Kada se planira trudnoća, za mladi je par to poseban izazov, pun neizvjesnosti i strahova. Dok se žena boji hoće li trudnoća biti uspješna, kako će utjecati na njezin izgled, koliko će se udebljati, kako će proći porod, hoće li uspjeti zadržati posao na određeno vrijeme, dotle muškarca brinu posve druge brige. Što u to vrijeme brine budućeg oca i kakve strahove on ima u novoj životnoj situaciji?
Bez obzira koliko su zajedno planirali trudnoću i koliko su na nju pripremljeni, za muškarce je vijest o trudnoći uvijek poput šoka, bez obzira na to što za njega trudnoća njegove voljene žene neće u doslovnom smislu značiti neku veliku promjenu. Iako će u svemu tome njegova partnerica imati najvažniju ulogu, muškarac se svejedno boji jer je sve što je povezano s trudnoćom i porodom prilično nepoznato i neizvjesno. Osim toga, odgovornost za podizanje, odgoj i skrb za novorođeno biće i cijelu obitelj predstavlja dodatno opterećeje, što je posve prirodno i razumljivo.
Hoću li u novoj situaciji biti dobar partner?
Drugo stanje ili trudnoća izazov su i za ženu i za njenog partnera. U tom prirodnom stanju ipak se sve toliko mijenja, da je to povezano s iznalaženjem nove uloge koju nikada do tada muškarac nije iskusio. U trudnoći se mijenja raspoloženje i izgled žene, treba joj posvetiti više pozornosti uz sitne svakodnevne izraze pažnje i razumijevanja. Čini se kao da je žena malo osjetljivija nego ranije i ono što joj nije smetalo prethodno, u trudnoći će ju možda zasmetati. Potrebno je mnogo međusobnih razgovora, a žena će u toj novoj situaciji znati informirati svog partnera koja su ponašanja prihvatljiva i poželjena, a koja nisu. Moguće da će u trudnoći postojati više ralozga za napetosti u odnosu među supružnicima, no tijekom mjeseci trudnoće bit će dosta vremena za međusobne prilagodbe. Međutim, život je potrebno nastaviti što je to u datim okolnostima moguće normalnije i uobičajeno, uz zadržavanje većine uobičajenih aktivnosti i navika. Pri organizaciji života uvijek je potreban međusoban dogovor, a sada će tih dogovora biti potrebno više uz veću toleranciju i međusobno uvažavanje. Svakako ćete biti dobar partner ako budete imali dostatno razumijevanja i pažnje za potrebe vaše trudne partnerice.
Hoću li biti dobar tata?
Za razliku od žena koje instinktivno znaju biti majke, muškarcima taj očinski instinkt nije toliko svojstven. Nekim muškarcima treba kraće, a nekima dulje da savladaju vještinu očinstva. Muškarci, ako nisu imali mlađu sestru ili brata, obično nemaju iskustva u skrbi za malo, tek rođeno dijete. Stoga je njihov odnos prema novorođenčetu pun strahova, neće li ga povrijediti jer ga doživljavaju kao vrlo krhko biće. Pitaju se, hoće li ga znati uzeti na ruke i nositi? Hoće li se s njime znati maziti te hoće li znati zadovoljiti djetetove potrebe kada bude plakalo? Hoće li biti dovoljno vješti da premotaju dijete i promijene mu pelene ili ga okupaju? Sve se ovo čine posve uobičajenim obvezama prema djetetu, a kada ih treba praktično izvesti, nekim očevima se čine kao vrlo odgovorne i teške zadaće. Prema uvjerenju većine očeva, izvršavanje ovih zadataka karakteristike su dobrih očeva koji znaju skrbiti za svoje dijete. U svakom slučaju, dijete pomaže da postanete dobar tata jer ono ima prirođenu sposobnost upravljanja postupcima roditelja, a kada mu uhvatite pogled, vidjet ćete da vas gleda drugačije nego ostale. Taj neodoljiv pogled, a katkada i nesvjestan smiješak, učinit će sve postupke s djetetom mnogo lakšima i jednostavnijima. Stoga ne trebate brinuti jer vještine koje mora posjedovati dobar otac nije teško svladati samo kada se rade s ljubavlju i željom.
Hoću li i nadalje biti važan?
