medicinski benzin ili alkohol) i sterilna gaza. Crvenilo oko pupčane ranice ili pojava gnoja u njoj upućuju na infekciju pupka (omphalitis), što znači da morate potražiti liječničku pomoć. Svako novorođenče nakon poroda dobije injekciju vitamina K, koji ima značajnu ulogu u zgrušavanju krvi, a normalno ga stvaraju crijevne bakterije. Budući da je probavni trakt novorođenčeta sterilan, potrebno je dodati vitamin K kako bi se spriječilo krvarenje npr. iz pupka. Pri jačem krvarenju pupčane ranice, posavjetujte se s pedijatrom.
Bljuckanje
Nakon podoja novorođenče nerijetko bljucne malu količinu mlijeka. Razlog ove pojave je kardija, mali ventil koji upravlja prolazom hrane iz jednjaka u želudac. U ranom razdoblju života kardija je nezrela i ne obavlja još u potpunosti svoju zadaću. Bljuckanje je često udruženo s podrigivanjem: tijekom sisanja beba proguta znatnu količinu zraka, koja se skuplja u želucu čineći mjehur. Kada se taj mjehur zraka pomiče prema gore, povremeno ponese sa sobom i malu količinu mlijeka i tako dolazi do bljuckanja. Što učiniti da se bljuckanje smanji? Tehnika hranjenja kojom dijete obuhvati ustima cijelu areolu, a ne samo bradavicu dojke najučinkovitiji je način da se spriječi gutanje prevelike količine zraka. Iz istog razloga bolje je da majka tijekom dojenja udobno sjedi nego da leži. Kada dijete prione uz prsa, treba izbjegavati promjenu položaja. Ako je bljuckanje učestalo iza svakog podoja i postane govoto pravilo, pitajte za savjet pedijatra, a osobito ako je bljuckanje udruženo s čestim štucanjem, epizodama povraćanja, krizama plača, isprekidanom snom i nemirom. U tom slučaju može se raditi o gastroezofagealnom refluksu, tj. poremećaju koji se očituje vraćanjem hrane iz želuca u jednjak. Nakon obavljenih pretraga i savjeta dječjeg gastroenterologa problem se rješava primjenom odgovarajućih lijekova.
Dojenčake kolike
Ova neugodna, ali česta pojava javlja se u više od 50% novorođenčadi već od drugog tjedna života neovisno o načinu prehrane, što znači da od nje pate dojena kao i umjetno hranjena djeca. Iako postoji niz teorija o razlogu ove pojave, niti jedna ju u cijelosti ne pojašnjava jer je vezana za ranu dob zdrave dojenčadi koja dobro napreduju. Iako se kolike dovode u svezu s gutanjem zraka, sigurno je da postoje i drugi čimbenici koji su razlog ove pojave. Da dijete ima bolove u trbuhu vidljivo je po njegovom ponašanju, a kao glavni razlog obično se navodi nezrelost probavnog sustava, koja nestaje u dobi od oko tri mjeseca. Kolike su čest razlog za promjenu načina prehrane i majka bezrazložno prestaje dojiti (misli da njezino mlijeko nije dobro) ili pak ako je dijete na umjetnoj prehrani, mijenja mliječnu formulu. Uvijek je dobro posavjetovati se s pedijatrom prije donošenja odluke o promjeni prehrane. Evo nekoliko savjeta kako pomoći djetetu koje ima bolne grčeve:
- Nježna masaža trbuha u smjeru kazaljke na satu (tj. od lijeva na desno), držanje bebe naslonjene na majčino rame uz blagu masažu leđa smirit će dojenče.
- Bebu koja ima kolike možete staviti ležati na trbuh preko vaših koljena.
- Ako svi nježni postupci ne pomognu, potražite u ljekarni sredstvo za ublažavanje dojenačkih kolika.
Autorica teksta: Prim. mr. sc. dr. Ružica Duplančić-Šimunjak, pedijatrica