DJECA I SLATKIŠI
Bomboni, čokolade, kolači, sladoledi.. gotovo da i ne postoji dijete koje ne voli slatkiše. Ima li nešto loše u pokojem keksiću za vrijeme igre ili bakinim kolačima nakon ručka? Naravno da nema, ali problem nastaje kada djeca počnu odbijati drugu hranu, a traže samo slatko. Osim što slatkiši ne sadrže zdrave hranjive tvari pa djeci koja ih neograničeno jedu mogu nedostajati ključni nutrijenti, također su izložena riziku od pretilosti, dijabetesa, ugrožavaju zdravlje zubi. Dok o važnosti zdrave prehrane svakodnevno slušamo sa svih strana, važno je znati što možemo učiniti kako bi mališani jeli zdravo ali i kako im ne bi uskratili veselje i slatke užitke!
Predlažemo vam kako ograničiti količinu šećera kroz nekoliko trikova:
- Nemojte zabranjivati slatko- zabranom ili strogim ograničenjima konzumacije slatkiša vrlo često postiže se sasvim suprotan učinak. Djeca će stoga još više željeti upravo zabranjeno, a uživanje u slatkom možda će i skrivati od vas, te će jesti u još većim dozama nego što bi inače. Ako vodimo brigu o tome da dijete jede redovite i zdrave obroke, pokoji slatkiš to neće ugroziti.
- Ograničite slatka pića– gazirane napitke i kupovne sokove što više možete zamjenjujte vodom i prirodnim voćnim sokovima. Upravo ispijajući slatka pića djeca u organizam unose ogromne i nepotrebne količine šećera i kalorija.
- Voćni smoothie ili popsicles- sve su popularnije zdrave slastice, pa predlažemo da djeci ponudite voćne smoothije, popsickles (sladolede od zamrznutih voćnih smoothieja), voće s rastopljenom čokoladom, jogurte ili pak „homemade“ kolačiće, čijih sastojaka ste svjesni i imate kontrolu nad količinom šećera koju stavljate u njih. Naravno, i djecu će zabavljati pripravljanje domaćih slatkiša s vama.
- Ne koristite slatkiše kako bi umirili dijete/nagradili ga- važno je da dijete ne povezuje hranu s određenim emocijama. Kada dijete plače a vi ga umirujte slatkišem, ono stvara sliku hrane kao utjehe što može rezultirati prekomjernom konzumacijom slatkiša, a u konačnici i pretilošću. Isto vrijedi i za nagrađivanje dobrog ponašanja.
Autorica: Lucija Zidić