Iako je netko drugi u obitelji sada zauzeo središnje mjesto i ocu i majci, s novonastalom situacijom katkada se nije lako pomiriti. U obiteljskom trokutu pojavila se najvažnija osoba, što neki muškarci mogu teško podnijeti. Podjela voljene osobe s nekim, pa bilo to i vlastito dijete, katkada je vrlo težak i pomalo zahtjevan proces. Stoga je neobično važno da u skrbi za dijete sudjeluju i otac i majka od samog početka, a izmjena sitnih nježnosti u troje katkada će pomoći da se ova situacija riješi na najbolji mogući način. Pronalaženje novog mjesta u odnosu s partnericom predstavlja izazov, ali i zadovoljstvo. Uzajamnu ljubav sada treba podijeliti na troje. Sve aktivnosti i majke i oca bit će usredotočene na dijete, a vještinu građenja ljubavi u troje trebat će svladavati svakodnevno s puno razumijevanja i analiziranja. Često će se dogoditi da će majka morati posvetiti djetetu cijelo svoje slobodno vrijeme i neće biti mnogo vremena za komunikaciju s ocem djeteta. S vremenom će ove poteškoće u velikoj mjeri nestati, a roditelji će se naviknuti na to da je dijete u središtu pozornosti i njihove skrbi, dok je njihov međusobni odnos izmijenjen. Katkada izmjena iskustva mladih očeva međusobno može biti korisna jer ćete spoznati da ima i drugih, koji imaju slične poteškoće te da to nije ništa posebno i neočekivano.
Hoću li moći financijski uzdržavati obitelj?
Danas, kada je dobiti stalno zaposlenje veliki izazov i kada je nesigurnost povezana sa zaposlenošću na određeno vrijeme sve češće pravilo nego izuzetak, te kada tvrtke propadaju i nastaju nove, velika je odgovornost na roditeljima za uspješno financijsko uzdržavanje obitelji. Naime, u našim prilikama je važno da oba roditelja privređuju, čime se financijske prilike prilično popravljaju. No kada buduća majka ode na rodiljni dopust, prihodi obitelji će se smanjiti, a potrebe povećati zbog vrlo zahtjevnog najmlađeg člana obitelji, čije su potrebe najvažnije i u prvom planu. Stoga su ove dileme oko uzdržavanja obitelji u trenutcima kada se potrebe povećavaju posve razumljive i odgovorne. Uzimajući u obzir da su potrebe mlade obitelji u tom razdoblju života najveće, razumljivi su njihovi strahovi. Naime, mlada obitelj obično nema sređeno stambeno pitanje, danas je posjedovanje automobila gotovo standard na koji je naučila većina obitelji. No u trenucima rođenja djeteta treba razmišljati o nabavci najneophodnijih potrepština za dijete, što nije nimalo jeftino. Spremnost na odricanje vrlo je važna u tim trenutcima.
Kako ispuniti sve nove obveze?
Svatko misli kako pomiriti dvije nepomirljive stvari: imati dijete i da sve u životu ostane kao prije. No to nije moguće jer će dijete posve promijeniti vaš život, koji će biti posvećen djetetu i njegovom odgoju. Još prije rođenja djeteta će se u životu mladog para štošta promijeniti. Drugo stanje, odnosno trudnoća, promijenit će neke navike, društveni život će malko trpjeti, a može se dogoditi da niti u svakodnevnim obvezama kao što su kupovina ili odlazak na kavu, trudna partnerica neće uvijek biti raspoložena sudjelovati. Što se više bude približavao dan rođenja djeteta, to ćete češće razmišljati o pripremi “gnijezda” za novorođenče, pri čemu će taj zahtjev iziskivati prilično novca, napora i rada. U tom novom životu najčešće neće biti toliko vremena za zabavu, društveni i noćni život jer će obveze prema djetetu zasjeniti sve ostale potrebe. Sada ćete se češće družiti s roditeljima koji imaju slične probleme kao i vi, a razmjena iskustva dobro će doći i njima i vama. U novoj etapi života punog posvećenosti i skrbi za dijete, morate uvijek imati na umu da je netko skrbio za vas, vi sada skrbite za vaše dijete i tako se to iz generacije u generaciju ponavlja. Neprekinuti lanac života u kome ste vi i vaša supruga sretnici koji mogu skrbiti za vlastito dijete.
Hoće li se moj život jako promijeniti?
Sasvim sigurno hoće! Iskusit ćete toliko novih osjećaja i ponašanja i zasigurno ćete prvih nekoliko tjedana shvatiti da ćete se morati odreći nekih navika i aktivnosti koje su vam do tada ispunjavale život. Neki očevi usijevaju zadržati barem dio svojih starih navika, dok većina nalazi neki kompromis između onoga što je bilo i nove situacije u kojoj su se našli. Pritom morate imati na umu da se je život vaše životne suputnice ipak najviše promijenio. Njoj morate omogućiti da se što ranije vrati u normalan život jer sitna zadovoljstva, kao što su odlazak frizeru ili kava s prijateljicom u nekim se trenucima nakon rođenja djeteta čine posve neizvediva, a to je ono što život čini lakšim. Najveća promjena života dogodit će se prvih tjedana nakon rođenja djeteta. Nakon toga će se stvari polako “poslagivati” i imat ćete mogućnost katkada izaći s prijateljima, u teretanu ili na piće. Vidjet ćete da se i s djetetom može život organizirati na zadovoljavajući način, a to hoće li se izmijeniti jako, ovisi o vama, majci vašeg djeteta i djetetu. Ako ste skladan par, sve ćete se moći dogovoriti, a danas se često viđaju mladi roditelji kako malu dojenčad vode sa sobom, ne odručući se svojih dotadašnjih životnih navika. Pritom nemojte nikad smetnuti s uma da je sigurnost vas i djeteta najvažnija, a eksperimentiranje je u nekim razumnim granicama dozvoljeno. Zasigurno će se vaš dotadašnji život jako promijeniti, ali na to ste morali biti spremni kada ste planirali postati otac. Odricanja su dio i smisao roditeljstva jer i za nas se je netko prije toga odricao, a mi na neki način vraćamo uloženo.
Kada treba, potražite pomoć
Umijeće zajedničkog življenja je u stalnom pronalaženju kompromisa i rješavanju svakodnevnih poteškoća. Pritom je međusobno razumijevanje i potpomaganje od velike važnosti za uspjeh zajedničkog života. Ako unatoč emocionalnoj potpori svoje životne suputnice ne možete naći rješenje za svoje poteškoće, katkada je potrebno zatražiti stručnu pomoć psihologa ili bračnog savjetnika. U nas se rijetko koristi mogućnost pružanja takve pomoći, a kako to ne spada u uobičajena ponašanja, možda će takvo ponašanje katkada izazvati čuđenje okoline, prijatelja i poznanika. No neka vas to ne omete u vašem nastojanju rješavanja emocionalnih poteškoća u odnosu prema partnerici i djetetu. Katkada će dobre savjete dati iskusniji prijatelji, a i na internetu često se mogu naći kvalitetna rješenja nekih uobičajenih problema. Kada vam je potrebna, ne oklijevajte u traženju i pronalaženju pomoći!
Što će biti s našim spolnim životom?
U trudnoći se mijenja sve jer je trudnoća drugo stanje, tako da se u većine žena smanjuje želja za spolnim općenjem. Često je to povezano sa strahom da bi to moglo naškoditi trudnoći, odnosno djetetu. U svakom slučaju promjene će nastupiti i o tome također s partnerom valja porazgovarati. Nakon poroda stanje je još složenije jer hormonalna bura uzrokuje česte promjene raspoloženja, a šest tjedana je žena u babinju uz dodatnu ulogu koju nije imala prije rođenja djeteta – postala je majka. To je posebna odgovornost i napor, tako da je žena često umorna, neispavana i napeta. U svakom slučaju potrebni su napori s obje strane, kako bi se prevladala novonastala kriza, a međusobna izmjena nježnosti, mnogo razgovora i iskazivanja ljubavi i razumijevanja pomoći će u prevladavanju situacije.
Poruka mladoj majci
Nakon poroda i dolaska kući iz rodilišta svakoj je majci teško i obično je umorna, neispavana, a uz to i stan je u strašnom neredu, što može izazvati nezadovoljstvo i napetost. No ne treba očajavati. Imate uz sebe vaše voljeno dijete i voljenog muškarca, koji će uvijek biti spreman pomoći prevladati sve teškoće i nedaće. No i njemu su potrebni pažnja i ljubav, tako da će mlada majka baš u najtežim prilikama bili izložena najvećim kušnjama – pružanju ljubavi i pažnje dvjema umjesto jednoj voljenoj osobi. To je neobično teška i zahtjevna zadaća. Katkada ćete morati naći vremena za međusobne razgovore unatoč svim kućnim poslovima kojih je sada puno više nego prije rođenja djeteta. Svakodnevne sitne nježnosti i pažnje, zainteresiranost njegovim položajem i aktivnostima na poslu, olakšat će vam zajedničke teške i odgovorne trenutke povezane s podizanjem i brigom za vaše novorođeno dijete. Tako ćete postati prava obitelj koja ima mnogo zajedničkog i koju krase ljubav, uzajamno povjerenje i odgovornost. Na putu do tog teško cilja svaki član obitelji mora dati svoj doprinos.
Autor teksta: Prof. dr. Milan Stanojević, dr. med., pedijatar